rafluksitauti

Kuinka sinä, joka kärsit myös refluksitaudista olet pärjännyt raskausaikana? onko lääkettä, mitä voi käyttää myös raskausaikana?
5302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Rennietä voi käyttää myös raskausaikana. Jos siis sinun takaisinvirtaus on ruokatorvessa... =D

Äänestä

Mulla tosi tiukka dieetti eli kahvi ehdottomasti pois, samoin sipuli, paprika, suklaa, mausteiset ruuat sun muut pahasti närästävät. Ei ruokaa enää 7 jälkeen illalla ja sängyn pääty koholle (ei pelkkää päätä vaan ylävartalo viistosti). Ei paistettua ruokaa, ei grilliruokaa, enimmäkseen keittoja ja soseita (etenkin iltaa kohden). Tarvittaessa rennie mutta ÄLKÄÄ SYÖKÖ GAVISCONIA VAIKKA ANNETTAISIIN LUPA KOSKA SE ON ALUMIINIA!!

Pahoinvointi-oksenteluvaiheessa oli todella rankkaa ja kivuliasta. Eli jos on paha refluksitauti, kannattaa käydä siinä tähystysleikkauksessa ennen raskautta. Osaa lääkkeistä saa käyttää 12 viikon jälkeen, mutta ei ne hyväksi ole.

Itsekuri on tärkein juttu mitä tarvitaan! Jos menee syöpöttelemään, se kostautuu.

Äänestä

Olen käyttänyt 12 rv:n jälkeen Omeprazol 40mg (ennen raskautta somacia). Refluksi on ollut kyseenomaisella lääkkeellä hallinnassa n.30 rv:lle asti jonka jälkeen on tuntunut ettei tehot oikein riitä, mutta mulle on sanottu että se on vahvinta mitä voi antaa..joten kärvistelen
loppuun (pian) asti :)

Äänestä

Ekassa raskaudessa kärvistelin yli puoleen väliin antepsilla koska kuuntelin neuvolan eukkojen juttuja ihan uskovaisena. Tokan kohdalla jatkoin somac 40mg syömistä aivan kuin en muka olisi raskaana ollutkaan.

Kun neuvolan tädille tuosta vahingossa livautun niin sehän sekosi vanha ihminen täysin ja vaati lopettamaan lääkityksen että lapsesta tulee vammainen ja sairas jne jne. Yritin selittää minulla on vaikea refluksitauti ja lievä tyräkin ja leikkaushoitoa ei voida tehdä koska mulla paha suolitulehdus ja fundo todennäköisesti pahentaisi mun suolivaivoja, siis kaasu muutenkin pyörii ympyrää mahassa ja ei oikein hevillä tule ulos, lisäksi suoli on tulehtunut (raskaana helpompi ollut) joten fundo pahentaisi vaivoja. No sitten hän pisti lähetteen äitipolille ja äitipoli pisti hastrolle lähetteen. Lopulta gastrolta tu.li puhtaat paperit että lääkkeitä on kuitenkin käyttänyt moni odottava äiti ja mitään huonoa ei sen ole huomattu aiheuttavan, vaikkain pitkällisiä tutkimustuloksia ei olekaan saatavilla. Sitten huonosti toimiva somac muutettiin samalla loseciksi. Loppuraskaudesta sekin tuntui menettäneen tehonsa jqa söin nexiumia kuurin joka oli huonoa ja lopulta lanzoa joka taas tehosi paremmin. Synnytettyäni siirryin takaisin somacciin koska se noin normaalisti tehoaa minulla parhaiten.

Suurin ongelma minun tapauksessani oli se, että tuo mahanportti on kuin avoin väylä, sitä pitkin nkulkee edes takaisin ruoka ja juoma. Raskaana vaivat pahenevat ja joudun nukkumaan istualteen koska kaikki hölskyy edes takaisin. Mikään sängyn päädyn kohottaminen tai kevyet ruuat ei paljon auta kun kaikki huljuu ees taas hapot sun muut. Somacilla tai vastaavalla happopumpunsalpaajalla saadaan se etu että mahalaukun hapon tuotanto loppuu tai ainakin vähenee minimiin. Niiden avulla voin nukkua pitkälle raskauksissani pitkälteen. Lopussa se on kuitenkin lääkkeistä huolimatta tyytyminen istuma-asentoon.

Äänestä
  • Tähän olikin pakko kommentoida. Mulla on ollut mahaportin sulkeutumisesta vaivaa tasan vauvana ja aikuisiällä ongelmaa ei ole ollut, paitsi nyt raskaana. Alkoi jo 5 3 ja on jatkunut nyt päivin öin. Menossa rv 10 5.

    Rennie on ihan naurettava juttu mun kohdalla...apua n. 2 minuuttia. Olen sitten syönyt tuota antepsinia 3-4 päivässä ja LUULLUT SEN OLEVAN VOIMAKKAIN MITÄ SAA OTTAA. Helkkari ja sekään ei auta. Ruokavalio on täysin putsattu. Pois kaikki rasvainen, ruisleipä, kahvi, tee, kurkku, tomaatti, paprika, palkokasvit, suklaa...mynthon (kerran erehdyin yhden syömään...enkä toista tätä virhettä).

    Mä taidan tästä hipsiä uudestaan lääkärille ja yrittää todellakin saada parempaa lääkitystä. Tuon vatsahapon majailu ruokatorvessa on pitkällä ajalla erittäin haitallista sekin. Ja minullakin vaiva on 24 tuntia vuorokaudessa.

    Mulla sänky kohollaan pääpuolelta, on sillai helpompaa kuin kokonaan selällään, mutta heräilen närästykseen silti.

    Onko muilla liittynyt tuohon oksentelua? Mun on välillä pakko työntää sormet kurkkuun ja oksentaa hapot pois, kun lääkitys ei tehoa. Toki alkuraskauden pahoinvointi varmasti tekee oman ihanan silauksensa tälle vaivalle.

    Hyvää joulun odotusta kaikille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja raskaana!! kirjoitti:

Kuinka sinä, joka kärsit myös refluksitaudista olet pärjännyt raskausaikana? onko lääkettä, mitä voi käyttää myös raskausaikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu