Kukaan ei ole konkreettisesti kertonut mistä Jämsän surkea taloudellinen tilanne johtuu.
Ketkä ovat olleet NIIN asiantuntemattomia
virkamiehiä, johtajia,valtuutettuja että
on päästetty tilanne tällaiseksi. Epäilen vaan että yksi iso tekijä on ollut jälleen kerran Himos. Valitettavasti täällä ei ole koskaan
kerrottu asioista kuntalaisille vaan on "salaa"
juonittu asiat oman mielen mukaiseksi. Kyseistä toimintatapaa kuvaa hyvin nykyinen säästölista, eli lyödään suoraan silmille shokeeraava toimintamalli eikä anneta mitään mahdollisuutta kuntalaisille pureskella asioita rauhassa. Oli hienoa kertoa perjantai-iltana lapselle mitä tarkoittaa se lapussa ollut juttu jossa meidän koulu joutuu lopettamaan. Kyllä ne säästöt pitää tulla muulla tavalla kuin lasten ja sairaiden selkänahasta. En muuten yhtään ihmettele että Juhani Ojala pistää kaupungille kampoihin jos toimintatapa on tällainen!
Ketkä ovat olleet NIIN asiantuntemattomia
virkamiehiä, johtajia,valtuutettuja että
on päästetty tilanne tällaiseksi. Epäilen vaan että yksi iso tekijä on ollut jälleen kerran Himos. Valitettavasti täällä ei ole koskaan
kerrottu asioista kuntalaisille vaan on "salaa"
juonittu asiat oman mielen mukaiseksi. Kyseistä toimintatapaa kuvaa hyvin nykyinen säästölista, eli lyödään suoraan silmille shokeeraava toimintamalli eikä anneta mitään mahdollisuutta kuntalaisille pureskella asioita rauhassa. Oli hienoa kertoa perjantai-iltana lapselle mitä tarkoittaa se lapussa ollut juttu jossa meidän koulu joutuu lopettamaan. Kyllä ne säästöt pitää tulla muulla tavalla kuin lasten ja sairaiden selkänahasta. En muuten yhtään ihmettele että Juhani Ojala pistää kaupungille kampoihin jos toimintatapa on tällainen!
Vastaukset 14
Vanhimmat
"Epäilen vaan että yksi iso tekijä on ollut jälleen kerran Himos."
Tokihan Himoksen infraan on jouduttu investoimaan, koska siinne on muutamassa vuodessa rakennettu satoja uusia loma-asuntoja.
Mutta
On myös rakennettu Halliin koulu, Halliin kirjasto, Halliin päiväkoti, Halliin vanhusten palvelutalo, Saksalan vanhainkoti on laajennettu, Vitikkalan koulu rakennettu ja tietysti tehty myös korjaus- ja kunnossapitoinvestointeja olemassa oleviin kiinteistöihin. Patrian halli oli iso investointi, jota yhtiö nyt tietysti maksaa takaisin päin. Pitää muistaa, että siitä Himoksen infrastakin laskutetaan tonttikauppojen yhteydessä ja sieltä tulee myös kiinteistöveroa.
Tätä kokonaisuutta silmaillessä ainakin minun mielestäni se iän ikuinen Himoksen syyttäminen on ihan turhaa parranpärinää.
Kun tuli tuossa edellisessä viestissä käsiteltyä vain tuota investointipuolta, niin pitää muistuttaa myös siitä ylivoimaisesti suurimmasta kustannusten aiheuttajasta, eli sosiaalipuolesta. Erikoissairaanhoito on se asia, joka nyt kaikkia kuntia rassaa. Kun suuret ikäluokat ovat alkaneet sairastella, niin siitähän tulee jyrkkää kasvua vaistämättä, eivätkä sille virka- tai luottamusmiehet voi mitään. Kauhea parku nousisi siitäkin, jos lopetettaisiin esimerkiksi vanhojen ihmisten tekonivelleikaukset ja muut huippukalliit operaatiot.
Piti esim rakentaa uusia kirjaistoja ja kouluja, jos vanhoja olisi voinut korjata (ikääntyneiden palveluista minulla ei ole mitään vastaan sanomista, paitsi että nyt, kun on uusia rakennuksia ja kaupunki pulassa, vähennetään hoitajia (sijaisia)). Nyt näistä hyvistä (vähemmän pidemmän päälle pohditetuista investoinneista) joutuvat kärsiä ne ihmiset, joita varten nuo investoinnit ovat tehty.
Sen sijaan että rakentaa itse, kaupunki olisi voinut tukea (eikä estää) uusia yrittäjiä perustamaan vanhusten tehostettujen palveluiden yksiköitä, jolloin vanhukset olisivat saaneet huomattavasti parempaa palvelua (tiedän mistä puhun, vanhushuolto on myös sydäntäni lähellä.)
Nyt on suunnitteluissa uusi dementiakoti (ei ajasta ole vielä varmaa tietoa), johon myös investoidaan. Vaikka kaupunki on pulassa ja pyrkii maksamaan lainoja pois leikkaamalla palveluita, samalla se kuitenkin suunnittelee investoitavansa uusiin kohteisiin, mikä minun mielestäni näyttää ihmeelliseltä.
Mielestäni Jämsää ei tehdä houkuttelevaksi nyt. Kuka työskentelee vanhushuoltoyksiköissä viiden vuoden kuluttua??? Kuinka moni on valmis jäämään kuntaan joka ensimmäisenä leikkaa lapsien, vanhusten ja sairaiden kustannuksilla? Harva nuori jää Jämsään sen jälkeen kun valmistu lähihoitajaksi. Miksi?
Jos Jämsässä väki vähenee, ilmastonmuutos tekee tepposiaan, ketä luulette houttelevanne tänne? Siis suurista yrityksistä? Ja pieniä yrityksiä ei tueta...
Ei voi nähdä olemattomia kylpylöitä ja suunnitella asioita sen mukaan. Ei kukaan tiedä mitä huomenna tapahtuu, ehkä maailmanloppu... Miksiköhän moni muuttaa täältä? Ei sen takia että tehtaat loppuvat ym. Täällä ei ole mahdollisuuksia. Ei edes luottaa poliittisiin lupauksiin.
on ollut varmasti tiedossa. Eikö olisi voitu hieman hillitä uusia investointeja ja hoitaa vain välttämättömimmät asiat. Esim mihin tarvitaan jkosken kaupungintalon remonttia??
Pitikö vitikkalan koulusta tehdä niin suuri ja mahtava kun oli tiedossa oppilaiden väheneminen??
Tai uusi yläaste, 14 miljoonaa euroa!! suolle.
Ei se ole onni ja autuus jos saadaan valtionavustuksia, lopulta me maksetaan se aina.
ja onneksi se on olemassa, sillä muuten maksajia olisivat erityissairaanhoitoa vaativat ihmiset ja eivät he kaikki ole suurten ikäluokkien porukkaan, vaan mukaan mahtuu kaiken ikäistä lapsista vanhuksiin!
Itse lopettaisin kyläkoulut ja satsaisin sairaanhoidon kehittämiseen ja saatavuuteen sekä vanhusten hoitoon!
Kyläkoulut voi aina korvata keskuskouluilla, joissa resurssit saattavat jopa olla paremmat ja lapset tulevat kohdelluiksi tasa-arvoisesti yksilöinä - kyläkouluissahan liian usein tiedetään "liikaa lapsen perheestä" ja muodostetaan ennakkoasenteita jo tämän perusteella leimataan lapsi jo ennakolta - kolikolla on aina kaksipuolta!
entiseen malliin. Kyllä virheitä löytyy kasapäin...Jostain kumman syystä siitä ei todellakaan saisi edes keskustella miten tähän on tultu ja vastuunkantjia ei ole ilmottautunut. Junttaaminen jatkuu. Valtuuston rooli on viimeaikoina ollut liki main verrattavissa kumileimasimeen- kaikki menee läpi mikä ylhäältä annetan.
Sosiaali-ja terveyspuolen menot ei näillä säästöillä pienene. Itse asiassa tulee aivan varmasti käymään päin vastoin.
Kun kerran tiedät että isoja virheitä on tehty, niin kerro ihmeessä niistä nyt edes muutamia! Keski-Suomen radiossa on tänään kerrottu, että Jämsän päättäjät eivät ole pistäneet ajoissa jarrua päälle, vaan ovat taipuneet kansalaisten painostusten edessä jatkamaan hupelointia. Nyt siitä näyttäisi viimenkin tulevan loppu. Eli on pidetty yllä paljon parempaa palvelutasoa, kuin mihin olisi ollut varaa. Siihen palvelutasoon kuuluvat myös nämä kyläkoulut.
Partalan koulu on kolmanneksi edullisin koulu Uuden Jämsän alueella! Säästökohteena se on hyvin kyseenalainen, ja sen lakkauttaminen voi tuoda jopa lisää investointeja kunnalle.
Olisi vastustanut kyläkoulujen lakkauttamista jos siihen olisi tehty asianmukaiset, ajantasaiset laskelmat, joissa olisi huomioitu kaikki kyläkoulujen lakkauttamisen seuraukset.
Kyllä, olemme huolissamme kyläkoulumme lopettamisesta. Mutta realismia vastaan ei kukaan olisi sanonut mitään. Syy miksi nyt kaikki tämä on se, että valtuutetuille annetaan mahdoton tehtävä, selvittää kaiken kolmessa päivässä ja tehdä päätöksen, joka on kriittisestikin katsottuna,oikea.
Ja näihin eriteltyihin laskelmiin kun vielä lisättäisiin kuinka paljon TODELLISIA säästöjä olisi kaupungin kassaa syntynyt, löytyisi kyliltäkin ymmärrystä.
Olisi hyvä tietää todellisia säästöjä joita Arvajan koulun lakkauttaminen on tuonut. Tähän asti ei moisista ollut tietoa.
Eihän tästä kovin monta vuotta ole kun siellä itkettiin, että vesi sataa koulun sisään. Sitten tehtiin jotakin remonttia, jolla talon ikää kengitettin vähän eteenpäin. Ei semmoiseen rotiskoon kannata satsata yhteiskunnan varoja enää senttiäkään. Kiinni vaan ja myyntiin.
taitaapi olla vähemmän hometta partalan koulussa kuin keskustan kouluissa.
Minä olen ihan samaa mieltä sinun kanssa,palvelu taso on ollut liian hyvä,jossain ketjussa ne oli jo mainittu,laivuri hommasi veneen pesu paikan hulkkioon 1 000 000 e,sokkarille 1 7000 000 e,kanava 1 200 000 e himos master plaanit ja infra 13 000 000e,edelliset himos maa kaupat 7 500 000e ja määrättyjen kansalaisten painostuksien edessä,revi siitä sanonko nimet vielä ja lähetetään Joulu Kortti.