Tänne Haapavedelle. ajatelkaapa nyt, pitkän ajan asukasennuste on laskeva joten ostovoima vähenee, väki vanhenee ja eläköityy reilusti kymmenen vuoden sisällä, asiakkaat tarttee siis lähinnä kauranryynejä ja kahvia joista täällä on jo ylitarjontaa! Ja täällähän on jo kauppakeskus - semmoseksihan rakennettiin kauppakartano eli rakennus jossa nyt on mm. autotarvike. Mutta käyttöaste on ollut aika huono. isompaa pytinkiä tänne on turha tehdä, se olisi suurelta osalta tyhjillään alkuhuuman hälvettyä.
KAUPPAKESKUSTA
TURHA ITKEÄ
4240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sinun höpsimisestä huolimatta Haapavedelle.
olen kahden viikon aikana käynyt 4 kertaa ylivieskassa ja pannut merkille tämän uuden City-Marketin asiakas määriä tänäkin aamuna asiakkaita niin vähäsen että 2 kassaa reilusti kerkesi palvelemaan asiakkaita.Toivottavasti S-Ryhmä harkitsee vakavasti pistääkö rahojaan sinne suunnuteltuun Prisma koko luokan Markettiin.
olen uudessa Cittarissa käyny ja molemmilla kerroilla on ollu niinku ammuttu täyteen ettei kyllä näy asiakkaista puutetta olevan!
Kyllä siellä Ylivieskan citymarketillakin saa oikeasti hakea parkkipaikkaa. Vaikka nyt elämme taantumaa, on ihmeellisen paljon siihen nähden kuitenkin riittänyt asiakkaita Ylivieskan kauppoihin. Tänä vuonna on joulukauppa käynyt arvioitua heikommin. Ja ei voi kiistää, etteikö se jollain tavalla vaikuta myös ylivieskan ja tämän alueen kaupankäyntiin.
Kuitenkin nuo ylivieskan kaupat ovat ainakin tähän asti pärjänneet oikein mainiosti. Yllätyksekseni cittarilla asioidessa sain huomata, kuinka se oikeasti vetää porukkaa näinkin vaikeana aikana.