jalkapohjat ja ikää 10kk. Onko teidän vauvoilla samanlaista. Välillä tuntuu, että ne on tosi kosteet. Ilmeisesti keinokuitu sen tekee? Kuumuus, kylmyys?
Toisinaan pojalla
kostean, nihkeät
7399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mutta siis sisällä ollessa vai? Onko liikaa päällä vaatteita? Onko lapsi muuten kuuma? Onko sukat sopivan kokoiset, että jalalla on tilaa siellä?
Varmaan sellaiset vaatteet, jotka eivät hengitä kunnolla...luulisin. Puuvillaiset ovat lapsella parhaat!! =)
liikaa vaatetta. Body sukkikset, body housut ja sukat. On aika lämminverinen tyyppi, mutta keinokuitu ilmeisesti tekee myös tätä jalkojen hikoilua.
Meidän nyt jo yli vuoden ikäisellä pojalla on aina jalat hikoillut tosi paljon, aiemmin jopa sukkamehu haisi :) kuulemma on jo vauvaiässä erityisesti poikien ongelma...eikä meillä taatusti ole liikaa päällä. Tärkeää on vain muistaa pestä jalkoja ja vaihtaa sukat tarpeeksi usein. Ja tietysti kuivata huolellisesti varpaiden välejä myöten. Meillä on käytetty sekä puuvillaisia että tekokuituisia sukkia, mutta samalla tavalla molemmissa hikoaa jalat.
Pojalla ollu melkein syntymästä asti hikoilevat jalat.
Mutta meillä on molemmilla vanhemmilla myös helposti hikoilevat jalat. Joten en ole tätä mitenkään epätavallisena pitänyt.
Kesällä oltiin paljon ilman sukkia, ja nyt on vaan ohuet puuvillasukat. Ja ea-kengät on sandaalimallia.
ja kun kavereiden kanssa juttelin, niin tällainen nopea galluppi osoitti, että juuri pojat hikoilee paljooon enemmän kuin tyttölapset! Välillä vaan tuli mieleen, että onks tää ihan ok kun välillä jalat sellaisen kylmän kosteat. Jalat varmaan vähän jäähtyy kun hikoilee eli täytyypä tosiaan vaihdella sukkia päivän aikaan.
"hikivarvas pojan" äiti,
huomasin saman ku poika oli vasta muutaman kk vanha.
Meillä myös hikivarvas poika =D Ja tosiaankin tuoksahtaakin hiukan joskus. Ollaan paljon ilman sukkia sisällä, kun on lämmin lattia.