Avensiksen ja muiden 2-DIN radio

radion asennusta

Tämä nyt ei varsinaisesti koske Avensista, mutta Toyotaa kuitenkin. Onko toiseksi uudemmassa Avensiksessa sekä muissa Toyotan malleissa standardikokoinen 2-DIN radioaukko vai onko se joku Toyotan oma koko?

Heräsi epäilys, kun yritin asentaa -08 Hiluxiin kahta erillistä 1-DIN kokoista laitetta, mutta yritykseksi jäi. Ne kun eivät mahtuneetkaan olemaan siinä kojelaudan paneelin radioaukossa, vaikka siellä panelin takana olisi tilaa vaikka kuinka. Sinänsä on outoa kun Toyotahan mainostaa esitteessään 2-DIN kokoisia radioita, mutta eikö ne sitten oikeasti olekkaan sen kokoisia. Yritän nyt etsiä jostain niitä asennuskehikoita Hiluxiin. Hyvällä tuurilla saattaisi käydä Avensikseen tai johonkin Versoon tarkoitettu kehikko myös Hiluxiin.

8

4306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2-DIN soittimia

      Näihin uusiin malleihin on saatavilla asennuskehyksiä 2DIN soittimille, eivät käy ilman kehystä.
      En tiedä onko Hiluxiin saatavilla kehystä, ainahan sen voi tehdä vaikka vanerista.

      • radion asennusta

        Miten tuo kehys sitten kiinnitetään sinne kojelaudan sisään? Samoihin kiinnityskohtiin, kuin tehdasradiokin?

        Oletan siis, että tuo kehys tarkoittaa näissä 1DIN ja 2DIN kokoisissa radioissa sitä metallikehikkoa, johon se soitin sitten työnnetään.


      • ne on
        radion asennusta kirjoitti:

        Miten tuo kehys sitten kiinnitetään sinne kojelaudan sisään? Samoihin kiinnityskohtiin, kuin tehdasradiokin?

        Oletan siis, että tuo kehys tarkoittaa näissä 1DIN ja 2DIN kokoisissa radioissa sitä metallikehikkoa, johon se soitin sitten työnnetään.

        Kehikot on muovia ja yleensä(ainakin merkkiliikkeen myymät) kiinnitetään orkkisradion kiinnityspisteisiin.


      • -04 avessa
        ne on kirjoitti:

        Kehikot on muovia ja yleensä(ainakin merkkiliikkeen myymät) kiinnitetään orkkisradion kiinnityspisteisiin.

        tulee ainaki kiinni, jos se adapteri todellakin sisältää sen verran rautaa että ylettyy niihin neljään M8 tappiin missä se orkkismankkakin asustaa.. vähän hämmästytti purkaessa kun on tottunu mankkojen olevan jollain 0,3 millisestä pellistä taitetulla lirpakkeella kiinni =D


    • radion asennusta

      Kyllä se 2-DIN soitin meni sinne kojelautaan ja sen sai kiinnitettyä peräti niillä alkup. radion asennusraudoilla. Uusi soitin asettui sopivasti sen kojelaudan tasalle, sillä alkup. radiohan oli siellä syvennyksessä. Vielä tarvtisisi leikata jostain muovista tuolle soititmelle kehykset, kun reunoille jäi tyhjät kolot.

    • hiioheiiii

      saa hiluxiin omiakin 2 din kehyksiä. itellä avensiksessa -04 vaihdettu 2 din soitin ja kehys, ja komiasti pelittää=)

      • avensis7900

        Moro! Hei onks kellää tietoa mist saa hommattua 2-din kehystä ave 04- malliin??? ku missään ei näytä sellaista olevan...


    • autoradisti

      Tsau! Onko kenelläkään tietoa, että onko Sol Technical varustetason soittimessa AUX-liitäntää? Eli tämä on se soitin, missä ei ole enää kasettidekkiä ja tässä taitaa olla jonkin sortin navigaattorin sekä cd-vaihtajan ohjaus. Painikkeista päätellen, nääs.

      Sitten toinen juttu koskien saman soittimen radiota. Miten voikaan olla niin huono kuuluvuus, kun ei tarvitse kauas lähteä taajamasta, niin herkeää tietty taajuus kuulumasta. Ja mikä merkillisintä, niin vaikka on RDS-radio niin se ei osaa etsiä taajuutta joka kuuluu sillä alueella. Käsin pitää etsiä oikea taajuus. Vai voisiko syyllinen olla se radion antenni, joka on galvanoitu oikeaan takaikkunaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      361
      2853
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1559
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1380
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1088
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      1007
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      28
      978
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      943
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      918
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      908
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      849
    Aihe