esim 8 megasen nopeuden langattomasti jos ovat luvanneet että nopeuksia ei alenneta purettavilta alueilta.
Miten
sonera takaa
161930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Taitaa olla vasta suunnitteilla nuo, ei vielä ole mitään tuollaista tuotetta myynnissä.
Johtuikohan tuosta tuo linjan purkujen lykkäys, odotellaan tekniikan kehitystä pari vuotta ennenkuin käydään purkamaan.
Jos toisi 3G kännykkätukiaseman joka kylälle ja asiakkaille suunta-antennit kohti tukiasemaa niin minkähänlaisia nopeuksia saisi.. 2 Mbit varmaan ainakin( tätä taitaa olla myynnissäkin) mutta saisiko 8M?
Täällä on nyt soneran 3g langaton käytössä. Heti ilmeni ongelmia tämän kanssa, en saa otettua yhteyttä koneeseen, joka on tällä 3g:llä liitetty verkkoon.
Ilmeisesti operaattorin puolelta on suljettu kaikki portit. Pitänee vaihtaa takaisin saunalahden yhteys, jossa portit auki. Harmi vaan kun sonera ainut, jolla 3g yltää tänne, muut toimii edge nopeudella.
kun on 8 megainen adsl. Vielä missään tuohon kysymykseen ei ole kuulunut vastausta. Epäilen että edes 2 vuoden päästä kun lankojen purkaminen pitäisi aloittaa v. 2011 alussa langaton tekniikka ei ole niin kehittynyttä että saadaan 8/1 megaa asiakkaalle langattomasti.
Sonera on sitoutunut siihen, ettei asiakkaiden liittymänopeus heikkene tekniikkamuutoksen vuoksi.
Selvitämme yli 2 megabitin liittymien toteutustapaa ja kerromme selvitystyön tuloksista vuoden 2009 aikana.
t. Lauri Soneran Asiakaspalvelusta
8 megasta sitten alle 100 euron kuukausimaksulla
Tällä hetkellä on mahdotonta sanoa mikä on 8 megan langattoman yhteyden kk-hinta koska kyseistä tuotetta ei ole vielä valikoimassamme.
Hinnat ilmoitetaan sitten kun selvitystyö liittymätyypin toteuttamisesta on saatu tehtyä.
T: Lauri Soneran asiakaspalvelusta
Olipa vastaus. Miten kommentoit seuraavaa ilmoitusta, jonka Sonera lähetti tyttärelleni. Alennamme laajakaistan nopeutta 256kb:iin/s ja liittymän kkmaksu on 1.12009 alkaen 49€/kk. Tähän asti nopeus on ollut 512kb/ ja maksu 39€/kk.
Olemme keskustelleet lasten kanssa ja todenneet, että kun joku toinen operaattori tekee siirtymän laajakaistan osalta mahdolliseksi(langallisena tai muulla tavoin, ei kuitenkaan 450, koska ei kanna), niin seitsemän kännykkää vaihtaa myös operaattoria.
Asut ilmeisemmin niin pitkän matkan päässä puhelinkeskuksesta( yli 6km?), joka useimmiten sijaitsee kyläkeskuksessa tms, että 1Mbit liittymä ei toimi tuon linjan pituuden takia.
Sonerahan myi juuri tuolla 49e hinnalla syrjäseuduille 1Mbit yhteyttä. Muuta syytä ei pitäisi olla syrjinnälle.
Onkohan poistunut tuo 512 tuote sitten kokonaan hinnastoista ja jäänyt vain 256 jäljelle mitä sitten tarjotaan..
Kannattaa toki selvittää mikä tuo linjanpituus on, josko saisitte kuitenkin 1Mbit liittymän. Voi olla väärät tiedot noista operaattorilla, jollain karttapohjalla tms varmaan lasketaan...
Muutos johtuu siitä, että nopeusluokka 512 poistuu kokonaan palveluvalikoimastamme, eikä nopeutta ole mahdollista nostaa aiempaa korkeampaan nopeusluokkaan (tämä johtuu kuparijohdon pituudesta).
Tästä syystä nopeus on jatkossa 256 kbit/s. Hinnat nousevat vuoden alusta huollon, ylläpidon ja viankorjauksen kallistumisen takia.
t. Lauri Soneran Asiakaspalvelusta
että hinnat nousee kun ei ole edes palkankorotuksia tulossa ja sonera on jakanut lopputilejä säästö suistä.
Ei mitkään hinnan nousut voi nostattaa soneran hintoja.
Ainoastaa osakkeiden omistajille on taattava jonkunlainen osinko se on hintojen korotuksien takana
sonerallakaan muilla linjoilla kuin näillä purettavilla, joille se ei laske enää kilpailijoita... Mikäs on korotellessa.
Kuulin sellaisesta että jos haluaa pitää vanhan hinnan 450 saatavuutta odotellessa se onnistuu. Eli hinta pysyy 39e:ssä kunnes 450 kuuluvuus tulee, sitten vaihtuu tekniikka ja 1M 450 kaista tuolla samalla hinnalla sitten jatkossa.
Kannattaa ottaa yhteyttä soneraan ja kysyä onko tuollainen tarjous vielä saatavilla
http://www.digitoday.fi/tyo-ja-ura/2008/11/24/sonera-vahentaa-vakea-laajakaistayksikosta/200830339/66
nielee rahaa jos se ei edes kellekkään kelpaa.
että nopeudet eivät ainakaan laske siirryttäessä langattomaan. Pitääkö sen lupauksen täyttämiseksi laskea nopeudet jo lanka-aikana? Ei luulisi olevan kovin vaikeaa säilyttää tuo 512 nopeus palveluvalikoimassa vielä nämä muutamat kuukaudet, jonka te olette kertoneet lankojen vielä pysyvän tolpissa.
Kyseisestä tarjouksesta ei todennäköisesti ole viestin aloittajalle hyötyä, koska ennakkotilaustarjous koskee vain 1M adsl-liittymiä. Tämä sen takia, että Laajakaista Langaton -liittymässä ei ainakaan tällä hetkellä ole tarjota nopeampaa yhteyttä.
Jotta siis tarjouksen voisi hyödyntää, pitäisi adsl-liittymän nopeus laskea ensin 1M nopeusluokkaan.
T: Panu Soneran asiakaspalvelusta