ajattelin kääntyä teidän fiksumpien puoleen.
eli uo:ssa velkaa melkein 60 tuhatta, minulla on asunto-osake johon on vielä velkaa jäljellä noin 20 tuhatta, velka on hoidettu hyvin, uo ottaa palkasta suoraan 1/3 osan säännöllisesti.
tiedustelen, että onko mahdollista uo-miehen ulosmittaa asunto-osakkettani missään vaiheessa?
vai onko tyytyväinen palkkamittaukseen?
eli uo:ssa velkaa melkein 60 tuhatta, minulla on asunto-osake johon on vielä velkaa jäljellä noin 20 tuhatta, velka on hoidettu hyvin, uo ottaa palkasta suoraan 1/3 osan säännöllisesti.
tiedustelen, että onko mahdollista uo-miehen ulosmittaa asunto-osakkettani missään vaiheessa?
vai onko tyytyväinen palkkamittaukseen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos lyhennät 800-1000 egee kuussa menee n. 10 vuotta, jos 500 egee niin ikuisuus :)
Eli vois kuvitella että jos velka lyhenee hyvässä tahdissa niin saat pitää asuntosi, jos taas jostain syystä maksut tyrehtyy lähtee kämppä alta.
Kannattas kysyä varmaan UO ukolta, vittumaista hikoilla ja miettiä tuollaista.
tapauksessa tehtävä ensi tilassa ns. turvaava ulosmittaus osakkeeseesi !!!
Ei mun osakkeista tms tarvitse tehdä mitään :)
JOs sinulla on asunnostasi velkaa enää 20.000 ja kun sen arvo kuitenkin on selkeästi suurempi, on ihme, ettei vouti ole sitä jo ulosmitannut.
Vouti on ollut huolimaton, sillä sinähän voisit vaikka myydä asuntosi ja lopettaa kokonaan lyhennykset voudille.
Niin kauan kuin asuntosi osakekirjat ovat kivijalkaa myöten pankissa vakuutena, ei vouti niitä niin vaan vie. Mutta nyt alkaa jo olemaan toinen juttu.
Pienikin viivästys suorituksissa voudille, ja vouti soittaa pankkiin...
ei ainakaan minun osaketta ole halunnut ulosmittailla, kivijalkaa myöten on velkaa silmät ja korvat täynnä. uo:ssa 65t euroa ja asunto-velkaa 70t e jota hoidettu moittetta (asunnon arvo tosin 100t e).
kyllä tuo pankki varmaan haluaa, että niile maksan ensin ja omansa saa pois eikä voutille anna!
20t jos velkaa jäljellä niin laita torppa myyntiin ja pakene.
sinua aivan varmasti. Itse myisin asunnon ja pistäisin rahat sukanvarteen.
vakuustakavarikko ??? nyt yhtäkkiä tavallista ulosottovelallista alkaisi väijymään !
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vakuustakavarikko
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hukkaamiskielto
jotain rikollista tai riidanalaista saatavaa kyseessä ? Tuollaisia toimenpiteitä ei kovinkaan usein satu. Suurissa riita-asioissa (talokaupat/hometalo)tai talousrikostapauksissa, joihin poliisi on joskus päässyt käsiksi. Tavallista kaduntallaaja nuo eivät koske !
muistan kuinka aikoinaan vouti leimasi vanhan auton rekisteriotteeseen "myymis- ja hukkamiskieltoleiman" nykyisin asia hoidetaan jo tietokoneella, mutta tuskin on kynnys sen korkeammalla, varsinkin jos on kymmenien tuhansien asunto kyseessä. Tuo vakuustakavarikko on aivan normaalia toimintaa, miksi yrität sitä vähätellä? Oletko joku perintämafian kätyri?
oikeudesta. Ulosottomies ei itsessään tee moisia toimenpiteitä, ainoastaan velkojan/poliisin hakeman päätöksen toteuttajana. Ulosotossa olevalle asialle ei tehdä mitään vakuustakavarikkoa uomiehen toimesta, ainoastaan ulosmittaus, mikä tietenkin tarkoittaa ettei ulosmitattua omaisuutta voi/ saa hukata. Älkää sekoittako asioita toisiinsa.