Suomi paras?

Misku81

Rupesin tässä miettimään, että suomi taitaa olla yksi parhaita maita, jotka ei koskaan ole kuitenkaan päässyt MM-kisoihin.

Mikähän tähän mahtaa olla syynä?

1

465

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selvitin asian mielenkiinnosta

      Joo, jos nyt katsotaan sekä MM- että EM-kisoja eli näitä kahta arvokisaa yleensäkin, niin jos Suomi nyt ei ole "paras" niin tosiaan ainakin yksi parhaista. Eipä sinne Suomen lisäksi ole Euroopasta enää pääsemättä kuin nuo pienet ja (vielä toistaiseksi) jokseenkin vähävaraiset entiset kommunistiset itäisen Euroopan maat, lilliputtimaat ja sotia ja konflikteja kokeneet retuperällä olleet maat (Bosnia ja Hertsegovina, Slovakia, Makedonia, Albania, Moldova, Viro, Liettua, Islanti [asukkaita 320 000], Kazakhstan [UEFA:n jäsen vasta 2002 lähtien], Montenegro [itsenäinen vasta 2006 lähtien], Kosovo [itsenäisyys Serbiasta vasta 2008], Färsaaret, Liechtenstein, Luxemburg, San Marino ja Andorra). Vatikaani, Grönlanti ja Gibraltar eivät osallistu karsintoihin ja syitä ei tarvinne miettiä.

      Slovakia, Bosnia ja Hertsegovina ja Suomi tulevat pääsemään kisoihin lähitulevaisuudessa jos kehitys jatkuu samana... Täytyy tosin muistaa, että niinkin uskomattomalta kuin se kuulostaakin, niin Latvia on jo ollut arvokisoissa (UEFA EURO 2004 eli EM-2004) eli periaatteessa kaikilla on realistiset mahdollisuudet päästä kisoihin jos vain lohkoarvonta onnistuu! Toisekseen nuo entiset Neuvostoliittoon ja Jugoslaviaan kuuluneet maat ovat osallistuneet karsintoihin vasta vuodesta 1992 lähtien!

      Se, onko Suomi parempi kuin Slovakia tai Bosnia ja Hertsegovina, on vähän siinä ja siinä. Slovakiassa ja Bosnia ja Hertsegovinassa futis on todella suosittua, tosin onhan se Suomessakin nousussa. Toisaalta taas sitten Slovakia on muodostanut Tšekin kanssa Tšekkoslovakian 1918-1992, jonka aikana Tšekkoslovakia pääsi kisoihin useaan otteeseen. Slovakiakin on siis periaatteessa ollut arvokisoissa. Ja Bosnia ja Hertsegovina on 1992 saakka kuulunut Jugoslaviaan, joka olemassaolonsa aikana pääsi kisoihin useasti.

      Suomi on osallistunut karsintoihin tuloksetta jo vuodesta 1938 lähtien, tosin vasta viime vuosina futiksessa on ollut mahdollisuuksia pärjätä riittävän hyvin koska aikaisemmin homma oli ns. lastenkengissä ja amatööritason puuhastelua.

      Näitä kisoihin pääsemisiä ja karsintoihin osallistumisia on vaikeaa mitata/arvioida, koska konfliktien jms. vuoksi osa maista on menettänyt itsenäisyytensä ja itsenäisyyden saadessaan ehtinyt osallistua karsintoihin vasta muutamia kertoja. Toisaalta esim. Kazakshtan on hakenut ja päässyt UEFA:n jäseneksi vasta 2002, joten karsintoja Euroopan maita vastaan on tullut vasta hyvin vähän ja vertaaminen hankaloituu.

      Näyttää siltä, että ne maat, joissa on ollut konflikteja, sotia ja epäselvyyksiä, eivät periaatteessa ole päässeet edes osallistumaan kisakarsintoihin itsenäisyyssotkujen vuoksi kun taas Suomen ainoa karsintoja haitannut konflikti on ollut toinen maailmansota, joka tosin kyllä kosketti lähes jokaista Euroopan maata.

      P.S. jos tolta listalta puuttuu joitakin Euroopan maita, jotka eivät ole päässeet arvokisoihin, niin lisätkää vaan vastausviesteihin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      122
      1506
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      970
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      150
      788
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      563
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      120
      544
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      476
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      50
      462
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      439
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      431
    Aihe