Voi-voi! Tämän palstan "keskustelun" tasoa ei kannata ihmetellä kun muistaa että luultavasti Suomessa tunnetuin virolainen on Anu Saagim ja Virossa tunnetuin suomalainen on Matti Nykänen.
Molemmat ovat kieltämättä huippuluokkaa oman alansa edustajina. Anu edustaessaan virolaista naiskauneutta ja esiintymisrohkeutta, hän on joka paikassa esillä eikä häntä voi sovittaa mihinkään perusjulkimoiden ihmistyyppiin kuuluvaksi. Matti puolestaan edustaa suomalaista perusmiestä, joka tunnetusti hallitsee heikosti suhteensa alkoholiin.
Kummaltakin katoaa uskottavuus kun suu aukeaa ja sieltä alkaa tulla juttua.......lopun tiedättekin.
Miten saadaan aikaan oikeaa ajatustenvaihtoa, josta olisi iloa ja ehkä hyötyäkin lukijoille?
Tämä voisi tapahtua ketään isommin loukkaamatta molemmilla kielillä, kirjoittajan kielitaidon mukaan miettimättä liikaa kielioppisääntöjä yms.
Enamuses need kes siin portaalis sitta viskavad ja naaberrahvast inetusti kirjutavad on soomlased (vahel on küll võimalik kirjavigadest näha et kirjutaja on eestlane;) )
Kommenteerige palun eestlased kes siin oma arvamusi avalikult jagavad, kas oleks mõistlik midagi asjalikku ja positiivsed Eestist ja eestlastest kirjutada? Enamuses soomlased suhtuvad positiivselt Eesti ja eestlaste kohta.
Selline portaal on üks võimalus asjadest küsida ja midagi uut õppida.
Anu Saagim & Matti Nykänen
12
582
Vastaukset
- kingitus Jõuludeks
Las iga lugeja, olgu ta siis soomlane või eestlane, kirjutab siia mingi positiivse elamuse kas siis Eestis või Soomest.
Olgu see verbaalne kingitus Jõuludeks vastaspoolele. :)Ma annan oma kinkituse ka,jõulude/pühade ajal lugemiseks, voib olla piisab terveks aastaks.
www.finestglobe.com
Häid jõule ja head uud aastad teile.- kingituse eest!
xv-750 kirjoitti:
Ma annan oma kinkituse ka,jõulude/pühade ajal lugemiseks, voib olla piisab terveks aastaks.
www.finestglobe.com
Häid jõule ja head uud aastad teile.Teil on seal tõeline Veinimaailm.:)
http://www.veinimaailm.ee/veinimaailma_veinikool/veinimaailma_veinikool.htm
Terveisiä
Shamp Anya - sinulle linkistä
kingituse eest! kirjoitti:
Teil on seal tõeline Veinimaailm.:)
http://www.veinimaailm.ee/veinimaailma_veinikool/veinimaailma_veinikool.htm
Terveisiä
Shamp Anyaviinimaailmaan! Aivan ihanan kulturellit sivut, käykääpä katsomassa. Kaikki mahdolliset laatu-, korostan LAATUjuomat esillä!!
- Nali ??
xv-750 kirjoitti:
Ma annan oma kinkituse ka,jõulude/pühade ajal lugemiseks, voib olla piisab terveks aastaks.
www.finestglobe.com
Häid jõule ja head uud aastad teile.Proovisin FinEstGlobe`i, tulemus:
"Informaatio
Teidät on asetettu pysyvästi porttikieltoon.
Ota yhteyttä Keskustelufoorumin ylläpitäjään saadaksesi lisää tietoa.
Tämä porttikielto on annettu IP-osoitteellesi."
Mis see tähendab, kas see on mingi nali või? - teeme
Nali ?? kirjoitti:
Proovisin FinEstGlobe`i, tulemus:
"Informaatio
Teidät on asetettu pysyvästi porttikieltoon.
Ota yhteyttä Keskustelufoorumin ylläpitäjään saadaksesi lisää tietoa.
Tämä porttikielto on annettu IP-osoitteellesi."
Mis see tähendab, kas see on mingi nali või?Järelduse, sinu IP on tuntud häirikön oma.
R****k kasva meheks,ära nuta siin. - Eestlanna
teeme kirjoitti:
Järelduse, sinu IP on tuntud häirikön oma.
R****k kasva meheks,ära nuta siin.Rekisteröidy,,, see onnistui myös heti.
Ei onkelmia lainkaan.
Kiitos ;-)) - eestlanna
Eestlanna kirjoitti:
Rekisteröidy,,, see onnistui myös heti.
Ei onkelmia lainkaan.
Kiitos ;-)) - katsetasin
eestlanna kirjoitti:
Täitsa kobe mees seal vaatas vastu ;-)K***u ma tean sind ;-))
- lugeda
katsetasin kirjoitti:
Täitsa kobe mees seal vaatas vastu ;-)K***u ma tean sind ;-))
Vaata aga vaata, naised kohe kihevil ja õhevil.:)Varsti hakkavad seal huuli prunditama ja silmi pööritama.:D
- .............................
esiintymisrohkeutta kun en oikein tiedä, missä hän esiintyy. Hän on suomalaisille luultavasti lähinnä Risto-Matti Ratian vaimo ja tyypillinen julkkiskaunotar, jonka virolaisuutta ei sen erityisemmin mietitä.
Jos tyypillinen suomalainen mies olisi Matti Nykäsen kaltainen koheltaja (hänellä on muuten diagnosoitu ADHD), niin ei tämä maa olisi sitä, mitä se nyt on.
Sinänsä kyllä ymmärrän, että haluat verrata Anu Saagimia Matti Nykäseen. Miksi et vertaa Tanja Karpelaa vaikkapa Urmas Paetiin tai Janina Frostellia siihen partasuiseen koko kansan virolaiseen laulajaan? (en muista nimeä) Tiedän kyllä, miksi. :)- sairaus
myös,,,eli ADHD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1038199Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885646Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282591Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81455Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521305