kun näitä juttuja

tajuaa, miten hemmetin itsekkäitä ihmisiä täällä on.
"Mulle heti kaikki pliis. Mullon kova vauva kuume, apua, kohta jo kaks kk yritetty mut ei mitään. "jne
menkää ihmiset itseenne.
Toiset ei saa sitä ensimmäistäkään vauvaa.
Oletteko edes tulleet ajatelleeksi sitä?
7458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se on todella surullista, jos lasta haluava pari ei saa sitä ensimmäistäkään... Mutta vaikka jotkut eivät saa ensimmäistäkään, niin kyllä silti muilla on TÄYSI OIKEUS toivoa vauvaa tai vaikka sitä seitsemättä vauvaa. Kaikilla saa olla vauvakuume ja siitä saa puhua täällä vauvakuumepalstalla, vaikka osa lukijoista ei kykenisikään saamaan lapsia. Ja jos on vauvakuume, niin tokihan kaikki me tiedämme, että joka kuukausi sitä plussaa odottaa ja joka kuukausi voi olla tuskaa, kun menkat alkaa. Joten vaikka olisikin yritetty vasta pari kuukautta niin voi se tuntua tuskalta, jos ne menkat tulee. Ei kenenkään tarvitse luopua unelmistaan ja toiveistaan vain, koska joku muu on kykenemätön saamaan lapsia tai vain koska jollakin muulla kestää vauvan saanti paljon pidempään.

Äänestä

Parasta lääkettä on tutustua viranomaisten tekemisiin mitä Suomessa tapahtuu lasten suojelemiseksi. Säilytä elämäsi puhtaana älä tee lapsia sillä ne on viranomaisille pelkkiä lukuja

Äänestä
  • Mikäpä ei olisi lukuja nykyisin? Kakkki mitataan ajassa, rahassa, tuottavuudessa, mitoissajne..Mitään ei saisi ajatella itse..

    Äänestä

eli jos joku ei saa ollenkaan lapsia, muutkaan eivät saisi niistä iloita? Tuohan se vasta itsekkyyttä onkin! Ei kai tässä sentään ole kyse mistään epäreiluudesta!
Ja jos joku "valittaakin", kuinka on "jo 2 kk yritetty eikä vieläkään..", niin haittaako se muita? Tälle ihmiselle se voi olla henkisesti kovinkin rankkaa, kenelle odotus ei olisi?!

Äänestä
  • yrittänyt tulla raskaaksi niin voinpa melkein veikata, ettei tästä ihmisestä olisi pienen vauvan huoltajaksi. jos noin pienestä asiasta käämit kärähtää niin ehkä parempikin, että ei raskaus onnistu.

    Äänestä

  • kaksi kuukautta kirjoitti:

    yrittänyt tulla raskaaksi niin voinpa melkein veikata, ettei tästä ihmisestä olisi pienen vauvan huoltajaksi. jos noin pienestä asiasta käämit kärähtää niin ehkä parempikin, että ei raskaus onnistu.

    Ainakin takuuvarma huostaanotto edessä, jos on jo tiineenä.

    Äänestä

  • kaksi kuukautta kirjoitti:

    yrittänyt tulla raskaaksi niin voinpa melkein veikata, ettei tästä ihmisestä olisi pienen vauvan huoltajaksi. jos noin pienestä asiasta käämit kärähtää niin ehkä parempikin, että ei raskaus onnistu.

    Olet oikeassa, JOS ON OIKEASTI LOPUSSA...

    Mutta jos täällä palstalla hätäilee, että "voi ei, kun ei ole vieläkään tärpännyt ja 2 kk ollaan yritetty", niin se ei ole "lopussa olemista" ja tuo on aivan täysin oikeutettua, sillä tokihan me kaikki toivoisimme tulevamme raskaaksi heti ensimmäisestä kierrosta ;) tokihan se saattaa ärsyttää niitä, jotka ovat yrittäneet lasta vuoden. Mutta ei tätä palstaa ole tarkoitettu sääli- tai tukipalstaksi pelkästään niille, joilla on ongelmia raskautumisessa. Täällä saa surkutella vaikka sitä, ettei tullut ensimmäisestä kierrosta raskaaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lueskelee................... kirjoitti:

tajuaa, miten hemmetin itsekkäitä ihmisiä täällä on.
"Mulle heti kaikki pliis. Mullon kova vauva kuume, apua, kohta jo kaks kk yritetty mut ei mitään. "jne
menkää ihmiset itseenne.
Toiset ei saa sitä ensimmäistäkään vauvaa.
Oletteko edes tulleet ajatelleeksi sitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu