Mulla on menossa se deprakinen vaihto lamotriginiin. Puoles välis mennään ja nyt annokset L: 50 50 ja D: 300 300...Ja olo on sekava. Pitkään oli deprakine ja kaikki ok, ajateltiin kuitenkiin vaihtaa uudempaan ja turvallisempaan. Mä olen yhtäkkiä alkanu pelätä, että alan saamaan taas kohtauksia vaikka en ole saanu niitä viiteen vuoteen! Kauhee paniikki päällä. Olen hidastanu huomattavasti lääkevaihdosta siihen verrattuna miten lääkäri oli kirjottanu reseptiin. Syön siis edelleen 600 deprakinea, vaikka pitäs olla jo 300. Mä en uskalla laskea.
Sen lisäks mua huimaa tosi paljon! Nytkin kun koneella istun, niin aivan kuin laivassa olis. Mä kysyin kampaajaltakin eilen, et miks tää tuoli näin heiluu? No ei ollu tuoli vaan mulla oli sellanen tunne.
Mulla on tosi epätoivoinen olo. Ei oo yhtään kivaa tällainen huimaus, väsy ja ahdistus kohtauksista.
Meneekö huimaus tuntemus ohi? Onko muilla samanlaisia oireita lääkkeistä/lääkkeen nostoista/vaihdoista?
Sen lisäks mua huimaa tosi paljon! Nytkin kun koneella istun, niin aivan kuin laivassa olis. Mä kysyin kampaajaltakin eilen, et miks tää tuoli näin heiluu? No ei ollu tuoli vaan mulla oli sellanen tunne.
Mulla on tosi epätoivoinen olo. Ei oo yhtään kivaa tällainen huimaus, väsy ja ahdistus kohtauksista.
Meneekö huimaus tuntemus ohi? Onko muilla samanlaisia oireita lääkkeistä/lääkkeen nostoista/vaihdoista?
Vastaukset 1
Vanhimmat
silloin kun minä vaihdoin lamictaaliin
siihen kuuluuu huimaus joka on aivan
älytöntä
ajattelin että jos sinä lisäät
lamictalia mutta et vähennä deprakinea
olisko aika soittaa neurolle ja neuvotalla
ja tuosta lääkevaihdosta uudelleen tai
ainakin uskaltaa laskea deprakinea.
mulla on nyt oikeastaan aika samanlainen
pelkotila ilmaantunut esim.
ennen söin kaksi kourallista lääkettä ja
nyt vain yhden puolikkaan kourallisen
se iski masennuksen ja paniikkikohtauksia
pelko kohtauksista kun on niin vähän lääkettä
mitään lääkettä en ole saanut kun ekaksi
pitää neuron katsoa mikä lääke sopii
kyllä tiedän jo tuloksen etukäteen ne on
niin innokkaita lisään lääkkeitä että jotain
lisätään tai tulee uus lääke ja päälle sepram
tai jokin muu vastaava.
pyysin jo lääkärin vaihtoa ei onnistunut
ainoa naislääkäri on vuosilomalla.
kärsikäämme ainakin jotkut noista 67v
oman perheen kertojista....