hyvä

Turussa oli 70-luvulla hopean värisiä makkarakioskeja joissa oli vaaleeta ja vahvaa sinappia, älyttömän hyvää, tietääkö joku ohjeen?
4179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

maun mukaan, sekoitetaan kermaan tai maitoon, ei keitetä ollenkaan. Tehdään sen verran kuin syödään, koska ei säily kuin pienen aikaa jääkaapissa. Kokeile, on hyvää kun ensin löytyy suhteet aineelle. Itse teen colmans sinappijauheesta ja hyvää tulee. Turpoaa se sinappi sitten hetken aikaa seisottuaan ettei parane paljoa laittaa kerralla.

Äänestä
  • Sinä varmaan vastaat autokaupat myy autoja jos joku kysyy tietääkö kukaan ketään jolla olisi myynnissä vuoden 70 mallisen Saab 96:n.

    Äänestä

  • vastauksesta taas kirjoitti:

    Sinä varmaan vastaat autokaupat myy autoja jos joku kysyy tietääkö kukaan ketään jolla olisi myynnissä vuoden 70 mallisen Saab 96:n.

    70- luvun tiettyä sinappiohjetta,
    on varmasti vaikea, saada mistään?.
    Liikesalaisuuksiin verrattavaa tietoa.
    Eksaktin ohjeen asemasta, voi kokeilla
    vaihtoehtoista reseptiä.
    Ainahan voi soveltaa ohjeen mieleisekseen.
    Kinkkukin maistuu silloin paremmalle ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinappiohje kirjoitti:

Turussa oli 70-luvulla hopean värisiä makkarakioskeja joissa oli vaaleeta ja vahvaa sinappia, älyttömän hyvää, tietääkö joku ohjeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu