Sain pitkän listan valmisteista jotka sopivat vatsan jatkuvaan turvotukseen, mistä aloitan kokeilun?
Minulla on lievä laktooso intoleranssi, keliakia helico yms. pois suljettu
Mikään ei tunnu auttavan tähän, kuin syömättä oleminen.
Turvotus alkaa jo aamulla kahvin jälkeen, pahenee tietysti iltaa kohde joka aterian jälkeen
Olen alipainon puolella ja siis hoikka, painoindeksi 18
ainoastaan vatsani on kuin puolessa välissä raskautta.
Häiritsevää ja noloa vastailla raskaus uteluihin..
Eli mahtaisikio joku luonnontuote olla ylitse muiden?
Kaikkea olen valmis kokeilemaan joten asiallisia vastauksia kiitos!
hyvä valmiste turvotukseen/vatsan avuksi?
9
1427
Vastaukset
- ruokavalio kuntoon
Mitä syöt ???
Tee ruokapäiväkirjaa ja yritä päästä ravintoterapeutille. Mene vaikka yksityiselle, jos et muuuten pääse.
Jätä kahvi, sokeri, lisäaineet ja hiiva pois.
Syöt jotain, joka ei sinulle sovi.
Molkosan ja Molkosan vitality ovat hyviä vatsalle ja suolistolle.
Myös Aloe Vera on hyvä valinta.
Kaikkia myydään luontaistuotekaupassa taikka suurimpien markettien luontaistuotehyllyssä.- ruokavalio....
Sinulla voi olla hiivasyndrooma.
Se sitten vaatii pitkää ja pysyvää ravitsemuksen muuttamista.
http://www.terveysopisto.fi/index.php?item=155
Lue tuo maitohappobakteerilinkki. Meinaan markkinoilla on vaikka mitä valmistetta ja suurin osa niistä ei toimi.
Ruokakolmio
http://www.terveystaito.fi/Pages/ravitsemus.htm - palloinne
olen kasvissyöjä, joten syön suht monipuolisesti ja terveellisesti..
Kai tässä pitää alkaa karsimaan yksitellen noita ruoka-aineita..
- eroon kuukaudessa
noilla kolmella tärkeimmällä bakteerilla.
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Maitohappobakteeri.html - Ongelmamahainen
inuliinia? Itselläni on oikea ongelmamaha, olen kokeillut varmaan ihan kaikkea mahdollista ja mahdotonta. Turvotukseen on auttanut vain ja ainoastaan Colonic Plus- sarjan inuliini (vatsan auttaja). Saa esim. CM:sta luontaistuoteosastolta, alle 8 € purkki. Tehoaa mulla heti.
- jjkkkkjjkkllkkj
Nielevät ilmaa automaattisesti, jatkuvasti ja huomaamattaan. Se VOI olla yksi syy.
Myös kasvikssista tuleee paljon suolistokaasuja.
Voit koittaa Maitohappobakteereja tai reseptilääkettä ? Creon, joka auttaa ruuansulatukseen ja imeytymiseen.- JKKA
mätänevät paksusuolessa ja aiheuttavat JOILLEKIN ihmisille ko, oireita.
Lääkäriltä voi kokeilla Creon -nimistä entsyymiä.
Ja sitten on sellainen Vitalaksen poretabletti missä on Aloe Vera uutetta (ja 60mg C-vit). Tuskin auttaa??? Mutta kokeile. Ainakin ilmoitetaan auttavan kyseisiin vaivoihin.
Eniten epäilisin kasviksia: ota selvää mitkä kasvikset ovat pahimpia vatsalle, varmasti löydät netistä kunhan haet.
Maitohappobakteereja voi tietysti kokeilla. Ja niitä on niin monta eri kantaa, että joku voi tehota toinen ei.
Ja vielä: vatsasi voi olla liian hapan: siihen helppo konsti: ruoka-soodaa 1-2 rkl päivässä veteen. - entsyymivalmiste,
JKKA kirjoitti:
mätänevät paksusuolessa ja aiheuttavat JOILLEKIN ihmisille ko, oireita.
Lääkäriltä voi kokeilla Creon -nimistä entsyymiä.
Ja sitten on sellainen Vitalaksen poretabletti missä on Aloe Vera uutetta (ja 60mg C-vit). Tuskin auttaa??? Mutta kokeile. Ainakin ilmoitetaan auttavan kyseisiin vaivoihin.
Eniten epäilisin kasviksia: ota selvää mitkä kasvikset ovat pahimpia vatsalle, varmasti löydät netistä kunhan haet.
Maitohappobakteereja voi tietysti kokeilla. Ja niitä on niin monta eri kantaa, että joku voi tehota toinen ei.
Ja vielä: vatsasi voi olla liian hapan: siihen helppo konsti: ruoka-soodaa 1-2 rkl päivässä veteen.joka sisältää useampaa eri ruuan hajoitusentsyymiä. Ja on siis reseptitavaraa. Teho on ainakin todistettu, mutta eihän mikään kaikille auta.
- vettä kiukaalle
Ei muuta kuin laita vaan vettä kiukaalle. Minulta kun nuoruudessani kyseltiin aina samaa, eli koska syntyy niin vastasin, että eihän ne etukäteen paljoa ilmoittele, että aina saa olla varuillaan.
Minulla sen muotoinen vartalo, vaikka hoikka olin, niin se vatta oli kuin pian synnyttämään lähdössä ja turvoksissa myös. Ja mitä minä, "heitin vettä kiukaalle", jatkoin ympäri pyöreästi, etteivät koskaan päässeet perille, miten asia oikeasti on.
No kun vuosia kului, eikä syntynyt, ihmettelin kyselijöille, että on tainnut jäädä suutariksi.
Ja julkisissa paikoissa aina löytyi tuolin vapauttajia, eli aina mulle tarjottiin tuolia ja minulle tietty kelpasi istuin. Täydestä meni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271022- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38771Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713