Heti aloittaa selittelyn stevecon pois lähdöstä, niille ei ole näköjään vieläkään selvinny että sataman johto teki niiden toiminnan mahdottamaksi että ne siksi lähti, enään vajaa kaksi viikkoa niin alkaa satamakin taas toimia pikku hiljaa täydellä teholla kun uusi sataman hallitus pistää varastot käyttöön ja laskee kaikki yritykset satamaan tuomaan Haminalaisille hyvinvointia, varmaan selviää nämä sataman kaikki muutkin epäselvyydet porttirakennus kaupat ja muut kun johto vaihtuu.
Haminan sataman hallituksella taas selittelee mainoksessa
Tänään Kysa
111996
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Steveco lähti Kotkaan tappiollisen toiminnan takia??
Tilinpäätöstiedot osoittavat kylläkin Stevecon kohdalla plussaa toisin kuin kaupungin omistaman firman tulos...Ylihintaiset käyttökelvottomat varastot???
Hamina olisi maksanut pari miljoonaa vähemmän ja purkanut varastot???? Hui hai veromarkoille(ja Port invest olisi rakentanut uudet - niin ketäs sen takana olikaan) Lastinkäsittelytehot - varmaankin hyvät ammattitaitoisen henkilöstön ansiosta mutta miksei tuota??? Liikenne kasvaa , juu kyllä kun venäjälle meneviä autoja siirrellään parkista toiseen kun autokauppa naapurissa jäätyi!
Sataman kehitysuunnitelmaan ilmoituksen mukaan kuului varastojen purku. Miten voi suunnitella moista kun varastot on toisten omia ja vuokrasopimukset todella pitkiä,tämä siis stevecon aikana. Kansalaisen kehityssuunnitelma = tehdään kuten Ladassa,vaihdetaan puolan johto ja Pekkarinen siirtyy vaikka Lauttasaareen kalastuksen valvojaksi.
Ps. On muuten melkoisen epäkorrektia leimata toisen operaattorin toiminta "tappiolliseksi" vieläpä satamahallituksen nimissä!
http://www.portofhamina.fi/index.php?id=2&language=2&folder=2&n=27 ja meillä laajennetaan kenttiä!
Kovat tuottolupaukset ja kohta thaimaan rannoilla soittelee Sepi & soulmates.
Eevan mukaan Thaimaaseen?
tipahtaa päästä, veronmaksajien rahoilla tehdään vääristynyttä propaganda-mainontaa. Voi pyhät.. Miten se menikään, The End is near nykyporukalle
alkaa mennä koko hallitus vaihtoon!
kyllähän tota töpeksintää onkin jo 10 vuotta katseltu!
ihmetyttää toi tuonti autoliikenteellä pröystäily,noita autojahan olis tullut jo vuosia sitten vaikka kuinka!.(lue perkeleesti menetettyinä tuloina hyvä sepi&juoksupojat)
hommahan oli autokenttien vuokraamisesta kiinni,"halukkaita kun on useampia ja Stevecon kanssa neuvotellaan viimeiseksi".
eli ei niitä kenttiä Steveco ikinä saanut vuokrattua,jo alkoi kenttien teko kun alko olemaan oma lehmä ojassa!.
sama kehuskelu muutaman rullan takia "svetokorskin" rullat joita muutamä rekka ajaa silloin tällöin (venäläis rekka toi 5kpl kerrallaan Stevecollekin)
hmm niin ja muutama betoni pussi.
oikeissa satamissa tommoset ei edes ylitä uutiskynnystä!,kyllä oma kehu haisee ja näyttää sataman ulkopuoliselle uutiset hyviltä.
saati sitten varasto kaupat! eihän varasto kauppojen osto/neuvottelu ryhmä pystynyt oikeesti mihinkään kaupan tekoon!
mitä taas tulee varastojen ikään jä kuntoon niin 2 varasto on vanhempi mutta viellä täysin käyttökelpoinen rullille vanerille sellulle tai kontitus tavaralle.
ei varaston tarvi aina olla uusi komea ja tyhjillään vaikka se onkin haminan "tuotemerkki".
uusi hallitus on saanut työnsä alkuun ja toimenpiteillä on näkyvyyttä, niin palaataan asiaan ja arvioidaan sitten.
Niin moni kaupungilainen tietää miten oikeasti asiat ovat menneet niin turha kertoa näitä Sepin versioita sillä menee viimeisetkin sdp kannattajat jotka eivät tykkää poliikkojen valeista.
Eikö asia ole selvinnyt teille. Muistelkaa miten useat varastot ovat satamaan syntyneet ? Stevecon varastot sekä firma piti saada ulos ja taas olisi joku sijoittaja hyötynyt, kun satamaan oli pykätty uusia rakennuksia. Se on bisnestä, etteks te snaijaa.