MITÄ JÄRKEÄ?

Kivihiilen polttaminen on hiilidioksidipäästöltään vähäisempää kuin turpeen käyttäminen. Se on tasan yhtä uskottavaa kuin se, että minä olen paavi.
http://www.hiilitieto.fi/fi-FI/Hiilisuomessa/

Kivihiili rahdataan toiselta puolen maapalloa , se on louhittu fossiilisten polttoaineiden avulla, kivihiilikerrostumat uusiutuvat x-miljoonassa vuodessa, louhinta-alue muistuttaa Marsin kraatereita, pölyhaitat ovt mielettömiä jne.

Mutta se on ympäristöystävällisempää kuin turpeen nostaminen ja polttaminen. Ja jos , ette usko niin valehtelen lisää.

Tämä on kuitenkin virallinen totuus EU:ssa ja Suomessa.

3

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lamppudiretiivillä

      EU:n lamppudirektiivi samanlaista kusetusta. Samalla Etelä-Euroopan lämpöeristämätön rakennuskanta haaskaa sähköä ja hiiltä aivan julmetusti. Talvella kallis lämpö menee harakoille ja kesällä ne viilennetään sähköllä. Lämpöeristys ratkaisisi ongelman ja säästäisi parinkymmenen ydinvoimalan verran sähköä. Mutta EU:n korruptoituneet italialaiset ja ranskalaiset komissaarit valehtelevat ja laittavat pohjolan tässäkin asiassa maksumieheksi. Se on perseestä. EU ei osaa huomioida eri alueiden tarpeita. Se palvoo vain muutamia lahjontakykyisiä suuryrityksiä.

      • Nyt vastikään EU linjasi, että Suomi ja muut pohjolan valtiot ovat EU:n parasta aluetta. Tänne ei sen mukaan tarvitse ohjata mitään aluetukea vaan kaikki tuki ohjataan Etelä- ja Keski-Eurooppaan.

        Tuossa selvityksessä Suomea ei uhkaa mikään globalisaation negatiivinen vaikutus, ainoastaan väestön vanheneminen on uhka. Saksa, Ranska ja Italia ovat kehitysmaita Suomeen verrattuna.

        "Helsingin Sanomat

        Suomi voi jäädä kokonaan ilman Euroopan unionin aluetukirahoja vuodesta 2014 lähtien.

        Unionin tulevaa aluepolitiikkaa luotaavassa komission työpaperissa Suomesta maalataan ruusuinen kuva. Komission mukaan Eurooppa ravistelevat globalisaatio, ilmastonmuutos ja energian tuotannon ongelmat eivät koske Pohjolaa lainkaan"

        http://m.hs.fi/inf/infomo?site=hstxt&view=news_kotimaa_child&feed:a=hs.fi&feed:c=news&feed:i=1135242150566

        Nämä kehitysmaat ovat taas persaukisia kun ovat hussanneet siirtomaaisäntinä ryöstämänsä rikkaudet makeaan elämään. Nyt säädetään laki, jolla saadaan pohjoiset alkuasukaskansat maksajiksi.


      • Hiilitieto RY:n propagandaa: "Suurimmissa kaupungeissa, kuten Helsingissä, Turussa ja Vaasassa merkittävä osa kaupungin lämmityksestä tuotetaan kivihiilellä tehokkaasti sähkön ja lämmön yhteistuotantolaitoksissa. Uusiutuvan energian, käytännössä bioenergian, saatavuus on näissä rannikkokaupungeissa riittämätön. Bioenergia on paikallinen polttoaine, joten pitkät kuljetusmatkat eivät ole taloudellisesti perusteltuja. Bioenergia tulee joka tapauksessa tehokkaasti hyödynnettyä sadoissa, enimmäkseen sisämaassa sijaitsevissa voima- ja lämpölaitoksissa."

        Siis ,bioenergia on paikallinen polttoaine, joten pitkät kuljetusmatkat eivät ole taloudellisesti perusteltuja , haloo ? Onko Poikolaisen mielestä maapallon toiselta puolelta tuotu kivihiili lähempänä kuin Suomessa oleva biopolttoaine?

        Ao. linkin mukaan Ruotsi on luopumassa kivihiilen käytöstä:
        http://yle.fi/uutiset/arkisto/2003/12/suomen_hiilidioksidipaastot_kasvussa_54555.html

        Kiinnitä huomiota erityisesti kahteen viimeiseen kappaleeseen kivihiilen haitoista: "Lundbergin näkemyksen mukaan kivihiilen käytön jatkamista Euroopassa ei voi perustella yhdelläkään kestävällä argumentilla, mikäli ympäristötavoitteisiin ylipäätään suhtaudutaan vakavasti.

        Hänen mielestään eri energiantuotantotavoille pitäisi laskea niiden todelliset tuotantokustannukset: mukaan lukien niiden aiheuttamien terveys- ja ympäristöhaittojen kustannukset sekä ilmastonmuutoksen yhteiskunnalle tuottamat kustannukset.

        Suomen energialinjaus on näin edistyksellistä:
        http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Selonteko Kivihiili palaa Helsingin voimaloissa myöstulevaisuudessa/HS20080108SI2KA02t0j

        Selonteon mukaan hakevoimala tarvitsisi kaiken hakkeen 250 kilometrin etäisyydeltä Helsingistä. Voi, voi kun onkin pitkä matka, paljon pitempi kuin maapallon toiselle puolelle.

        Vanhasen esitykselle naureskeltiin yleisesti ja Lipponen nimitteli Vanhasta halkokauppiaaksi. Miten vihreät puolustivat näkemystä? Näyttää Suomen taloudelliset valtarakenteet olevan vankassa kunnossa. Kivihiileen perustuvan energian myyntivoittoja ei saa mikään uhata.

        Pohjolan Voiman Kristiinan voimalaitos käyttää yli 80 tonnia eli noin kaksi rekkalastia kivihiiltä
        tunnissa, kun voimalaitos käy
        täydellä teholla. Vuosittain kivihiiltä
        poltetaan voimalaitoksen käyntiajasta
        riippuen 400 000 - 500 000 tonnia.

        Melkoinen rahasampo.

        Helsingin energian konsernin rakenne:
        http://www.helen.fi/yritys/organisaatio.html

        Konsernin liikevaihto lienee 0,7 miljardia euroa, työntekijöitä toista tuhatta jne. Tämä kaikki on EU:n ilmastopolitiikan suojeluksessa, joka laskee kivihiilen päästökertoimen vain savupiipun päästä.

        Puhdas totuus hiilestä:
        http://www.energia.fi/fi/julkaisut/puhdastotuushiilesta.pdf

        Ei ole mikään ihme, että turve halutaan laskea fossiiliseksi polttoaineeksi. Suomessa on niin suuret turvepohjaiset energiavarat, että niiden käyttöön ottaminen uhkaisi kivihiilen monopoliasemaa Suomessa. Ja sehän ei käy päinsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6676
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      88
      4311
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      45
      3629
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3030
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      626
      1630
    6. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1048
    7. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      1023
    8. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      199
      1004
    9. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      999
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      47
      969
    Aihe