Energiatodistus on täyttä huuhaata

as oy:n HPJ

Energiatodistus on todella täyttä huuhaata...ohjeistukset siihen ovat muuttuneet ajan myötä ja ennenkaikkea, mikä tarkoitus ko aviisilla on esim vuokralaiselle, jolle se on myös annettava asuntoa vuokratessa? Jättääkö hän vuokraamatta ko asunnon ? Sallikaa nauraa ! Entä asunnon ostaja löytäessään sopivan kohteen? Voi hyvä isä, että on osattu tehdä tyhjä säädös! Ei mikään as.oy ala tekemään jonkun epämääräisen todistuksen pohjalta yhtään mitään. Vai olettaako Ympäristöministeriön tms . huuhailijat, että yhtiössä käynnistettäisiin tämän johdosta lisäeristys-, katto-, ikkuna-, tai muita töitä?---siis TÄMÄN aviisin johdosta.. ? HÖPÖ HÖPÖ !! Varmaa on että yhtiöissä edelleenkin uusitaan patterit, termostaatit lämmönvaihtimet ikkunat ym ihan tarpeen ja elinkaariajattelun mukaan, eikä minkään energiatodistuksen. Onhan taas ministerössä joku saanut aikansa kulumaan veronmaksajien rahoilla nollatyötä tehden

18

1397

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahaa ,,,yh

      Paperimössöllä imuroidaan rahaa taloyhtiöiltä, kuten näillä väestönsuoja vaatimuksilla .
      Meidän pöydistä syö erinäinen ROttalauma yhteis-
      kunnan määräyksestä.

      • työllistävä

        Onhan sillä toki työllistävä vaikutus, moni toimisto on tehnyt noita todistuksia satoja ja nyt menevät uusiksi uuden laskentaohjeen mukaan.
        Arvatkaapa vaan mitä mieltä toimistot ovat noista todistuksesta ........ (jätetään sanomatta).


      • työllistävä kirjoitti:

        Onhan sillä toki työllistävä vaikutus, moni toimisto on tehnyt noita todistuksia satoja ja nyt menevät uusiksi uuden laskentaohjeen mukaan.
        Arvatkaapa vaan mitä mieltä toimistot ovat noista todistuksesta ........ (jätetään sanomatta).

        Meidän välittäjien pitäisi esittää ko. todistus esittelyissä 1.1.09 alkaen, mutta yhdestäkään yhtiöstä sitä ei ole vielä saatavilla (puhun nyt omista myyntikohteistani). Toisaalta miten se edes voisi olla saatavissa, kun perusteet muuttuvat viime metreihin saakka.

        Onneksi kyseessä on asetus eikä laki, asetus ei ole pakottava, mutta kyllä asetuksenkin jatkuvasta rikkomisesta tulee seuraamuksia ajan myötä.

        Alkuperäisen kirjoittajan kanssa olen samaa mieltä siitä että tuskin yksikään asuntokauppa ratkeaa enegialuokituksen vuoksi.


      • pakottava?
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Meidän välittäjien pitäisi esittää ko. todistus esittelyissä 1.1.09 alkaen, mutta yhdestäkään yhtiöstä sitä ei ole vielä saatavilla (puhun nyt omista myyntikohteistani). Toisaalta miten se edes voisi olla saatavissa, kun perusteet muuttuvat viime metreihin saakka.

        Onneksi kyseessä on asetus eikä laki, asetus ei ole pakottava, mutta kyllä asetuksenkin jatkuvasta rikkomisesta tulee seuraamuksia ajan myötä.

        Alkuperäisen kirjoittajan kanssa olen samaa mieltä siitä että tuskin yksikään asuntokauppa ratkeaa enegialuokituksen vuoksi.

        Kyllä se on. Asetus on lakia täydentävä tai täsmentävä säädös, joka annetaan lain antaman asetuksenantovaltuutuksen nojalla. Kyseessä on julkista valtaa käyttävän elimen antama määräys, joka on oikeudellisesti velvoittava. Elin on tässä tapauksessa ympäristöministeriö. Esimerkiksi rakentamismääräyskokoelman osat ovat ympäristöministeriön antamia asetuksia.


      • laki luke
        pakottava? kirjoitti:

        Kyllä se on. Asetus on lakia täydentävä tai täsmentävä säädös, joka annetaan lain antaman asetuksenantovaltuutuksen nojalla. Kyseessä on julkista valtaa käyttävän elimen antama määräys, joka on oikeudellisesti velvoittava. Elin on tässä tapauksessa ympäristöministeriö. Esimerkiksi rakentamismääräyskokoelman osat ovat ympäristöministeriön antamia asetuksia.

        Kyllä se ihan lakina käsitellään:
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070487



    • tulee kalliiksi

      suomalaisille.Tämä on vain yksi todistus siitä.

    • samaa mieltä

      Olkaamme kiitollisia, että kuulumme EU:hun ja meidän äänestämiin päättäjiin jotka noudattavat orjallisesti mitä EU:ssa määrätään.

      • Ei tehdä

        Ei tehdä mokomaa soopaperia kukaan!!!
        Juttelin erään ytsävän kanssa,joka asuu puolet vuoesta Ranskassa ja omistaa siellä useita kerroatalo-osakkeita. Ei siellä kukaan puhu mitään mistään energiatodistujksista.
        Miksi me olaan tämmösiä lapasia?


    • energiatekniikan DI

      Samaa mieltä. Tällä on tarkoitus lisätä energiatekniikan ammattilaisten kysyntää ja luoda uusi toimiala suomeen.

      Jos on tarkoitus lisätä ostajien huomiota "oikeisiin" asioihin, mietitäänpä. Esim meidän yhtiössä, v.2002 hintataso oli 138tE. Nyt se oli 165tE (hintapyynnöt ollut jopa 260). Eli hintaeroa eri aikoina voi olla helposti varovasti arvioidenkin 30tE. Sillä rahalla saisi 300kWh sähköä eli jos tönö kuluttaa vaikka 20000kWh vuodessa, niin 15 vuoden kaikki sähköt.

      On turha ruveta miettimään, voiko esim lisäeristämisellä saada "takaisin" ne menot jotka on mennyt väärällä asuntokaupan ajoituksella.

      Hölmöläisten hommaa. Mutta eduskuntahan tämän sääti.

    • kodvo

      Nämä uudet ja pakolliset suositukset, myös lakimuutokset.
      Yleistä isännöinnissä tuntuu olevan myös se ettei asioita edes hoideta, ennen kuin vie päivätyn ja allekirjoitetun paperin nenän eteen ja silloinkin pitää ilmoittaa tällä päivällä tiedoksi annetun joten toimenpiteet sen mukaan.

      Voisiko kiinteistöliitto järjestää anonyymin kyselyn asiakastyytyväisyydestä? -veikkaan tuloksen olevan ala-arvoinen.

      Suomesta on tulossa sosialistinen yhteiskunta jota kapitalistit rakentavat, tulee tuo venäjä ja sen byrokratia mieleen jossa mielivalta loistaa.

      Nykyinen ennakkotapaus taloyhtiön hallituksen ja varsinkin puheenjohtajan vastuusta sellaiseen tapaturmaan mitä ei voi ihminen hallita on aivan naurettava. Ei ihme ettei ketään kiinnosta vastuu taloyhtiöstä, itse erosin jo kun kuulin ko asiasta, enkä koskaan ota vastuuta tuollaisesta.

      Asuntoyhtiöiden kuppausta kaikki, onko mukava olla loinen?

      • oliver123mjk

        Siis,oletkos tosissasi sitä mieltä, että "nämä uudet ja pakolliset suositukset, myös lakimuutokset" ovat isännöitsijälähtöisiä?
        Missäs tynnyrissä olet aikaasi oikein viettänyt?


    • "Motiva"

      kerrostaloon linkistä; www.asiantuntijapalvelut.fi/energiatodistus.html

      • annetun energiatodistuksen

        voi antaa vain isännöitsijä tai hallituksen pj. (jos isännöitsijä on estynyt). Käyttöehdoissa mainitaan että "Energiatodistusten kaupallinen hyödyntäminen on kaikilta osin kielletty". Luuletko että isännöitsijä laatii ja antaa todistuksen ilmaiseksi?

        Menepä torille kysymään saatko perunat tästä ilmaiseksi mukaan?


      • isännöitsijöillekkään

        Kyllähän isännöitsijät ovat joutuneet maksamaan todistuksen luomisesta atk-ohjelmaa, aikaa ja rahaa.
        Energiatodistus annetaan ainoastaan isännöitsijätodistuksen liitteenä joten toimituskulut kyllä siten huomioidaan.


      • antero008
        isännöitsijöillekkään kirjoitti:

        Kyllähän isännöitsijät ovat joutuneet maksamaan todistuksen luomisesta atk-ohjelmaa, aikaa ja rahaa.
        Energiatodistus annetaan ainoastaan isännöitsijätodistuksen liitteenä joten toimituskulut kyllä siten huomioidaan.

        Ei meillä kukaan halunnut tehdä tuota täysin turhaa pumaskaa edes maksua vastaan!
        Ne on kuitenkin nyt lain edelyttämällä tavalla tehty ja totta helkkarissa siitä veloitetetaan.


    • mie vuan

      itse kun kirjoittelin tuonne ympäristöministeriöön tuosta järjettömästä todistuksesta, niin sieltä vastattiin, että se on luotu helpottamaan isännöitsijöiden työtä! HAH! Miten lisätyö helpottaa kenenkään työtä? Kaiken lisäksi minut oli näköjään ristitty känkkäränkäksi. Eli jos jostain on eri mieltä ja ilmaisee ja perustelee sen, niin on känkkäränkkä.
      Kaiken kaikkiaan suomessa on tuhansia oto-isännöitsijöitä, jotka enemmän tai vähemmän pakosta ovat ko. kuseen joutuneet ja ainakin meillä vielä ilman palkkaa. Nyt taas lisätään kuormaa=ilmaista työtä. Eikö jo pelkästään se, että joutuu kaikki tilinpäätökset ja muut paskat tekemään/teetättämään saman lailla kuin liikeyrityksissä tehdään ole jo ihan tarpeeksi? Ko. pumaskan teetättäminen maksaa 650e vaikka yhtiömme onkin pieni ja kulujen ja tulojen seuraaminen olisi helppo homma ihan yhtiön sisälläkin tehdä. Mutta ei, nyt viedään kirjanpitoa ja haetaan kirjanpitoa ja tarkastutetaan sitä ja kaikki kovalla kiireellä, kun tilifirmoillakin on alku vuonna kiire ja homma helposti viipyy.
      Eikö näitä juttuja todellakaan voisi mieluummin helpottaa sen sijasta että koko ajan vain lisätään? Joka suunnasta työnnetään lisää kuormaa. Pakko varmaan luopua ko. hommasta. Pitäs olla eläkkeellä että pystyisi kaiken hoitamaan....

      • eikö se

        e-todistus auta sinun rahapussia yhtään. Pistä hinnaksi 20-50e/kpl, niin eiköhön melu vähene sinun osalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2518
    2. 80
      1087
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      74
      813
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      81
      676
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      581
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe