Sepram + sivuvaikutukset + ehkäisypillerit?

Kävin vähän aikaa sitten lääkärillä, joka määräsi Sepramia 20mg paniikkihäiriöön ja masennukseen. En muistanut kertoa lääkärille syöväni e-pillereitä (Yasmineita) ja mietinkin, että voiko molempia syödä samaan aikaan ilman mitään sen suurempia sivuvaikutuksia?
En ole aloittanut vielä Sepramia, koska en jotenkin vain uskalla!:( Sivuvaikutukset pelottavat ja yleensääkin koko ajatus, että tarvitsen mielialalääkkeitä.
Menin lääkärin alun perin paniikkikohtausten takia, mutta lääkäri uskoi minun olevan myös masentunut joten kyseli kaikennäköistä ja määräsi Sepramia molempien vaivojen hoitoon. Tiesin kyllä masennuksestani mutta vähättelin lääkärille oireitani ja ajatuksiani. En vain jotenkin osannut/kehdannut kertoa, että olen henkisesti aivan poikki. Tämänkin takia lääkkeen aloitus pelottaa, koska en kertonut puoliakaan ongelmistani. Onko lääke oikea minulle? Mitä te tekisitte tilassani? Ja millaisia kokemuksia teillä on Sepramista ja varsinkin lääkkeen sivuvaikutuksista?
Kiitos jo nyt jos joku osaa neuvoa ja jaksaa vastata!
2399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ilmeisesti lääke on ihan hyvä joillekin. Minua se väsytti ja pani haukottelemaan jatkuvasti. Kuulostaa huvittavalta, mutta kun kymmeniä kertoja päivässä pitää haukotella, niin se alkaa käymään jo voimille. Nyt syön Cymbaltaa ja se tuntuu sopivan minulle paremmin. Tosin joskus tässäkin pitää haukotella, tai sitten minulle jäi kammo korvien väliin. Ei se auta kuin kokeilla ja käyttää edes pari viikkoa, niin näkee lieveneekö sivuvaikutukset.

Äänestä

Mulla tuli tuosta lääkkeestä kans pariksi päiväksi väsymystä, joka sit meni nopeesti ohi. Aloita lääke viikonloppuna niin saat mahdollisuuden levätä. Sitten oli myös lievästi pahoinvointia pari viikkoo. Ruoka ei oikeen maistunu. Mulla on kans e-pillerit, ei mitään ongelmia syödä näitä molempia. Mut ei sen kummempaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskaaltaako vaiko ei? kirjoitti:

Kävin vähän aikaa sitten lääkärillä, joka määräsi Sepramia 20mg paniikkihäiriöön ja masennukseen. En muistanut kertoa lääkärille syöväni e-pillereitä (Yasmineita) ja mietinkin, että voiko molempia syödä samaan aikaan ilman mitään sen suurempia sivuvaikutuksia?
En ole aloittanut vielä Sepramia, koska en jotenkin vain uskalla!:( Sivuvaikutukset pelottavat ja yleensääkin koko ajatus, että tarvitsen mielialalääkkeitä.
Menin lääkärin alun perin paniikkikohtausten takia, mutta lääkäri uskoi minun olevan myös masentunut joten kyseli kaikennäköistä ja määräsi Sepramia molempien vaivojen hoitoon. Tiesin kyllä masennuksestani mutta vähättelin lääkärille oireitani ja ajatuksiani. En vain jotenkin osannut/kehdannut kertoa, että olen henkisesti aivan poikki. Tämänkin takia lääkkeen aloitus pelottaa, koska en kertonut puoliakaan ongelmistani. Onko lääke oikea minulle? Mitä te tekisitte tilassani? Ja millaisia kokemuksia teillä on Sepramista ja varsinkin lääkkeen sivuvaikutuksista?
Kiitos jo nyt jos joku osaa neuvoa ja jaksaa vastata!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu