Kissan sisäsiisteys..

Tietääkö joku pystyykö sisäkissan opettamaan sisäsiistiksi kuten koirat, eli että sitä pissatettaisiin ulkona valjaissa, eikä hiekka-astiaa välttämättä tarvittaisi?? Onko jollain kokemuksia..?
5516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

itellä on ollu semmonen kissa joka kulki kaulapannassa ja remmissä kuten koira ja tahtoi ulos ja teki siellä asiansa, tosin mulla oli hiekkalaatikkoki mutta ennemmi se ulso vinku..
ja äitillä on kissa jolla ei oo hiekkalaatikkoa ollenkaan, tosin asuvat maalla mutta yhtäkaikki kissa tekee asiansa pelekästään ulos..

Äänestä
  • Kiitos tiedoista, tuo helpottaisi paljon, jos kissa osaisi pissiä valjaissa, niin ei tarvisi hiekka-astiaa raahata mukanaan joka paikkaan... Arvelutti vain tuo, että suostuuko kissat pissimään valjaissa, vai tahtovatko ns. oman rauhan.

    Äänestä

  • tok kirjoitti:

    Kiitos tiedoista, tuo helpottaisi paljon, jos kissa osaisi pissiä valjaissa, niin ei tarvisi hiekka-astiaa raahata mukanaan joka paikkaan... Arvelutti vain tuo, että suostuuko kissat pissimään valjaissa, vai tahtovatko ns. oman rauhan.

    kyllä kissalla täytyy laatikko olla,mistä sä tiedät milloin kissallasi tulee "hätä"sitten se alkaa tekemään sun asuntoosi mihin sattuu osumaan tai sinne kylään...vanhemmiten käy usein laatikolla ja ihan epäsäännöllisesti

    Äänestä

  • mallukki kirjoitti:

    kyllä kissalla täytyy laatikko olla,mistä sä tiedät milloin kissallasi tulee "hätä"sitten se alkaa tekemään sun asuntoosi mihin sattuu osumaan tai sinne kylään...vanhemmiten käy usein laatikolla ja ihan epäsäännöllisesti

    Kyllä hiekkalaatikko onkin jo, mutta jos oppisi myös pihalle tekemään tarpeensa niin ei välttämättä tarvitse kyläpaikkoihin hiekka-astiaa rehata. Ja ethän voi koirastakaan tietää milloin sillä on hätä, eikä koirillakaan ole hiekkalaatikoita! Siksi sitä viedään pihalle tarpeeksi usein..

    Äänestä

koira-aiheiden puolelle taas, mutta mulla on kolme kissaa ja koiranpentu, joten jos mun pitäis nuo kaikki neljä käyttää pihalla tarpeilla ja kissat viel valjaissa niin enhän mä ehtis muuta tekemään kun kyttäämään että koska on hätä ja sitten ryntäämään ulos... Mutta uskoisin että kissa voi tuon oppia, osaahan kissat uloskin tarpeet tehä, eri asia tekeekö heti kun sinne vie..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tok kirjoitti:

Tietääkö joku pystyykö sisäkissan opettamaan sisäsiistiksi kuten koirat, eli että sitä pissatettaisiin ulkona valjaissa, eikä hiekka-astiaa välttämättä tarvittaisi?? Onko jollain kokemuksia..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu