Hei, osaako joku neuvoa kuinka saan tykille (sanyo z5) äänen ja kuvan playstation 2? Ostin jo ps:n oman komponentti piuhan mutta tykki ei tunnista signaalia?
ps2 näkymään tykille
Sumppu79
3392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pleikkarin asetuksista pitää vaan kytkeä komponentti-asetus päälle. Samaan aikaan PS2 ei anna RGB:tä ja komponenttia.
http://www.filmifin.com/bbs/showthread.php?t=18267
Kattelin just mielenkiinnosta playkkari kakkosen manuskaa. PS2:ssa ei ole komponenttia.
Eli vedä kuva tykille (rca-keltainen).Punainen ja valkoinen rca äänilähteeseen eli vahvistimeen. Jos haluat surroundit käyttöön pitää vetää vielä optinen digital piuha vahvistimeen. Jos ei ole takakajareita niin sitten ei tietenkään.
Tykille ei kannata ääntä viedä jos siellä ei ole vahvistinta ja miksi olisi?
Jos sulla on kunnollinen vahvistin, kuva eli päykkarin keltainenkin rca kannattaa vetää sinne kuten kaikkien muidenkin laitteiden kuva/äänisignaalit ja antaa vahvistimen toimia logistiikka keskuksena. Silloin tykille tulee vain yksi kuvapiuha johon lähetettävää signaalia voi vahvistimen kaukolla valikoida. Dvd,video,digiboksi,päykkari jne.
pläykkarissa tosiaan näytti olevan joitakin asetusvalikkoja jotka pitää aktivoida ennenkuin kaikki toimii.En sen enempää jaksanut perehtyä mutta kuvaan niiden ei pitäisi vaikuttaa.Eli jos viet vain sen keltaisen tykkiin niin kuva pitäisi tulla.
Näytti siellä ps2:ssa sittenkin olevan joku komponetti asetus. Ohjeet oli hiukan epäselvät kun varoittelivat värivirheistä jos asetukset ja formaatit menee ristiin. manuaali siis esille ja kokeilemaan.