kerran eri vammat ja sairaudet ovat väistämätön osa inhimillistä elämää täällä maan päällä, eli että väistämättä on eri tavoin sairaita ja vammaisia yksilöitä pienestä pitäen ja toisilla taas elämä menee jokseenkin suuremmitta vammoitta, niin silloinhan me vammaiset, hullut, kaatumatautiset, sokeat, kuurot, idiootit, rammat yms. vaikeatakin ja tuskallistakin vammaa kantavat ostamme äärimmäisilläkin kärsimyksillämme näiden elämmänsä tyytyväisten ja onnellistenkin ihmisten elämän onnen. Sitten näistä monet vielä ovat sitä mieltä, että ei meille laiskoille ja luusereille mitään tukia saa, pidä, tarvitse maksaa. Toisin sanoen edellä mainitut "haukkumanimitykset" ovatkin kunnianimityksiä. ei tarvita mitää uuskielisiä "mielenterveysselviytyjä" tms. nimityksiä, vaan näitä edellämainittuja tulisi, voisi, pitäisi ylpeydelläkin kantaa.
Jos ja kun
Lungstedt
3219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ylpeä hullun leimasta.
ymmärtää esityksestäni mitään. Yritin vain esittää miksi tulisi, pitäisi, saisi olla ylpeänä hullu. Onkon sinusta luonnollista, oikein ja kohtuullista, että nimtys hullu on nimenomaan LEIMA?
Wikipediasta napattua:
"Antiikin Kreikan Ateenassa idiootti oli henkilö, joka ei osallistunut julkiseen elämään kuten demokraattiseen kaupungin hallitsemiseen, mitä pidettiin vapaiden miesten velvollisuutena. Hellenistisessä Egyptissä idiootti tarkoitti sotilasta. Merkitys oli johdettu lyhentämällä sotilaiden palkat maksaneesta viranomaisesta idios logoksesta eli kuninkaallisesta kassasta."
Sanoilla on alkuperänsä ja merkitykset muuttuvat ajan myötä. Uusi käsite saattaa olla tarkempi/kuvailevampi kuin vanha.