Poijut ylös talveksi?

Otatteko poijut talveksi ylös vai jätättekö jäihin?

Kysyn siksi kun aion laittaa tulevana talvena jäiltä päin poijupainot mereen ja mietin pistäisikö samantien poijutkin sinne lillumaan jäiden sekaan ettei tarvitsisi keväällä alkaa sukellella kettinkejä jäiseen veteen?


Viekö tai rikkooko jää poijut? Ne on tuollaisia tavallisia mitä vierassatamissa yleensä käytetään, punaisia palloja. Painot on kyllä muhevat, n. 1500 kg/kpl.
86220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vaan oletkos kuullut että vierassatamissa poijut poistettaisiin talveksi,ei kyllä kukaan sellaiseen hommaan ryhtyisi.

Äänestä

Jäihin vain. Siellä ne lilluu vuosikymmenen ainakin, minkä nyt poiju kestää. Ja kestäähän se, jos on uretaanilla täytetty. Naapurin isäntä tapasi vetää poijua jäiden tultua ylös niin pitkälle kuin ketju antoi myöten. Tuli ainakin se pari metriä tarkistettua. Vaikka sieltä pohjan tuntumasta ketju nyt yleensä rikki menee.

Äänestä
  • galvadoidunketjun huomattavasti aiemmin.
    Ilmatäytteiset talveksi ylös.

    Äänestä

Helpon vastauksen saat kun käyt lähimmässä satamassa: kaikki poijut vedessä! Ja kun paino noin massiivinen niin ei kyllä lähde liikkeellekkään.

Äänestä

niin ikä ainakin tuplaantuu. Messengeri -köysi maihin jos ei kettinkiä ja painoa ota talveksi ylös.

Äänestä

paikasta. Mikäli muodostuu kunnon jää, joka tuulen,virtausten tai aallokon vuoksi liikkuu isoinakin lauttoina, saattaa poiju kyllä lähteä. Itse olen vetänyt ohuen vaijerin ketjusta pohjaa pitkin rantaan talveksi.
Mikäli poiju on suojaisessa paikassa ja jäät sulavat "paikkaansa", mikään ei ilmeisesti estä jättämästä poijua mereen.

Äänestä

Meillä on ollut ilmatäytteinen poiju 10v meressä kesät talvet.

Äänestä

Jopa sellaista, että poiju puhkaistaan suksisauvalla. Kyllä hieman harmitti,,,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poijumiäs kirjoitti:

Otatteko poijut talveksi ylös vai jätättekö jäihin?

Kysyn siksi kun aion laittaa tulevana talvena jäiltä päin poijupainot mereen ja mietin pistäisikö samantien poijutkin sinne lillumaan jäiden sekaan ettei tarvitsisi keväällä alkaa sukellella kettinkejä jäiseen veteen?


Viekö tai rikkooko jää poijut? Ne on tuollaisia tavallisia mitä vierassatamissa yleensä käytetään, punaisia palloja. Painot on kyllä muhevat, n. 1500 kg/kpl.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu