Tänään aamulla olimme menossa Halpa-Hallin nurkalta virransiltaa päin ja kun meillä oli vihreät niin kovaa vauhtia päin punaisia ajanut koulutaxi ajoi meidän nokan edestä! lähellä oli kolari! siis valkoinen tilataxi 09.15 aikaan ajoi kovaa vauhtia pohjolankatua pitkin ylöspäin! sakot tollaselle idiootille pitäis antaa sillä vaarantaa samalla pikkulasten henget,siis jos siinä koulutaxissa oli silloin ketään? sampo pankin kamerasta poliisit voivat tarkistaa ja ottaa sen taxin rekkarin ylös!
Koulutaxi ajoi päin punaisia!
lakianoudattava
111454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos tiellä näkkyy tuketta so. muuta liikennettä
-> kahville mänössä olevat kuskit tempasoo majakat ja torvet piälle. Tämä näkkyy olevan yleistymässä, ambulansseja ei valvo kukaan.
taxsi ynnä pikkubusseihin myös. Ja gps paikannin tallentama reitti josta voi tarkistaa nopeuden ajan ja kohdan missä milloinkin on liikkunut.
Onko vielä sellaisia ihmisiä, jotka noin voivat
tunnustaa noudattavansa lakia. Se hyvä.
Niin minäkin yritän olla, mutta kyllä siinä
on tekemistä nykyaikaisessa "kusiaispesässä".
Muuten heti vaan poliisille ilmoitus tuossakin
tapauksessa. Minä ilmoitan välittömästi havaitsemani väärin teon, vaikka en siitä ole hyötynyt, päin vastoin.
Periaatteeni on ollut aina, että annettuja asetuksia on noudatettava, olemmehan me itse päättäjät, ja lainlaatijat valinneet.
Eikä asetukset varmaankaan ole "lämpimikseen" laadittu.
Olen kyllä minäkin nähnyt vastaavanlaisen tapauksen muualla, kun heinkilöauto ajoi nelivilkut päällä, ja soitteli torvellaan varoituksia muulle liikenteelle.
Sairasautot oli muualla käytössä.
Näkemäsi tapaus on kai tätä nykyaikaa, kun ei
oteta muita huomioon muutenkaan, jopa sitten liikenteessä.
Jos oli tämän M.N.-firman taksi niin eipä ihme, siellä on ainakin joku semmoinen tilataksin ratissa, joka myös pitää tehtävänään yrittää ajaa jalankulkijoiden päältä kun itsellä olis väistämisvelvollisuus. Tai sitten se on niin mahoton kiire, voi mahoton, että ei joudeta kattoon kuin suoraan eteen.
Totta kai jalankulkijan pitää katsoa, tuleeko autoja ja kuinka kaukana, ennen kuin menee siihen suojatielle (erityisesti talvella ja pimeellä), mutta autossakin on kaasun lisäks myös jarru. Ja kaupunkiajossa se kaasuttelu ei niin montaa sekuntia edes voita loppupeleissä, vaikka olis miten "kiire".
No, onneksi suurin osa ammatikseen autoa ajavista vaikuttaa olevan tosi fiksuja liikenteessä...
Älkää tilatko enää sen firman taxeja. Antaa niitten tyhjillä autoilla vaan ajella punaisia ja mitä vaan huvittaa päin.
taxissa on tod.näköisesti pikkulapsia kun kerta koulutaxi ompi niin taxikuski asettaa myös viattomat lapset hengenvaaraan!
pitäisi informoida poliittisesti pätevää "koulutoimen johtajaa"???
isollakin puolella kuskina eläkeläisiä.Omasta linja-autonkuljettajan työstä sairaseläkkeellä.Pystyypähän ajamaan nyt.
mahdollista.
Jos se oli sisävesilaivan kippari. Ammattiliikenteellä kun on vesillä etuajooikeus huvialuksiin nähden. Herrasmiestappaja siis.
hevosmies, ilman tapoja.