Pentu 5 kk ja hepulit lenkillä, APUA

mistä ihmeestä johtuu

Meillä on reilu 5 kuukautta vanha lapparipoju, hyvin leikkisä luonteeltaan. No, pienempänä tämä poju tuppasi saamaan varmaan kaikille pennuille tuttuja remuamiskohtauksia jolloin muristaan ja äristään ja sykyillään hihnassa edes takas...sitten kyseiset kohtaukset loppuivat kuin seinään, osittain kasvamisen osittain koulutuksen ansiosta varmasti. Nyt taas hiukan kasvaneena poika on alkanut erityisesti hämärässä riehumaan todella voimakkaasti hihnanpäässä. Välillä hävetää niin vietävästi kun pentu örisee kuin karhu ja repiii hihnaa ja korvat suippona yrittää juosta karkuun mutta hihna ottaa kiinni. Ihan kamala vauhti ja ihan hullun näköistä on kyllä! Ja tämä sitten etenee tuohon pisteeseen asti päästessään siihen että pentu yrittää hampaat yhteen kolisten purra hanskaa ja hihaa ja kaikkea mistä saa kiinni. Hampaan jälkiä on taas pitkän tauon jälkeen käsivarteen kun pentu on ollut pakko nostaa syliin kadulta riehumasta. Tuossa tilanteessa ei auta pätkääkään kieltää tai komentaa, meno yltyy entistä äänekkäämmäksi. Huomiotta ei auta jättää koska silloin tulee suorastaa hampaat irvessä repimään hanskaa.

Sitten kun tullaan sisälle kaikki on taas ihan hyvin. Mistä voi olla kyse? Onko pennulla tarve päästä juoksemaan vapaana, turhautuuko se kävelemiseen, pelkääkö se ympäristöään, vai onko tuo ihan normaalia leikkiä joka etenee sitten yli-riehaantumiseen? En jaksa uskoa että pennullamme olisi muuten mitään sairautta mikä tuon aiheuttaa tms. Ihan normaali ihana leikkisä pentu on muuten.

Olen havainnut että pitkän päivän jälkeen jolloin pentu on saanut nukuttua vain vähän tilanteita syntyy enemmän. Onkohan pentu siis vähän samanlaisessa mielentilassa kuin pieni lapsi joka on niin väsynyt että ei osaa muuta kuin kiukuta?

Ja vielä yksi kysymys...millaisia leikkejä kannattaisi harrastaa tuommoisen ukkelin kanssa joka niin helposti virittyy turhankin energiseksi esimerkiksi pallon heittelystä? Mitä mieltä olette jahtaamisleikeistä kun tuo meidän pentu tuntuu todella rakastavan erilaisia jahtaus leikkejä...tulee luu suussaan hyörimään ympärille ja häntä heiluen lähtee juoksemaan karkuun jos nousee ylös ja lähtee kävelemään kohti, ei siis mitään aggressiivista omaisuuden puolustamista vaan ihan selvää leikkiä. Onko huono leikki`?

Kiitti kaikille jotka viitsivät vastata asiallisesti ja hauskaa joulua! Mitä muuten aiotte hankkia koirillenne joululahjaksi?

5

1130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sei-sei

      Onko pennulla mahdollisuus juosta ja riehua vapaana? Itsekin arvelit, että se ehkä turhautuu kävelylenkeillä. Voisin veikata, että kyllä turhautuu, jos ei koskaan saa juosta niin paljon kuin jaloista lähtee. Sitten se purkaa patoutuvaa energiaa ja leikintarvetta ainoalla mahdollisella tavalla, riehumalla hihnassa. Mitä muuta se voisi?

      Tämä on kyllä vain arvailua, kun meillä ei vastaavaa ole pentu harrastanut koskaan. Se kyllä pääseekin joka päivä ottamaan hirmuisia juoksuspurtteja, jossa mennään vaikka ihan vain ympyrää niin lujaa kuin ikinä. Tätä seuranneena uskoisin tuollaisen normaalin pennun todella tarvitsevan mahdollisuutta liikkumiseen. Muuten meillä onkin suht rauhallinen kaveri.

      • ei saa tarpeeksi liikuntaa ...

        sama vaikka kävelisit 20 kilsaa.vapaana pitää päästä juoksemaan varsinkin pentuna jotta luusto kehittyy oikein.


    • ja osaselitys

      Kuule jollei sinulla ole, hanki omaksi tai kirjastosta Tuire Kaimion pennun kasvatus - kirja.

      Siellä on mitä etsit.

      Pennulla voi olla muuten ns mörköikä, jossa kaikenlaisia säikytään yhtäkkiä selityksettä. Se menee ohi, jollei se muuten ole arka eläin.

    • Nimetön

      meillä on suomen lapinkoira 4,5 v. kaipasi seuraa kerrostalossa ja haukkui aina kun oli poissa , meillä ollessa puoliv, on vähentynyt, ja nyt varsinkin kun otettiin lapinkoira tyttö .nyt 4kk .
      viihtyvät hyvin ulkonakin leikkivät yhdessä , vetävät toiminta palloa johon olen pujottanut narun keskeltä.pallo on urokselle kuin ystävä. seuraa koko ajan missä olen joten täysi seurakoira , pentu kävelee tosi hyvin 8 viikkoisena hihnassa, pihan ympäri on aitaus ,nukkuvatkin jo ajoittain yhdessä, täytyy olla kärsivällinen ja oppia myös pitämään kielto voimassa ei,,,tosi mahtavia.ota maku pala lenkille mukaan ,mutta älä anna joka kiukutteluun ,

      • Nimetön

        pentu on alusta alkaen oppinut olemaan yöt hiljaa , ainoastaan vinkuu jos tulee hätä ,kay nopeasti ulkona ja jatkaa unia, myös viihtyy häkissä se on kyllä tosi iso. tykkäävät olla mieluimmin vapaana mutta tilanteiten pakosta ei saa olla minuutti hommaa.pentu kyllä viihtyy autossa ,muutta miten saisi suomenlapinkoiran oppimaanautoon4,5 vuotta. pitäää nostaa , ei voi pahoin,?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3113
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      720
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      703
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      560
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      510
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe