Homeopatia

atopiaan

Hei,

viime viikolla aloitin atooppiseen ihottumaan homeopatiahoidot ( kolmet eri lääkkeet )kahden kuukauden ajan. Sain tietää, että ihottumani menee alussa vain pahempaan suuntaan, koska elimistö rupeaa puhdistautumaan. Nyt ihottumani onkin menossa pahempaan suuntaan ja kutina on kauheaa. Myös iho on kauttaaltaan tulehtunut. En ole kuurin aikana käyttänyt ollenkaan kortisonia enkä antihistamiinia. Mutta kestän tämän kyllä, jos tiedossa on parempia jaksoja lääkkeiden aniosta. Eli odotellaan. Haluaisin kuulla muidenkin mielipiteitä homeopaattilääkityksestä atopiaan ja miten teillä on sujunut kuurin aloitus jne.

8

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gloria Thomas

      Oireet menivät huonommiksi, koska lopetit toimivan lääkityksen.

      Tyypillisen huuhaalääkintäselityksen mukaan:
      1. Jos oireet helpottuvat, niin se todistaa että homeopatia toimii.
      2. Jos oireet eivät helpotu, niin sekin todistaa, että homeopatia toimii.

      Homeopatia ei aikuisten oikeasti ole vaikuttava hoito ihottumaan.

    • homeopaattiisi

      sinulla saattaa olla liian kova kuuri jos kun noin voimakas reaktio on tullut.

    • Homeopatia kiinnostaa

      Homeopaattisten valmisteiden kanssa tulee olla varovainen. Täytyy osata katkaista lääkitys ainakin pahimpien oireiden ylimenokaudeksi tai peräti muuttaa lääkitystä. Neuvo, jossa kehotettiin keskustelemaan lääkkeiden aikaansaamasta voimakkaasta reaktiosta homeopaatin kanssa, on varmasti oikeansuuntainen.

      Monta kertaa olen saanut havaita, että vaikka annettu lääkeaine ei poista vaivaa, johon apua tuli haetuksi, se saattaa poistaa toisen yhtä kiusallisen oireen, josta materia medican lääkeainekuvassa ei ole mainintaa. Lääkeainekuvat ovat suuntaa antavia, ja siksi energeettisellä tasolla yksilö voi yllättäen valitakin toisin kuin keskimäärin on tapana. Tämä on se seikka, joka muissakin hoitomuodoissa sekoittaa pakan tämän tästä.

      Pohdinnan kannalta mielenkiintoinen alue ovat alun perin myrkylliset kasvit, joista sittemmin homeopaattisen valmistusprosessin seurauksena myrkky on eliminoitu. Sairastuneella on oma mielikuvansa esim Belladonnan myrkyllisyydestä. Miten tuo mielessä oleva kuva kohtaa homeopaattisen sinänsä myrkyttömän valmisteen informaation energeettisellä tasolla, jolla ajatuksetkin liikkuvat, on kiinnostavaa. Brittitohtori Bach, joka työskenteli homeopaattisten valmisteiden parissa, katsoi, että jotain ei-toivottavaa seuraisi myös energeettisellä tasolla, jos ihmisen mielessä on jo valmiiksi kuva tietystä lääkeaineesta sairautta aikaansaavana. Toisaalta syvällä meissä on myös ei-tietoinen taso, joka paradoksaalisesti tietää varmemmin kuin se toinen.

      Energeettisellä tasolla, missä ajatukset ja tunteet liikkuvat, tapahtuu monia käänteitä suuntaan jos toiseen, ja tämä kaikki suodattuu fyysisen tason kokemaksi. Homeopaattisen lääkeaineen informaatio viestittää omaa muutostaan ja maaperä, jonka se kohtaa, saa aikaan reaktion, toisinaan liian suuren. Kohtuulliset mullistukset ovat hyvästä, liian syvälle menevissä ote karkaa, eikä tulos ole mairitteleva.

      Toivon, että löydät kohtuullisen tervehtymisen tien, ja että tämän tervehtymisen aikanakin voit elää suhteellisen normaalia elämää.

      • Ja sitten ne

        vaatii ettei homeopatian kohdalla saisi puhua uskomuslääkinnästä...


      • ihan selvää
        Ja sitten ne kirjoitti:

        vaatii ettei homeopatian kohdalla saisi puhua uskomuslääkinnästä...

        Tutustuhan kvanttifysiikkaan, niin tajuat, että 99,99999% kaikesta ON energiaa.

        Uskoa sen sijaan vaatii olettaa, että jokin 0,00001%:n hippusella materiaalista kemiaa voisi isompi vaikutus.


      • uskoa vaatii
        ihan selvää kirjoitti:

        Tutustuhan kvanttifysiikkaan, niin tajuat, että 99,99999% kaikesta ON energiaa.

        Uskoa sen sijaan vaatii olettaa, että jokin 0,00001%:n hippusella materiaalista kemiaa voisi isompi vaikutus.

        se että tuon hippusen energia muuttaa veden laadun energian parantavaksi.


      • eh..

        Ja tämä energeettinen taso, jolla ajatukset liikkuvat, tarkoittaa tarkkaan ottaen mitä?

        Onko kyseessä samanlainen käsite kuin kosmiset värhtelyt, jotka myöskään eivät oikeasti tarkoita mitään mutta kuulostavat jänskältä?


      • soma...
        eh.. kirjoitti:

        Ja tämä energeettinen taso, jolla ajatukset liikkuvat, tarkoittaa tarkkaan ottaen mitä?

        Onko kyseessä samanlainen käsite kuin kosmiset värhtelyt, jotka myöskään eivät oikeasti tarkoita mitään mutta kuulostavat jänskältä?

        Tarkoittaa käytännössä sitä, että sinäkin saat viestisi ilmaistua. Psyyken ja soman kommunikoinnin tunnustaa nykyisin myös länsimainen lääketiede.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4888
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3329
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      19
      2566
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1653
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1259
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1017
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      69
      956
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe