Elatustuki / -apu

Mitenkä

suuruus lasketaan? Siis saako suomen oloissa yleensä kukaan suurempia summia, kuin sen ns.minimin? Ja jos joku saa, niin kuinkahan suuret tulot elatusvelvollisella täytyy olla että enemmän maksaa..

2

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy vastaus

      Oikeusministeriö on laatinut 2007, julkaisun josta voit löytää laskentakaavan jonka mukaan summa määräytyy. googleta vaikka:"Ohje lapsen elatusavun
      suuruuden arvioimiseksi". Omalla kohdallani yritimme päästä lastenvalvojan avulla sopimukseen elatusavusta sekä tapaamisista, mutta exlläni on pari hyvää "neuvonantajaa" (lepakko-sisko sekä yh-sisko) jotka ovat lobanneet ettei lastenvalvojaa kannata uskoa, vaan kannattaa hakea kunnon korvausta julkisen oikeusavustajan (= hänelle maksuton) avulla... Exäni luopui aikoinaan aikaisemmista lapsistaan lasten isälle ja nyt on päättänyt saada kunnon korvauksen siitä, että halusi uuden elämän / perheen / tulevaisuuden minun kanssa.. ja minä hölmö kun uskoin että kaikki tuo olisi totta... en toivoisi tälläistä kenelekkään.. (ex ei sallinut minulle että olisin edes nähnyt pientä tyttöäni isänpäivänä).

      • arvutimasiin

        aiemmin olikin niin, että lähivanhemman kannatti hakea elatusaputuomio käräjiltä mieluummin kuin sopia sosiaalitoimen "välityksellä". Tuomioistuimet kun määräsivät hyvinkin ankaria elatusapumaksuja suhteessa elatusvelvollisen elatuskykyyn. En tiedä kuinka - jos ollenkaan - oikeusministeriön ohjeet ovat vaikuttaneet nykyiseen tuomioistuinkäytäntöön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      86
      2483
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1321
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      101
      750
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      30
      743
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe