ketoihin kaavoja?

neljän äiti

kuka osaa kertoo mistä löydän taskuvaippojen kaavoja, varsinkin kokoa M ja L? muidenkin kestojen kaavat tervetulleita... sit tyhmä kysynys mut onx niit vaikee tehä ite? en oo mikään super hyvä ompelussa mut yritys on ainakin kova... kyllästyttää ettii halpoja kestoi ja sit ostiskella niitä ku saman ajan vois käyttää vaikka niiten ompeluun ja sais sellasii millasii haluu... sitten kysyisin noista hahtuvista. onko niit vaikee ite kutoo ja mist löytyy niihin ohjeet? oon vasta tutustunut hahtuviin ja ekat meillä nyt käytössä nuorimmalla. miten niit hoidetaan? oon netistä ettiny tietoo mut ei kai si oo menny jakeluun... sit oiskos jollain kokemusta niistä "teollisesti" valmistetuista hahtuvista? on tehty siit neuloskankaasta?!?! onx ne yhtä hyvii ku ite tehyt?

2

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kestoista

      Kestovaippayhdistyksen sivuilta löydät tulostettavan kaavan taskuvaippaan.

      Kannattaa ensin harjoitella ompelua jollain muulla kuin vaippakankaalla ettet pilaa mahdollisesti kalliita tarvikkeita! PUL:n ompeluun toiset käyttää erikois ohutta neulaa, joka tekee mahdollisimman pienet reiät kosteussulkukankaaseen.

      Itse tilasin Ruskovillalta hahtuvalankaa ja muistaakseni myös heidän ohjeillaan kudoin. Käys kattoo Ruskovillan nettisivut, sieltä voi löytyä ohjeet. En enää muista tuliko ohjeet lankojen mukana vai mistä ne sain...

      Hahtuva on alussa vaikeaa neuloa, varsinkin jos "käsialasi" on tiukkaa. Eli mulla ainakin lanka katkeili 10cm pätkiin, kunnes opin tekemään l-ö-y-s-ä-ä. Mut nopeeta on neuloa! Pari iltaa taisin villapökiä väkertää.

      Hahtuvia käytetään, tuuletetaan, käytetään, tuuletetaan... Eli siis hyvin yksinkertaista. Pestään ainoastaan vasta sitten kun ovat selvästi likaset (kakkaa). Pesuun käytetään Marseille-saippuaa.

      Ennen ensimmäistä käyttöönottoa hahtuvavillahousut huovutetaan marseile- saippualla ja lanoliinitetaan. Lanoliini on siis villanrasva, joka toimii kosteussulkuna villassa. Lanoliini vähenee käytön/pesujen myötä ja siks sitä pitäs aika-ajoin lisätä (eli kun hahtuvat alkaa päästä pissan läpi, on aika lanoliinittaa). Lanoliinia saa mm. luontaistuotekaupoista.

    • Päpötii

      Kestovaippainfon sivuilla oli jotain kaavoja ja tarkat ohjeet kohdassa tee-se-itse-vaipat. Ittekki meinasin ottaa sieltä kaavat

      http://www.kestovaippainfo.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2975
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2164
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1798
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1415
    5. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1346
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1272
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1132
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe