Aion pyrkiä valtiotieteelliseen tiedekuntaan, mutta pääaineen päättäminen tuottaa ongelmia. Tietysti pääainettaan voi aina vaihtaa jos huomaa että valitsi väärin, mutta:
1. Onko pääaineen vaihtaminen vaikeaa?
2. Onko uuteen opiskelijayhteisöön integroituminen hankalaa? Se olisi helpompaa, jos aloittaisi kaiken ikään kuin alusta fuksirientoineen ym. (Tehdäänkö näin?) Mutta jos vain ilmestyy uudelle laitokselle ei-fuksina, niin ottaako kukaan vastaan vai vaivunko unholaan? Ehkä epäolennainen kysymys, mutta kiinnostaa silti.
Kiitos!
Pääaineen vaihtamisesta!
1
501
Vastaukset
- vast4321
Vastaan kysymykseen 1 yleisellä tasolla. Eli tietenkin on aina ollut opiskelijoita, jotka haluavat vaihtaa pääainetta. Älä siis vielä murehdi tätä asiaa. Valitse se pääaineeksi, joka juuri nyt kiinnostaa enemmän. Opiskele sitä vuosi ja katso, onko se sitä, mitä haluat opiskella loppuun asti. Jos ei ole, sitten menet opintotoimistoon ja kysyt, miten voit vaihtaa pääainetta (tai kysyt esim. pääaineesi toimistosta - kyllä se selviää, mihin menet). Vaihtoehdot ovat yleensä nämä (tiedekunnasta riippumatta):
1) Sinun täytyy mennä uudestaan pääsykokeeseen ja saat sitten toisen aineen pääaineeksi
TAI
2) Jos tiedekunnan sisällä voit ottaa sivuaineeksi sen toisen aineen, sinun täytyy suorittaa tietty määrä opintoja, minkä jälkeen voit anoa tämän sivuaineen muuttamista pääaineeksi
Siis vielä kerran: muista, mikään ei ole lopullista. Yliopiston henkilökunta kyllä ymmärtää, että ketään ei voi pakottaa opiskelemaan loppuun ainetta, joka ei kiinnosta. On selvää, että lukion pohjalta et voi tietää tarkalleen millaista jonkin tietyn oppiaineen opiskelu on yliopistossa. Valitse vaan rohkeasti yksi aine ja tee kaikkesi, että pääset sisään valintakokeessa. Kaikki muu selviää sitten aikanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859