Ruissaloon parkkitalo!

Moikka,

Ruissaloon ollaan kuulemma puuhaamassa isoa parkkitalo jotta autot saadaan piiloon maisemaa rumentamasta. Parkkitalo louhitaan Saaronniemen kärkeen, saa ajella suoraan Ruissalon päähän, auto maan alle ja katsomaan maisemia. Samalla joudutaan Ruissaloon vievä tie leventämään ja mutkia oikomaan, jotta kasvavat liikennemäärät soljuisivat sujuvasti.

Idea on tullut toriparkin suunnasta, tosin sillä erotuksella että keskustan katuja on paha leventää eli siellä liikenne tulee takkuamaan pahasti jos toriparkki rakennetaan.
8352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

olet idean isä hyvät hyssykät sentään.

Äänestä

Ruissaloon tulee myös maisemaratikkarata, millä ratikka pysähtyy 100 metrin välein - ei vain päätepysäkeillä!

Äänestä
  • todellisuudessa 50 m ja senjälkeen matkustajat kävelevät ratikkaa työntäen 100 m ja taas kyydissä 50 m että tulee edes suurinpiirtein samanhintaiseksi matka kuin linja-autolla mutta tuo ratikan saaste vaikutus kyllä vieläkin linja-autoa suurempi että se vielä ratkaistava ennen rakentamista vuonna 2059

    Äänestä

  • tietoa kirjoitti:

    todellisuudessa 50 m ja senjälkeen matkustajat kävelevät ratikkaa työntäen 100 m ja taas kyydissä 50 m että tulee edes suurinpiirtein samanhintaiseksi matka kuin linja-autolla mutta tuo ratikan saaste vaikutus kyllä vieläkin linja-autoa suurempi että se vielä ratkaistava ennen rakentamista vuonna 2059

    nostetaan 30 metrin korkeuteen pylväiden varaan. Sieltä on kiva ihailla tammimetsää. Raiteita tulee kaksi molempiin suuntiin, toinen normaali ratikka ja toinen magneettijunan kaltainen supernopea pikaratikka, joka hurauttaa torille parissa minuutissa. Ei tarvii kiireisen shoppailijan enää kiertää toria parkkipaikkaa etsimässä.

    Äänestä

rakentaa ison lentokentän, ostoskeskuksen,
linja-autoaseman ja rautatieaseman, eiks niin?.

Äänestä
  • mut jäi suunnittelun asteelle vaan.

    Äänestä

  • 60 luvulla kirjoitti:

    mut jäi suunnittelun asteelle vaan.

    joten kenttä jäi tekemättä!

    Äänestä

Meidän perhe muuttaa samantien pois Turusta,jos moinen asia on totta.RUISSALOON!!!!!!!!!!!!!!!!PARKKITALOA.PERUSTELUITA TUOLLE ASIALLE EI LÖYDY.KUKA/KEITÄ NE OVAT,JOTKA RAHASTAVAT PARKKITALOILLA JA PARKKILUOLILLA TURUSSA.KEITÄ?????VASTATKAA,KIITOS.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nikemd kirjoitti:

Moikka,

Ruissaloon ollaan kuulemma puuhaamassa isoa parkkitalo jotta autot saadaan piiloon maisemaa rumentamasta. Parkkitalo louhitaan Saaronniemen kärkeen, saa ajella suoraan Ruissalon päähän, auto maan alle ja katsomaan maisemia. Samalla joudutaan Ruissaloon vievä tie leventämään ja mutkia oikomaan, jotta kasvavat liikennemäärät soljuisivat sujuvasti.

Idea on tullut toriparkin suunnasta, tosin sillä erotuksella että keskustan katuja on paha leventää eli siellä liikenne tulee takkuamaan pahasti jos toriparkki rakennetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu