Kokemuksia moipu risukourista

Puumies81

Millaisia kokemuksia teillä on moisio forestin risukourista ja itse yrityksestä? Mitä muita kerääviä ja karsivia kouria olette hankkineet, pystykarsinta, syke, syöttävä?

5

7824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelittää

      Meillä on 300ES ja oltu ihan tyytyväisiä. Giljotiini on nopea ja katkaisee isonkin puun. Koura myös syöttää kokoisekseen yllättävän hyvin. Runko on yksinkertainen ja vankka.

    • hyviä

      Ihte kysyin onko ollu mittää ongelmia näissä ja ko firmassa vastattiin että parissa ekassa protossa jotka myytiin etiä päin on giljotiinin runko revenny. Mutta tämän jälkeen rautaa lisätty giljotiiniin 50kg että sen jälkeen ongelmia ei ole ollut. Kyllä nämä uudet mallit ovat ihan toimivia.

      • hohoho....

        Kun valmistaja itse vastaa tehtyyn kysymykseen niin saa taatusti valmistajaa itseään mainostavia vastauksia.... noi lähes sana tarkat kopiot vastaukset löytyy muiltakin foorumeilta!
        Ongelmia lujuuden kanssa on ollut tuotanto versioissakin, valmistaja on kaiken lisäsi erittäin nuiva takuu käsittelyihin, vaikka valmistusvirheet on ollut täysin kiistämättömiä.


      • laites
        hohoho.... kirjoitti:

        Kun valmistaja itse vastaa tehtyyn kysymykseen niin saa taatusti valmistajaa itseään mainostavia vastauksia.... noi lähes sana tarkat kopiot vastaukset löytyy muiltakin foorumeilta!
        Ongelmia lujuuden kanssa on ollut tuotanto versioissakin, valmistaja on kaiken lisäsi erittäin nuiva takuu käsittelyihin, vaikka valmistusvirheet on ollut täysin kiistämättömiä.

        Mulla on ollu 400es käytössä useamman kuukauden ja tolkun laite. Mitä tulee tuohon takuupuoleen, mistä edellinen kirjoittaja nillitti, niin ei pidä paikkansa. Muutaman kerran on takuuseen vaihdettu osaa ja aina on kuulunut takuun piiriin. Osat on saanut nopeasti, joko rahdilla tai sitten suoraan ite haettuna tehtaalta. Tekninen tuki on myös toiminut erinomaisesti, aina tarvittaessa on puhelimeen löytynyt joku joka osaa neuvoa. Minkäs mallin kourasta edellisellä kirjoittajalla on kokemusta, vai pohjaatko juttusi isojen poikien huoltoasemahöpinöihin?


    • Ajeleskelija

      Heps. Kehtaako kukaan kertoa suunnilleen ton 300ES kouran hintaa. Vaikuttaa hyvin kiinnostavalta kapistukselta, jos kestävyys vaan on kohdallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      113
      7097
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5251
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3230
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      36
      2302
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1138
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe