poika-/tyttöoireet

Eli ihan mielenkiinnosta kyselen, voiko raskausoireista yms päätellä jotain lapsen sukupuolesta? Mahan mallista jotkut ilmeisesti tekee päätelmiä, mutta onko jotain muita juttuja, esim. aiheuttaako jompi kumpi sukupuoli enemmän pahoinvointia, näppylöitä, hiusten rasvoittumista yms. mitä nyt mieleen tuleekaan.
102220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei edes "äidinvaistosta".

Kyllä minäkin lottoaisin, jos se olisi 50-50.

Äänestä

Tyttövauvasta: "kokovartaloraskaus" eli leveä maha, vyötärö katoaa. Ei pahoinvointia. Mielialanvaihtelut (viiden minuutin sisällä kaikki tunteet käyty läpi). Vilkas sikiö. Syke korkeampi. "tytär vie äidin kauneuden"

Poikavauvasta: Maha enemmän eessä "pystymaha", vyötärö pysyy melko pitkälle näkyvissä. Pahoinvointi. Himot joihinkin ruokiin/juomiin, joita ei välttämättä yleensä edes halua. Rauhallisempi sikiö. Syke matalampi. Hiukset kiiltää ja kasvavat hurjaa vauhtia, samoin kynnet.

Nämä nyt tuli tässä mieleen, mitä olen kuullu täälä meijän perälä sanottavan. Jos näitä on uskominen, niin meile on tulosa tyttö. Tiiä sitten, kumpi sieltä putkahtaapi sitten ulos! =D

Äänestä

Jotenkin sen vain tietää. Itse olen ollut aina ihan varma että saan tytön.
Siskostani taas tiesin että saa pojan ja kun hän meni naimisiin kuusi vuotta sitten ja oli sellainen leikkimielinen leikki että kumpi ensimmäinen lapsi on niin vastasin sinnekkin poika ja maailman ihanin poikahan sieltä tulikin. :)
Kaikki ketä olen arvaillut on tähän mennessä mennyt oikein, jotenkin sen näkee ihmisestä. Hassua. :DD
Saa nähdä miten meillä käy. :DD (Tietenkin jos raskaus vain menee hyvin ja lapsi saa tulla maailmaan).
En kyllä etukäteen halua tietää ultrassa kumpi sieltä olisi tulossa.

Äänestä

Tuossa Akuutissa oli leikkimielinen galluppi linea negrasta, joka tekee mutkan. Alempana keskustelu siitä.

Minäkin olen alkanut uskomaan tuohon, sillä harvemmassa näköjään tuntuu olevan ne joilla viiva tekee navan ympärillä kiepin, mutta joille tulisikin tyttö.

Itse oireista ei voi päätellä mitään.

Äänestä

itsellä sekä tyttöjä ja poika ja nyt odotan toista poikaa, eivätkä minun raskauteni ainakaan ole eronneet paljoa toisistaan.

Äänestä

eli ensimmäistä odotan... ja sukupuoli tiedossa, eli poika... vatsa kasvaa kokonaan eteen, eli kaikki muodot sivuilla vielä tallessa nyt rv 33 3:)vilkas kaveri... nopea syke ja ei mulla ollut pahemmin pahoinvointia eikä mitään vaivoja ole ollut tähän asti pahemmin... elämäni kunnossa :)finnejä ei ole tullut ja hiukset näyttävät paremmilta kuin koskaan... mitään ihmeellisiä mielihaluja ei ole... alussa ehkä teki kaikkea terveellistä mieli eli omenaa porkkanaa yms... suklaata ei tehnyt mieli...mikä oli outoa koska rakastan suklaata mutta ei sitä ole pahemmin tullut syötyä... moni kehunut et olen tosi hyvin voivan ja hehkeän näköinen ja et raskaus kuulemma sopii mulle :)joskus olen kuullut et poika tekee äidin kauniiksi ja tyttö pahoinvoivaksi,.. mut kaikki tosiaan vaan kuultua muilta.... äitini on synnyttänyt neljä lasta ja joka kerta maha on kasvanut samalla tavalla sivuilta asti ja oireet samat.. pojat ollut hieman vilkkaampia :)

Äänestä
  • minä kyllä jotenkin vaistosin, et poika tulossa en edes ajatellut masua tyttönä ja kun asia vielä selvisi et on poika.... ja näin myös unta et sain pojan :)en tiedä oliko joku vaisto vai mikä :)

    Äänestä

  • niin vielä kirjoitti:

    minä kyllä jotenkin vaistosin, et poika tulossa en edes ajatellut masua tyttönä ja kun asia vielä selvisi et on poika.... ja näin myös unta et sain pojan :)en tiedä oliko joku vaisto vai mikä :)

    vaan puhdas veikkaus. 50%:n todennäköisyydellä on helppo veikata.

    Äänestä

  • niin vielä kirjoitti:

    minä kyllä jotenkin vaistosin, et poika tulossa en edes ajatellut masua tyttönä ja kun asia vielä selvisi et on poika.... ja näin myös unta et sain pojan :)en tiedä oliko joku vaisto vai mikä :)

    Mulla on yleensä todella hyvä vaisto. Ekassa raskaudessa olin sata varma että on tyttö. Veikkaus meni pieleen, kun olikin poika. Nyt toisessa en edes viitsi veikata, kun menee kuitenkin pieleen ;) Vatsan mallista päätellen ounastelen kuitenkin poikaa taas tulevaksi.

    Äänestä

Tytöstä en voinut ollenkaan pahoin, pojasta neljän kuukauden krapulaolo. Tytön kanssa oli komea linea negra alhaalta ylös, rintoihin asti, poikaa odottaessa ei viivaa ollenkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan leikkimielellä kirjoitti:

Eli ihan mielenkiinnosta kyselen, voiko raskausoireista yms päätellä jotain lapsen sukupuolesta? Mahan mallista jotkut ilmeisesti tekee päätelmiä, mutta onko jotain muita juttuja, esim. aiheuttaako jompi kumpi sukupuoli enemmän pahoinvointia, näppylöitä, hiusten rasvoittumista yms. mitä nyt mieleen tuleekaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu