Meillä on väliaikaistilanne, että lapseni joutuu nukkumaan minun vieressäni, kun en ole saanut patjaa vielä hänen uuteen sänkyynsä (tulevan vauvan ja tila-ahtauden vuoksi olemme joutuneet uusimaan hänen huonettaan). Heräsin yöllä siihen, että hänen päänsä oli vatsani päällä. Nyt vatsassa kipuja. Rv18. Voiko vauvalle käydä huonosti, jos lapsi lepuuttaa päätä vatsan päällä? Ne kivut ovat näin istuma-asennossa poissa mutta makuuasennossa tuntuvat. Kivut eivät ole mitään kamalan kovia.
rv18 kipuja
???
2268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
no eipä siitä haittaa pitäisi olla, useesti täälläkin mennään niin että mies lepuuttaa päätään mahani päällä. ja lähempänä 30 viikkoo jo ollaan menossa.
jos kivut jatkuu pitkään, kokoajan, ja verta alkaa tulla kuvioihin niin sitten kannattaa soitella neuvolaan. ja jos et saa mielenrauhaa asiasta, niin voithan tietty nytkin jo soitella ja kysellä sieltä asiasta.
Ainahan se kannattaa selvitellä onko jotain vialla jos tulee jotain aikasemmasta poikkeavaa kipua, tai kipua ylipäätään. Eihän se välttämättä liity siihen, että lapsi on pitänyt päätään mahasi päällä, on vaan alkanu samoihin aikoihin. Itselläni alko rv 15 kipeet supistukset ja ensin yhdistin sen painavan taakan nosteluun, mutta sitten selviteltiin ja muistelin tarkemmin niin tajusin että vähän oli ollut jotain jomotteluja jo ennen sitä.
Yleensä kai kivuista vielä, niin supistelevat ja mahdollisesti myös selän puolella tuntuvat kivut on huolestuttavampia. Jos kipu on tuikkivaa tai vihlovaa, voi kyse olla kohdun kasvusta.