Onko tämä sallittu?

Hei!

Vuokrani nousee ensi vuonna noin 20% ilmoitti vuokraaja,nykyisestä 820 eurosta noin 990 euroon.
Miten näin iso vuokrankorotus on edes yksityis puolella mahdollista?. Vuokranantajani ilmoitti sen olevan; "kohtuullinen ja linjassa tulevien korotuksien kanssa". Kait nyt joku laki estää tämmöisen? asialliset vastaukset kiitos.
12784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

käsitykseni mukaan alkaa olla maksimin rajoilla, mitä kerrallaan saa nostaa.

Eikö kannattaisi alkaa katsella toista hiukan järkevämmän hintaista. Niitäkin on usko pois.

Institutionaaliset sijoittajat esim. vakuutusyhtiöt ja yleishyödylliset vuokranantajat, ainakin pari, vuokraavat ihan kohtuuhintaan, tutkipa asiaa. Jos on aktiivinen niiltäkin kämpän voi saada. Itsellä on parhaillaan ja vuokrankorotukset perustuu elinkustannusindeksiin, korotus ensi vuodeksi on 45 E/kk hiukan alle 100m2 asunnossa. Neliövuokra hiukan alle 9,5/m2 asunto uudehko, hyvät yhteydet jne.

Kannattaa etsiä ahkerasti, pienistä asunnoista on valitettavasti nyt pulaa. Mutta tsemppiä, mitä vain ei kannata hyväksyä. Äänestä jaloillasi.

Äänestä

kysymys tekee asuntojen hinnat -palstalla ? Ettei vaan olisi nyt täydellisesti epäonnistunut asuntosijoittaja asialla..

Äänestä
  • Siinä heijastuu se todellisuus, jonka tyfny kohtaa odotellessaan asuntojen halpenemista. Uskovaisen mummon sijasta isäntänä onkin ahne läski, joka pyrkii imemään viimeisenkin euron vuokralaiseltaan. Lähteä tietysti voi, mutta sitten tehdäänkin seuraavaa sopimusta puhtaalta pöydältä eikä mikään rajoita vuokran nousua.

    Äänestä

  • Tätähän se on kirjoitti:

    Siinä heijastuu se todellisuus, jonka tyfny kohtaa odotellessaan asuntojen halpenemista. Uskovaisen mummon sijasta isäntänä onkin ahne läski, joka pyrkii imemään viimeisenkin euron vuokralaiseltaan. Lähteä tietysti voi, mutta sitten tehdäänkin seuraavaa sopimusta puhtaalta pöydältä eikä mikään rajoita vuokran nousua.

    koska edullinen elinkust.indeksiin sidottu. Vuokralla on leppoisaa, ei huolta remonteista ja asunnon kunnosta yleensäkään, vuokra helppo maksaa muhkeista voitoista, joita sain edellisestä omistusasunnosta (5v/150 000 oli muutenkin edullista asua. Kyllä oma kannattaa ;) mutta kannattaa hieman katsoa milloin ostaa ja myy.

    Äänestä

lukee vuokrankorotuksesta? Jos korotus ei ole sopimuksen mukainen, niin voit olla maksamatta korotettua vuokraa.
Tosin tämän takia vuokran-antajalla on mahdollisuus irtisanoa vuokralainen normaalien irtisanomisaikojen puitteissa (3kk/6kk).

Ps.Koska muuten vuokraasi on viimeksi tarkistettu? Jos siitä on useita vuosia aikaa, niin silloin saattaa eteen tulla suuriakin korotuksia.

Äänestä
  • Usein vuokrasopimuksessa vuokra ja sen korotukset on sidottu indeksiin. Näin myös meidän vuokrasopimuksessa. Indeksin mukaiset korotukset ovat maltillisia eikä vuokranantaja voi nostaa vuokraa enempää kuin indeksin verran. Meillä on vuokrankorotukset olleet kohtuullisia.

