Onko moraalisesti oikein että täällä yleisellä keskustelupalstalla on joku Sonera asiantuntija pitämässä soneran puolta. Tänne suomi24 palstalle tuli äskettäin benecol asiantuntija kolestrolipalstalle. Nyt ilmeisesti kaupallistetaan kaikki suomi24 palstat. Jopa eri terveyspalsoille voisi laittaa eri lääkefirmojen edustajia ohjaamaan terveyskeskustelua. Politiikkapalstoille sitten politiikot ohjaamaan keskustelua.
Ohjaako nykyään kaupalliset tahot meidän tavallisten ihmisten keskustelua ja vaikuttaa näin meidän mielipiteisiin.
Miksi tämä soneran asiantuntija olisi siellä soneran omilla nettisivuilla.
Minusta tämä on mautonta toimintaa
Ohjaako nykyään kaupalliset tahot meidän tavallisten ihmisten keskustelua ja vaikuttaa näin meidän mielipiteisiin.
Miksi tämä soneran asiantuntija olisi siellä soneran omilla nettisivuilla.
Minusta tämä on mautonta toimintaa
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämä palstahan on Soneran omistama
S24:n sen omistaja ja ylläpitäjä on ruotsalainen niin kuin teliasonerankin.
että tänne tulee ns. asiantuntija. Kunhan se ei poista keskustelu aloituksia omaksi hyväkseen.
Esim. uskon asioista on paras puhua ja väitellä uskovaisten kanssa.
Olemme tällä palstalla ottamassa kantaa keskusteluun ja auttamassa Sonera Laajakaistaa koskevissa kysymyksissä.
T: Lauri
vastauksia noihin purettaviin linjoihin koskeviin kysymyksiin siitähän täällä on keskusteltu viimeinen kuukausi.Noi asiantuntijan vastaukset löytyy kyllä muualtakin.
Varmaan osin on tullutkin vastauksia Linjanpurku kysymyksiin, mutta nämä ei taida olla niitä ihan ykkösprioriteetin kysymyksiä.
Linjojen purku, ts päätös luopua kannattamattomasta liiketoiminnasta on ikäänkuin talouspoliittinen, ei sitä voi kukaan asiakaspalvelija perustella parhain päin.
Kyseessä ei ole asiakkaan etu( vaikka tätä selitelläänkin monella tavalla ), vaan yhtiön etu että kannattamaton toiminta loppuu. Myöhemmin se tulee näkymään (ehkä) myös alempina hintoina näillä tiheämmin asutuilla alueilla asuvilla. Tai vähäisempinä hinnankorotuksina tai jotain..
Soneralla taitaa olla aika raskas painolasti näistä syrjäseutujen yhteyksistä, muistetaan että sonera on muodostettu aikoinaan kun kannattamattomat syrjäseutujen pikkupuhelinyhtiöt fuusioitiin valtionyhtiö soneraan.
Ne paikkakunnat joilla pystyi harrastamaan kannattavaa lankapuhelinliiketoimintaa( ts verkon rakenne ja asukastiheys oli sopiva) jäivät yksityisten operaattoreiden( aikoinaan osuuskuntia) haltuun( Esim Helsingin Puhelinyhdistys, Tampereen Puhelin, Kuopion Puhelin, Oulun puhelin jne.).
Eikä kannattavuus asiat varmaan ole muuttunee vaikka onkin vahdettu puhelin adsl:ään, samanlainen linja siinäkin.
Kustannusrakenne on siis varsin erilainen, kuitenkin nykyään kilpaillaan samoilla markkinoilla.
Soneran on pakko päästä eroon harvimmin asutun alueen verkosta että pysyy kilpailussa mukana. Muuten kaupunkilaisten käyttäjien on maksettava tämä osuus kannattamattomien alueiden osalta. Näiltä syrjässä asuvilta itseltään ei voitane periä millään koko kustannusta minkä verkon ylläpito aiheuttaa( en tiedä mikä summa kuussa olisi riittävä, ja moniko suostuisi tämän maksamaan).
Mutta ehkä tilanne nyt muuttuu kun valtio lupailee tukiaisia, valtiollehan se suomen tasa-arvoistaminen nettihinnoissa enemmän kuuluukiin kuin pörssiyhtiölle.
Sonera on käsittääkseni tarjonnut "purettavien verkkojen alueelta" verkkoa myyntiin mutta kiinnostuneita ei oikein ole ollut muiden operaattoreiden tai yhdistysten tms taholta.
Tässä olisikin mieletön bisneksen paikka niille jotka kokevat että sonera ryöstöhinnoittelee ja ottaa kovat voitot.
Voit ryhtyä nyt itse operaattoriksi näille niin "kannattaville" alueille ja rikastua!!
Tai sitten kannattava toiminta ei vaan kuitenkaan ole mahdollista..
En usko että suurimmalta osalta Soneeran puretavaksi ilmoittama lankaverkko olisi tappiollinen. Sonera saa vai paremman tuoton kun siirtää palvelut langattomaksi ( =heikentää palvelutasoa ja nostaa hintoja, esim. @450-verkko). Strategian toinen puoli on kiristää yhteiskunnalta rahaa mahdollisimman paljon säilyttääkseen verkon.