Asuntosäätiö/Vantaa

Arinatie

Hei!
Olisi kiva kuulla millaisia nuo Asuntosäätiön asunnot, naapurit jne. on tuolla Arinatiellä?
Arinatie 3:sta on tarjottu tosi paljon asuntoja lyhyen ajan sisään ja vähän alkoi mietityttää, että onko jotain ongelmia kun vaihtuvuus on noin suurta?
Entä tuo Arinatie 11?
Kiitos asiallisista vastauksista.

13

4666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monia

      Syitähän voi olla monia.
      Siinä ihan vieressä on 100 kpl kaupungin vuokra asuntoja. Ehkä välillä rauhatonta menoa?
      Muutamassa asossa elämänsä aikana asunut ja voin sanoa että suurin osa on rakennettu säästäen kaikessa ja äänieristys on usein niin huono että omaa rauhaa ei käytännössä ole koskaan ihan yötunteja lukuunottamatta. Olemme kaksi meille jo tarjottua asuntoa peruneet koska edellisten omistajien mukaan aika mahdoton asua päivittäisen metelin takia ja kummatkin olivat samalla asuinalueella.
      Vuoden alussa tulevat voimaan asoissa reilut vuokrankorotukset. Ehkä se saa ihmisä etsimään halvempia asoja tai tekemään järkipäätöksen ja ostavat oman.
      Mutta muutat sinne niin aika nopeasti kaikki selviää :)

      • arinatieläinen

        Hei!
        Syitä voi tosiaan olla monia... Itse asuin noissa mollaamissanne kaupungin vuokrataloissa perheeni kanssa muutamia vuosia ja voin sanoa, että varmasti rauhallisimpia vuokraalueita koko vantaalla. Suurimmat syyt varmasti löytyvät hintatasosta ja täysin älyttömistä pohjaratkaisuista. Neliöita tuhlataan järjettömiin eteiskäytäviin ja kylpyhuoneisiin kun taas varsinaiset asuinhuoneet ovat vaatekomeroiden kokoisia... Vinot seinäratkaisut ovat toinen päättömyys mitä arkkitehdit ovat kaikessa viisaudessaan keksineet näitä taloja ( sekä vuokra- että aso) suunnitellessaan. Mutta alueena arinatie on mukava ja palvelut lähellä.


    • mistä sitä tietää

      Itse asun Arinatien asuntosäätiön asunnoissa. Aivan kuin asuisimme omakotitalossa, äänieristyksen suhteen, naapureista ei ole IKINÄ kuulunut meille mitään. Meidän rappu on muutenkin hyvin rauhallinen. Viereinen kaupungin vuokratalo näyttää elävämmältä.. Vuokrankorotuksia ei ole vielä ilmoitettu, joten tuskin muuttovirran syy on sekään. Viereen on tulossa/osittain jo kaivuutyöt aloitettu useampia kerrostaloja, ehkä jotkut voivat saada siitä pontta muuttosyilleen.

      Muita syitä voin vain arvuutella. Minä ja meidän perhe on ainakin viihtynyt näissä asunnoissa jo useamman vuoden. Pois muutetaan, kunhan asuntojen hinnat hiukan laskee ja löytyy kiva omakotitalo tietyiltä nurkilta sopivaan hintaan..

      • satumaailma

        Olisiko kuitenkin näin että kaikki naapurit ovat muuttaneet pois ja siksi et kuule mitään? Tai sitten sinulle on käynyt tuuri kun naapurit ovat eläkeläiset ketkä eivät juuri liiku asunnossa tai kuuntele musiikkia tai muuta sellaista. Kyllä näissä kolhoosiasunnoissa on omakotitalon tunnelma aika kaukana. Paitsi jos sen psyykkisesti haluaa näin kokea että jaksaa ;)


      • mistä sitä tietää
        satumaailma kirjoitti:

        Olisiko kuitenkin näin että kaikki naapurit ovat muuttaneet pois ja siksi et kuule mitään? Tai sitten sinulle on käynyt tuuri kun naapurit ovat eläkeläiset ketkä eivät juuri liiku asunnossa tai kuuntele musiikkia tai muuta sellaista. Kyllä näissä kolhoosiasunnoissa on omakotitalon tunnelma aika kaukana. Paitsi jos sen psyykkisesti haluaa näin kokea että jaksaa ;)

        Väärin meni arvauksesi. Meillä ei edes ole stereoita ja naapureista ei ole yksikään eläkeläinen. Meidän rapussa on mukavia ihmisiä. Voitko edes kuvitella sellaista vaihtoehtoa? Tuskin. Tämä asuinvaihtoehto ei ole meille ikuinen, tässä odotellaan oman ostoa ja kerätään rahaa säästöön, mutta niin käsittämättömältä kuin se varmasti sinusta tuntuu, niin me viihdymme tässä asunnossa ja rapussa.


