Minun on tarkoituksena mennä lukioon puolentoista vuoden kuluttua. Osaako joku sanoa kuinka paljon suunnilleen lukion kirjat maksavat?
Lukiokirjojen hinnat
Pörssihai
51023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riippuu ostaako uutena vai käytettynä, uutena n.20€-30€ /kirja käytettynä vaihtelee riippuen siitä mistä ostaa.
Yhteishinta olisi kiva tietää. Uudet ja käytetyt kirjat käy, kunhan hyvässä uudenveroisessa kunnossa.
Jos ostaa vain uusia kirjoja ja opiskelee seittemää ainetta jaksossa, 20€ kirja, niin maksaa 140€ per jakso = joka toinen kuukausi. Vuodessa 700€. Plus että alussa tarttee kieliopin pitkäaikasesti käytettäviä kirjoja ja Maol-taulukkokirjan.
Suosittelen lainaamaan kirjastosta kirjat niihin aineisiin, mitä ei aio kirjottaa ja ostamaan käytettyjä kirjoja.
Joo no voin sanoo, että aika vitun harva opiskelee 7kurssia jaksossa, normaalisti n.5 ja kaikkiin aineisiin ei edes tarvitse kirjaa. Ja tuohon kokonaishintaan vaikuttaa myös lukeeko extrakieliä, reaalin syventäviä vai taideaineita.
Ja joissakin aineissa 1 kirja saattaa käydä jopa 3 jaksoa, ainakin espanjassa!
Tosin jos joitain kirjoja käytetään monta kurssia, maksavat ne myös enemmän. Nimimerkillä lukee latinaa ja kolmen kurssin tehtävä- plus tekstikirjat uutena yhteensä väh. 60e. Kavereilta saa lainattua yllättävän paljon kyllä kirjoja. Kaikki muut paitsi kielioppitehtäviä sisältävät kirjat kannattaa kyllä ostaa vanhana. Ja kielioppikirjat saa halvalla uusina täältä http://www.adlibris.com/fi/default.aspx Halvempia kuin Jamerassa, joka on halvin paikka ostaa lukiokirjat JKLssä.