Tyroksiini ja verensokeri?

Onko kenelläkään liikatoiminta aiheuttanut verensokerin kohoamista? Olen ollut ilmeisesti muutaman kuukauden aivan liikatoiminnan rajoilla, ja verensokeri on viimeisimmän mittauksen mukaan pompannut taivaisiin.

Luin joitakin englanninkielisiä tekstejä aiheesta, ja ainakin niiden mukaan tyroksiinilla ja kohonneella verensokerilla voi olla yhteys. Ajattelinkin pienentää annosta ja katsoa, mitä tapahtuu. En todellakaan halua vielä diabeteslääkitystä, jos tyroksiinin vähentäminen suinkin auttaisi asiaan...
87030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ehkä otit ruoan jälkeen sokerimittauksen, se näyttää aina liikaa, sen kuuluu näyttää,,oikea tulos saadaan vasta kun olet sokerirasituksessa ollut 4 tuntia, sitten tiedät vasta onko koholla,
ei kannata koko ajan mittauttaa kaikkea, elä elämääsi kuin se olisi ainoasi, opiskele, tee ruokaa, syö ja nauti, käy kulttuuririennoissa, tapaa ihmisiä,ei kande keskittyä itseensä liian paljon, voimaa jaa ulkoilua, siinä lähtee hikoilun kautta kuonaaineet liikkeelle, ne pitää saada puhdistettua pois, keuhkot ovat hyvä puhdistusväylä ja ihon huokoset

Äänestä

Elimistö toimii vajaasti, sokeri nousee, sekä kolestroli.

Äänestä

Sairastan kilpirauhasen vajaatoimintaa. Noin puoli vuotta sitten menin liikatoiminnan puolelle johtuen liiasta tyroksiiniannoksesta. Tällöin huomasin että verensokerini pyrkivät ylöspäin eli aamulla paastosokeri nousi normaalista 5.2 - 5.6 jopa 7.4ään. Tätä jatkui niin kauan kuin olin liikatoiminnan puolella. Nyt kun olen jälleen tipahtanut vajaalle paastoverensokerini ovat jälleen laskeneet tuonne 5.0 - 5.6 vaiheille. Mittailen verensokereitani suht säännöllisesti, sillä vajaalla ollessani sokeriarvot pyrkivät menemään vähän liian nopeasti alas. Ts. minulla kilppariongelmat aheuttavat selvästi verensokereiden heilahtelua.

Äänestä
  • Kiitos tästä vastauksesta, vahvisti omaakin käsitystäni tilanteestani. Tyroksiiniannosta pitäisi siis pienentää, mutta en haluaisi vajaatoiminnankaan oireita takaisin =/

    Äänestä

  • HätäKädessä kirjoitti:

    Kiitos tästä vastauksesta, vahvisti omaakin käsitystäni tilanteestani. Tyroksiiniannosta pitäisi siis pienentää, mutta en haluaisi vajaatoiminnankaan oireita takaisin =/

    ..onhan tämä elämä välillä yhtä tasapainoilua: milloin on liikaa tyroksiinia ja milloin liian vähän. Itselläni meni hiukan liian vajaalle annospudotuksen jälkeen ja vajisoireet tulivat vauhdilla takaisin. Ei todellakaan ole kiva. No, ensi viikolla menen kokeisiin (edellisestä annosnostosta on nyt n. 7 vkoa) ja siten näen kuinka paljon on tyroksiinia lisättävä.

    Äänestä

Onko näin?!
Olen ymmärtänyt, että sokerin kohoaminen johtuu vajaatoiminnassa siitä, että elimistö toimii vajaalla. Jos siihen sitten vielä lisätään Thyrox, niin diabetes on valmis?
Onko Armour Thyroidilla samanlainen vaikutus?
Jos, tässätapauksessa vähentää lääkettä, mitä siitä sitten seuraa, kunelimistö toimii vajaalla?

Äänestä

on minulla todettiin liikatoiminta 3 päivää sitten THS 0.12 otettiin verensokeri oli 7,9 juuri tänään katsoin omakannasta en tiennyt et se otetaan en ollut 12 tuntia syömättä se kai vaikuttaa silloin verensokeri on enemmän ..kurkun kuvaus 18.8 saan tietää onko struuma kasvanut takaisin tehty kilpirauhasen Totaali poisto 7 vuotta sitten...leikkauksissa jäi omaa kilpirauhas kudosta jota ei saisi jäädä ollenkaan se voi kasvaa takaisin

Äänestä

Minulla vähennettiin kilpirauhas hormooni annosta nyt otan 5 aamuna 100 mikrg 2 aamuna vain 50 mikrog tehty tuoko kilpirauhasen Totaali poisto

Ennen liikatoimintaa otin 5 aamuna 100 mikrg 2 aamuna 112,5 mikrog kilpirauhas hormoonia eli vähennettiin 125 mikrog viikossa reilu vähennys eikä ole kilpirauhasta näillä lääke määrillä meni liikatoimintaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HätäKädessä kirjoitti:

Onko kenelläkään liikatoiminta aiheuttanut verensokerin kohoamista? Olen ollut ilmeisesti muutaman kuukauden aivan liikatoiminnan rajoilla, ja verensokeri on viimeisimmän mittauksen mukaan pompannut taivaisiin.

Luin joitakin englanninkielisiä tekstejä aiheesta, ja ainakin niiden mukaan tyroksiinilla ja kohonneella verensokerilla voi olla yhteys. Ajattelinkin pienentää annosta ja katsoa, mitä tapahtuu. En todellakaan halua vielä diabeteslääkitystä, jos tyroksiinin vähentäminen suinkin auttaisi asiaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu