Amerikassa maksaa erään ystäväni mukaan McDonaldsin Bigmac-ateria vaivaiset 3,5 ekua! Täällä vastaavasta saa pulittaa aivan ryöstöhinnan: 6 ekua!
Amerikka on kyllä todellinen pikaruoan paratiisi kun hinnatkin ovat noin alhaalla! Noilla hinnoilla voisi käydä joka päivä mäkkärissä syömässä tuhdin aterian kun ruoka siellä ei näytä maksavan juuri mitään! Kaksi kertaa bigmac-ateria tekee vaan 7 ekua ja jos sitä vertaa suomalaiseen lounaaseen, joka on helposti 12 ekua, niin erohan on merkittävä.
Tulee oikein vesikielelle kun ajatteleekin tuollaisia hampurilaisten hintoja! Juustohampurilais-ateriakin siellä vain noin 2,5 ekua. Nelihenkinen perhe siis söisi jokainen juustohampurilais-aterian 10 ekulla! Ei siinä kannata paljoa mauttomia kotiruokia tehdä kun koko porukka käy mäkkärissä syömässä pilkkahintaan!
Täytyy muuttaa Amerikkaan!
19
3205
Vastaukset
- cittarin myyjä
Ylipainoisille ei saisi missään nimessä myydä mitään epäterveellisiä hampurilaisia tai ranskalaisia! Kaupassa tekee monelle läskille mieli huutaa, että "teille ei myydä!" ku ne lyllertää kaikkien herkkujen kanssa kassalle!
- helmikanana
Kaikki epäterveellinen rasvmättöruoka pitäisi poistaa kokonaan.
Ei se laihaakaan terveeksi tee jos työntää rasvaa kitusiinsa.
Amerikassa se juuri on ongelma että siellä rasvamoska on sitä halpaa ruokaa johon köyhälläkin on varaa. - Sirkka Perttunen
helmikanana kirjoitti:
Kaikki epäterveellinen rasvmättöruoka pitäisi poistaa kokonaan.
Ei se laihaakaan terveeksi tee jos työntää rasvaa kitusiinsa.
Amerikassa se juuri on ongelma että siellä rasvamoska on sitä halpaa ruokaa johon köyhälläkin on varaa.Väärin! Huonot hiilihydraatit yhdistettyinä kasvirasvoihin on suurin syy lihomiseen.Amerikan suurin ongelma on valkoinen vehnäjauho!
- ei ketään
Sirkka Perttunen kirjoitti:
Väärin! Huonot hiilihydraatit yhdistettyinä kasvirasvoihin on suurin syy lihomiseen.Amerikan suurin ongelma on valkoinen vehnäjauho!
Joko taas vaan itsellesi! Paskaa jauhat! On ihan varma, että vehnäjauhon mättämisellä kukaan ei liho. Mutta mätäpä rasvaa, niin takuulla lihot. Vielä pahempi, jos sekoitat nuo - eikä todellakaan ole mitään merkitystä sillä sekoitatko jauhot kasvis- vai eläinrasvan kanssa. Kunnon kasvisöljyt ovat ihmiselle paljon terveellisempiä kuin eläinrasvat. Joten äläpä selitä paskaa täällä.
- pikkukarppi
Sirkka Perttunen kirjoitti:
Väärin! Huonot hiilihydraatit yhdistettyinä kasvirasvoihin on suurin syy lihomiseen.Amerikan suurin ongelma on valkoinen vehnäjauho!
Valkoiset jauhot ja kovetetut kasvirasvat, siinä pahin yhdistelmä. Ja mitäpä muuta iso osa valmispöperöistä sisältää? No juuri noita!
Rasvavouhotus yhdistettynä kolesteroliin on oikea supermyytti.
- vaan..
oletpahan pois kuormittamasta Suomen terveydenhuoltoa,joka on muutenkin jo kuralla.
- ei tarvitse
kuin katsoa Morgan Freemanin elokuva Supersize me, eikä enää tee mieli käydä mäkkärillä tai muuallakaan burgerilla... ihan sama onko laiha tai lihava, niin roskaruoka on kuolemaksi pitkällä tähtäyksellä. se kun sisältää vain kovia rasvoja, vehnää eikä lainkaan kuitua. ravinneaineista puhumattakaan! no thanks to bicmacs!
- 828282
mutta sen kaverin nimi on morgan spurlock ei freeman
- onkii!
828282 kirjoitti:
mutta sen kaverin nimi on morgan spurlock ei freeman
kiitti korjauksesta. mietin pitkään mikä se sukunimi on ja mieleen tuli vaan toi freeman :) eikös morgan freeman olekin se musta näyttelijä *LOL*?
- asiasta tietoinen
Taisi olla jokin Wendy's pikaruokaketjun ateria, joka oli Hesburgerin mega-aterian kokoinen, niin se maksoi vain 2-3 € ja mega-ateriahan maksaa yli 8 €
Eli jos on Amerikassa köyhä, niin kannattaa ostaa roskaruokaa. Suomalaiset läskit varmaan näkee unia tuollaisista tarjouksista. USA:ssa on niin kova kilpailu, että hinnat on vedetty aivan alas ja ketjujen tuotanto ja kuljetus on tehostettu huippuunsa.
PORSAAN PÄIVÄUNI: 20 eurolla saa joka viikonpäivälle hampurilaisen, ranskalaiset, kananugetit ja kolaa! - Sirkka Perttunen
Tervemenoa jenkkeihin syömään,lihomaan ja sairastumaan!
- Pieni pyöreä
Eipä ole tuota ongelmaa, koska olen boikotoinut pikaruokaketjuja yhtä kauan kuin ollut kasvissyöjä.
- tyyristyllerö.
siellä lihotaan.. Omalla työpaikallani ei ole ruokalaa ja ainoa lähellä oleva ruokapaikka on mäkkäri.. Olen yrittäny syödä pääasiassa salaatteja, mutta se ei ole tarpeeksi ruokaisaa, aina on otettava ranskikset lisäksi. Kiusaus ostaa joku hamppari-ateria vie joskus voiton koska se on halvempi ja siinä on enemmän syömistä. Saisi kyllä mäkkärinkin terveelliset ruoat tulla halvemmiksi ja ruokaisammiksi, mielelläni niitä söisin.
- uusavuton??
Tee eväät!!
- CQB
uusavuton?? kirjoitti:
Tee eväät!!
Viet lihavalta tekosyyt!
- suursyömäri
Amerikassa maksaa tällä hetkellä BigMac, ranskalaiset ja juoma vaivaiset 4,5 dollaria!
Siis 3,2 ekulla sais maittavan aterian! Nyt tekis oikeastikkin mieli muuttaa Amerikkaan ja siellä ollaan varmasti suvaitsevaisempia meitä ylilihavia kohtaan.
Siis alle satasella sais joka ikisenä päivänä kuukaudessa BigMac -aterian!!!! - on annosetkin
eri kokoa kuin täällä, eli meid'n bgmac ateria vastaa siellä lastenateriaa, eli halpaa siellä on syödä. Mutta kokemuksesta suosittelen burgerkingiä, paljon paremmat annokset.
- hgytttt
kait sä provoilet? Jep, mauttomiahan ne kotiruoat on kun saa tunkea burgeria monttuun. Nöf nöf, oink oink.
- Anonyymi
Pakko muuttaa Ameriikan kultamaahan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591184Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45542Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501