"Aloitan JUMALAN, laupiaan Armahtajan, nimeen.
1. Tuhon omat ovat Abu Lahabin molemmat kädet, ja tuho perii hänet itsensä.
2. Hänen rikkautensa ja ansionsa eivät häntä vähääkään hyödytä.
3. Pian hän kärventyy tulen liekeissä,
4. ja samoin hänen vaimonsa, parjaaja,
5. jonka kaulaan on heitetty tiukasti punottu köysi."
Siinä on kokonaisuudessaan suura 111.
Onko tämä teidän mielestänne Jumalan puhetta? Eikö tämä kuulosta enemmän joltain pikkumaiselta, katkeralta, äkäiseltä naapurilta kuin Jumalalta?
Abu Lahab oli henkilö, joka teki Muhammadille kiusaa.
Pikkumainen Allah?
16
1022
Vastaukset
- kaikki jumalat
Ihan samanlaiselta kuulostaa kuin muutkin jumalat. Kuten esimerkiksi se yksi joka käytti mitä syytä tahansa saadakseen israelilaiset tappamaan kaikki, kokonaiset kaupungit. Vaikkapa se yksikin tapaus jossa pari miestä oli kostean illan jälkeen "heittäneet vettä" temppelin seinustalla. Mutta kenen temppeli oli kyseessä, sitä jäin ihmettelemään, sillä kyseinen kaupunkihan ei ollut juutalaisten kaupunki, vaan ihan eri kansalle kuuluva, siis niille, jotka siellä maassa asuivat israelilaisten tullessa.
- Koraani on
Mutta kun sen Koraanin pitäisi olla Jumalan sanaa tarkalleen. Siinä on se ero.
- Ristiretkeläinen
....sillä Kristinuskoisilla on Jumala ja ns. muhamametinuskoisilla on allah.
Sitäpaitsi muhammad oli pedofiili, kun nai 13-vuotiaan Aishan. Onhan jo evoluutionkin kannalta selvää, että kun nykymittapuunkin mukaan 13-vuotiasta pidetään lapsena, niin kyllä vuonna jotain 0-600 jkr. 13-vuotias tyttönen on ollut alikehittynyt lapsi vasta.- ....
älä pidä muita jumalia.
- Ristiretkeläinen
.... kirjoitti:
älä pidä muita jumalia.
....allah.
- kun Muhammad
Aisha oli 9-vuotias, kun Muhammad yhtyi häneen. Kihlaus tapahtui jo Aishan ollessa 6-vuotias.
- Jumala...
Ristiretkeläinen kirjoitti:
....allah.
Jumalan nimi ei myöskään ole Jumala. Jumalan nimi on Jumala suomen kielessä. Arabiaksi Jumalan nimi on Allah, englanniksi God.
- Ristiretkeläinen
Jumala... kirjoitti:
Jumalan nimi ei myöskään ole Jumala. Jumalan nimi on Jumala suomen kielessä. Arabiaksi Jumalan nimi on Allah, englanniksi God.
Suomeksi Suomessa jumalani nimi on Jumala. Mutta suomeksi Suomessa YMPÄRILEIKATTUJEN muhammedin harhaanjohtamien jumala on allah. Siinä on vissi ero. Tuliko tämä nyt selväksi.
- Maria 13
Jeesuksen äiti Maria oli laskelmien mukaan 13-vuotias Jeesuksen syntyessä.
- kuullut...
Maria 13 kirjoitti:
Jeesuksen äiti Maria oli laskelmien mukaan 13-vuotias Jeesuksen syntyessä.
Oletko kuullut kristillisestä maasta, jossa olisi ei vain laillista vaan suorastaan esikuvallista ottaa 12-vuotias vaimo? Sellaista ei ole.
- Ristiretkeläinen
Maria 13 kirjoitti:
Jeesuksen äiti Maria oli laskelmien mukaan 13-vuotias Jeesuksen syntyessä.
.....määrittänyt? Ei kai vaan islamilaisen ajanlaskun mukaan?
- ....
Ristiretkeläinen kirjoitti:
Suomeksi Suomessa jumalani nimi on Jumala. Mutta suomeksi Suomessa YMPÄRILEIKATTUJEN muhammedin harhaanjohtamien jumala on allah. Siinä on vissi ero. Tuliko tämä nyt selväksi.
"Suomeksi Suomessa jumalani nimi on Jumala."
Miten titteli voi olla nimi? Kristinuskon jumalan nimi on Jahve tai Jehova, nimeä ei vaan käytetä "valta kristinuskon suunnissa"
"Mutta suomeksi Suomessa YMPÄRILEIKATTUJEN muhammedin harhaanjohtamien jumala on allah."
Mistä tiedät että Islam on harhaanjohdettuen uskonto, se on syntynyt kristinuskon aikoina ja omaa samoja piirteitä.
- sen kummempaa
ole kuin totuus, joka tapahtuu Abu Lahabille ja hänen vaimolleen tuomiopäivän jälkeen.
- ihan piti.
Ja se piti sitten kirjata Koraaniin ihan omaksi suurakseen? Voiko pikkumaisempaa enää olla? Jumalan sanaa?
- MUSLIMIII
ei Jumala ole pikkumainen.Jumala rakastaa viimeistä lähettilästään niinkuin Jeesusta.Jumala kosti Muhammedin puolesta.
JOS Jumala on pikkumainen niin MIKSI Jumala aiheutti juutalaisten diasporan kun he,juutalaiset,kielsivät JEESUKSEN?- mutta suuran
Suura 111:n todellinen opetus onkin se, ettei sillä ole mitään tekemistä Jumalan kanssa. Kyseinen suura on vain ja ainoastaan yhden pikkumaisen ihmisen katkeruuden osoitus, ei mitään muuta. Tai ehkä kahden pikkumaisen ihmisen katkeruuden osoitus, Abu Lahabin ja Muhammadin. Vaaditaan itsepetosta ja typeryyttä, että voi pitää tuollaista tekstiä Jumalan sanana.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711