Olen menossa varhais ultraan 29.12 ja silloin olisi takana raskausviikkoja noin 6 1. (omien laskujen mukaan)Pystytäänkö varhaisultassa jo näkemään raskauden tarkka kesto eli kuinka pitkällä todellisuudessa ollaan. Mitä kaikkea muuta siinä nähdään kohdun ulkopuolisen raskauden lisäksi?
varhaisultrasta
10
767
Vastaukset
- näy muuta kuin
ehkä istukan alkeita ja sikiöpussi, onko sen sisällä elämää, ei pysty varmasti vielä näkemään. Eli näistä voidaan päätellä, että raskaus vastaa viikkoja.
- rv 6+4
voin sanoa että itsellä näkyi pieni alkio ja kuului sydänäänet, vai näkyi.. miten se nyt sanotaan. Pituus oli 0,58cm ja kaikki oli kunnossa.
- kolmatta odotetaan 2009.
siis kävin tänään ultrassa. ja kuukautisten mukaan 7 1. kone näytti 6 4 ja 7,3mm. mutta lääkäri sanoi että hänen näkemän mukaan se 7 1.
näky kohtu, sikiöpussi ja näkyi ja kuului sydämenäänet.
np ultra tammikuussa ja siellä varmaankin saa sit sen "oikeen" LA.
- varhaisultrassa
näkyi kaksi sikiöpussia ja kahdet pienet sydämet =D Rv 7 0 oli tuolloin kyseessä. Pituudet kaksosilla n. 7 mm. Pituuksien perusteella voidaan katsoa kuinka pitkällä raskaus on, mutta tarkkoja pituuksia näin varhaisessa vaiheessa vaikea saada =D
mä ilon kanssa varhaisultrassa maanantaina ku menkoista askettuna mul ois ollut viikkoja 6 2, mutta siellä ei näkynyt mitään muuta kuin sikiöpussi, ja sen koko oli sitä luokkaa et viikkoi oliski vast 4 9/5 0... nyt odottelen uutta aikaa mikä on vast tammikuussu ja kauhee pelko jos onki tuulimuna, mut pitää toivoa parasta!!! :) mut oikein paljon sulle tsemppiä!! ja kerroppa tänne mitä näkyi :)
- Alkuperäinen kysyjä
Jasmin83 kirjoitti:
mä ilon kanssa varhaisultrassa maanantaina ku menkoista askettuna mul ois ollut viikkoja 6 2, mutta siellä ei näkynyt mitään muuta kuin sikiöpussi, ja sen koko oli sitä luokkaa et viikkoi oliski vast 4 9/5 0... nyt odottelen uutta aikaa mikä on vast tammikuussu ja kauhee pelko jos onki tuulimuna, mut pitää toivoa parasta!!! :) mut oikein paljon sulle tsemppiä!! ja kerroppa tänne mitä näkyi :)
Juu eli tänään kävin siellä varhaisultrassa. Näkyihän siellä pienen pieni ihmisen alku. Menkkojen ja ovulaation mukaan olisin rv 6 2, mutta kone antoi 5 3. Pituutta oli 4,7 mm ja näkyi siellä jo sykekkin. Nyt ei muuta kuin onnellista odotusta siis vaan:)
- ........
Kannattais mennä pari vrk myöhemmin niin näkyy syke. Eli varmistuu ettei ole tuulimuna.
- hyviä toiveita kaikille <3
olin itse viime ti, ja sillon oli rv 7 5, ultran mukaan oli 7 3, eli vastaisi hyvin viikkoja. 1,2cm pitkä alkio ja hyvä sydämen syke näkyi. :)
- toiset
miks te muut pääsette noin aikaisin ultraan?yleensähän se on 12-13 rv:lla vasta..
- Keskustelun aloittaja
halusin itse mennä varmistamaa, että onko kaikki ok. kun tuntui niin tuskaisen pitkältä odottaa ekaa neuvolaa ja sen jälkeen ultraa. Varasin yksityiselle ajan siis. niin varmaan muutkin varhaisultrassa käyneet ovat tehneet. Ei varmaan neuvolan kautta pääsekkään näon aikaisin ultraan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423507Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",42493Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912216Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1391852- 1301826
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee281739- 1381405
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131369"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551196Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1631124