      • onpa unelma kämppä teillä
        mistä sitä tietää kirjoitti:

        Väärin meni arvauksesi. Meillä ei edes ole stereoita ja naapureista ei ole yksikään eläkeläinen. Meidän rapussa on mukavia ihmisiä. Voitko edes kuvitella sellaista vaihtoehtoa? Tuskin. Tämä asuinvaihtoehto ei ole meille ikuinen, tässä odotellaan oman ostoa ja kerätään rahaa säästöön, mutta niin käsittämättömältä kuin se varmasti sinusta tuntuu, niin me viihdymme tässä asunnossa ja rapussa.

        Missä talossa ja rapussa sä asuitkaan? Meille ainakin kuuluu tosi hyvin yläkerran äänet ja vielä ylemmänkin kerroksen äänet.
        Nämä on näitä kiireellä kasattuja taloja, joissa asukkaiden viihtyvyyttä ei ole ajateltu.
        Laminaatit olisi ainakin ehdottomasti kiellettävä.


    • Meillä hankalat naapurit..

      Ei voi tehdä muuta kuin muuttaa pois.. voihan ***kele.. Muuten viihdyttäis ja tosi hyvin, mutta ainoat naapurit eli yläkerran pariskunta on tehnyt remppaa reilut 2 kk:tta pitkin yötä.. sen jälkeen kun siihen on isännöitsijän taholta puututtu jatkuu tuo touhu (paukuttamisena, huutamisena ja muuna kiusantekona)..mistä näitä sikiää.. nykyään isännöitsijä ei edes vastaa valituksiin paukkeesta/huudosta jne... eli en suosittele perheelliselle tai töissä käyvälle.
      Mutta, damn it, jos haluut bileettää/rempata yötä päivää/perustaa jonkun huonekalufirman niin Asuntosäätiö on vastaus unelmiisi..

    • pois pois pois

      me päästään pois täältä! Kiitos, kiitos, kiitos!!!
      Kertonee paljon, että missään muualla ei olla viihdytty näin lyhyen aikaa kuin Asuntosäätiön läävässä... (on sentäs asuttu Satolla, KEVA:lla ja VVO:lla)
      Tämä kaikista pahin, mutta reilun puolen vuoden kärsimyksen jälkeen se on vihdoinkin ohi!
      Hyvää joulua!

      • paikkaa

        Mitähän teistä kertoo tuo, että vuokranantajia on jo vaikka kuinka monta..


      • kerroppa sinä viisaampana
        paikkaa kirjoitti:

        Mitähän teistä kertoo tuo, että vuokranantajia on jo vaikka kuinka monta..

        Kai se on kiellettyä vaihtaa isompaan ja ehkäpä jopa edullisempaan (jos miettii hintaa per neliö)..
        Lisäksi työmatkakin lyheni :)
        Siellä taitaa joku Asuntosäätiön työntekijä nyt koettaa paikata mainetta.
        Tai leipiintynyt asukas, jolla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin jäädä.. Veikkaan tätä jälkimmäistä.
        Tosi asiahan on, että jokaisesta näistä yhtiöistä löytyy tyytyväisiä ja tyytymättömiä asukkaita.


      • paikallaan pysyvä...
        paikkaa kirjoitti:

        Mitähän teistä kertoo tuo, että vuokranantajia on jo vaikka kuinka monta..

        että taitaapi olla vuokralaisessa enemmän syytä kuin vuokranantajissa. Ihmetyttää moinen muuttorumpa. Se on nääs helpompi syyttää vuokrantantajia kuin katsoa itseään peiliin. Herääkin kysymys mistä oikein onkaan kysymys, onko metelöity, tapeltu naapureiden kanssa, jätetty jotain omia velvollisuuksia hoitamatta etc.


    • terveisin ketjun aloittaja

      Tulimme sitten siihen päätökseen, että ei edes harkita noita tarjottuja Asuntosäätiön asuntoja.. mutta onhan noita muitakin yhtiöitä :)

      Hyvää uutta vuotta!

    • Joskus asunut

      Asuntoina ihan mukavia, kylpyhuoneiden peltiseinät tosin aika järkyttäviä. Ilmanvaihto ei toiminut alkuunkaan. Oman rapun asukkaat olivat mukavia, isoin miinus oli naapurirapun ja viereisten kaupungin vuokratalojen häiriköt ja hörhöt. En suosittele.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3113
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2795
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2098
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      126
      1948
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1142
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      974
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      908
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe