En pääse ristiäisiin

Gummitäti

Olen nyt siis lupautunut kummiksi pienelle pojalle. Hän asustelee parin tuhannen kilometrin päässä, joten risitäisiin ei tule mentyä paikan päälle.

Tajusin juuri että pitäisiköhän kenties lähettää joku kortti tai peräti lahja? Eivät ole mitään ehdottaneet, enkä usko että perustavat niin paljoa moisista...Ideoita?!

2

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .................

      Kummilahja on paikallaan. Ja valitse jotain sellaista joka kestää aikaa, sellainen perinteinen kummilahja. Ei välttämättä olekaan niin että vanhemmat sitä haluaisivat, mutta siitä jää kummilapsellesi mukava muisto sinusta, kummistaan!

      • ..että kummius kestää koko elämän. Tosi paha,jos et pääse ristiäisiin.Et varmaan sitten jatkossakaan näe kummilastasi paljoa. Kun kummilapsesi on isompi,voit pitää yhteyttä kirjein(ei niinkään lahjoin),ensin vanhempien kautta ja sitten olemalla "aikuiskaveri". Nykyään pyydetään kummeiksi paljon tuttavia,joiden kanssa ei sitten välttämättä enää pidemmällä ajalla olla yhteydessä ja se on lapselle kurjaa. Kummit pitäisikin valita mieluusti tiiviistä lähipiiristä. Kummien tehtävä on niin vaativa,että nykyihmiset eivät sitä edes osaa täyttää......


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe