Pannuhuoneesta tulee öljyn hajua asunnon puolelle. Mikä neuvoksi?
Öljyn haju
tulee asuntoon
3492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja siirrä kattila,öljysäiliö ja poltin olohuoneeseen.
taitaa pöltin käryttää.
Heti ensimmäiseksi kysyisin, että onko pannuhuoneen ovi tiivistetty?
Toinen vaihtoehto on, että pannuhuone on ylipaineinen suhteessa asuntoon, mikä voi puolestaan johtua joko siitä että pannuhuoneeseen tulee ilmaa liian helpolla, tai asunnossa on liikaa alipainetta.
Pannuhuoneeseen täytyy kuitenkin tulla ilmaa suhteellisen helposti, sillä poltin imee ilmaa sieltä, mahdolliset tuloilman säädöt saattavat myös vaikuttaa polttimen toimintaan, mikä täytyy huomioida tuloilmaa säädettäessä. Tarvittaessa neuvoja voisi kysyä poltinhuoltajalta.
Asunnoissa puolestaan on alipaine jotta kostea sisäilma ei pääsisi missään oloissa vuotamaan rakenteiden sisään. Tämän tarkoituksen toteuttamiseen ei alipainetta tarvita paljon, mutta vähän kuitenkin. Ilmanvaihtoa säädettäessä onkin ehkä viisainta kysyä neuvoa alan asiantuntijoilta.