    Jos sinun tapauksessasi vuokrasopimuksesta ei löydy tuota indeksikohtaa niin etsi uusi vuokra-asunto, jossa vuokrankorotukset ovat indeksin mukaiset.

    Äänestä

  • Vuokran maksamatta jättäminen on kylläkin vuokrasuhteen purkuperuste ja siitä tulee lähtö välittömästi ilman mitään irtisanomisaikoja.

    Periaate on se että laskut maksetaan ja niihin haetaan oikaisua jälkikäteen käräjien käyttä, jos sopiminen ei onnitu.

    Äänestä

  • maksamatta kirjoitti:

    Vuokran maksamatta jättäminen on kylläkin vuokrasuhteen purkuperuste ja siitä tulee lähtö välittömästi ilman mitään irtisanomisaikoja.

    Periaate on se että laskut maksetaan ja niihin haetaan oikaisua jälkikäteen käräjien käyttä, jos sopiminen ei onnitu.

    kaksi vuokra-asuntoa ja niiden mukana olen joutunut tutustumaan tuohon vuokrauslainsäädäntöön, eli ihan "huuhaata" ei juttuni pitäisi olla.
    Eli, mikäli vuokrankorotus on suurempi kuin mitä solmittu vuokrasopimus antaa "luvan" nostaa vuokraa, niin vuokralisen ei todellakaan tarvitse hyväksyä nostettua vuokraa (siis sitä osaa nostosta joka on yli vuokrasopimuksessa sovitun nostomahdollisuuden).
    Eli mikäli vuokralainen ei hyväksy "ylivuokraa", niin vuokran-antajalla ei ole mitään laillista keinoa vuokralaiselta sen perimiseen. Vuokran-antajan tulee sitten irtisanoa vuokrasopimus ihan normaalisti (kesto sen 3/6kk), mutta tuon "yli"vuokran maksamattomuus ei oikeuta vuokran-antajaa vuokrasuhteen irtisanomiseen.

    Äänestä

asuntovelkainen "omistus"asuja, joka haluaa vähän provoilla?

Äänestä

on paha mieli

Äänestä

Ensinnä käyt katsomassa että mitä lukee vuokrasopimuksessasi.

Jos vuokrasi on sidottu johonkin indeksiin, niin silloin sitä saa nostaa tuon indeksin mukaan.

Jos vuokrankorotuksesesta ei ole mitään mainintaa, niin silloin vuokraa ei voi korottaa yksipuolisesti. Käytännössähän homma menee niin että vuokranantaja ehdottaa korotusta ja jos et suostu, niin vuokrasuhteesi irtisanotaan ja saat tehdä uuden sopimuksen korotetulla hinnalla tai muutat pois.

Kohtuuttoman vuokran voi riitauttaa käräjilläkin, mutta silloin sen todellakin on oltava kohtuuton. Jos alueen vuokrataso vastaavassa asunnossa olisi vaikka 12€/neliö ja sinulta pyydettäisiin 20€/neliö, niin luultavasti voittaisit jutun oikeudessa.

Äänestä
  • Hyvä vastaus, näin se vaan on... Tällä hetkellä vuokrasopimuksissa korotukset ovat indeksi plus 3-5%. Vuokranantajan kannalta ehdottomasti paras on "yleinen vuokrataso", jonka hyväksyy vuokrasopimukseensa vain todella ajattelematon tai kokematon vuokralainen.
    Nyt kannattaa sitoa vuokra esimerkiksi elinkustannusindeksiin tai sitten - ihan oikeasti - kannattaa miettiä millaista kotia sillä nykyisellä kuukausivuokralla pystyy lyhentämään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terttu kirjoitti:

Hei!

Vuokrani nousee ensi vuonna noin 20% ilmoitti vuokraaja,nykyisestä 820 eurosta noin 990 euroon.
Miten näin iso vuokrankorotus on edes yksityis puolella mahdollista?. Vuokranantajani ilmoitti sen olevan; "kohtuullinen ja linjassa tulevien korotuksien kanssa". Kait nyt joku laki estää tämmöisen? asialliset vastaukset kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu