linja-autoasemalle ryhmittyjät, kääntykää omalta kaistalta linja-autoasemalle, sillä virastotalolta lönrotinkadulta sammonkadulle kääntyjät sumputtavat risteyksen, kun risteys on kuin kokoontumisajoissa, kukaan ei ole omalla kaistallaan.....!
kaupungista
LÖNROTINKADULTA.......
14791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ajatustasi.Nimittäin l-asemalle kääntyjille ei ole omaa kaistaa.Tarkoittanet sitä la-pysäkkiä mutta se ei ole ryhmittäytymiskaista,luulisin.
kaistaa ole merkitty, mutta silti siinä risteyksessä pitää pitää oma kaista.....en tarkoita mitään linja-auto pysäkkiä..........autokoulussa jauhettiin.....ainakin minulle....että aina kääntyessä......tuollaisissa risteyksissä pidetään oma kaista.....autokouluun uudestaan.....jos ei muistu mieleen
juttusi selkokielisenä.
Käännätä vaikka jollain suomenkieltä taitavalla kaverilla.
Missä kiertokoulussa tuolla tavalla opetetaan kirjoittamaan?
Korjataanpa tähän koko sepustus suomen kielelle:
'Kaistaa [ei] ole merkitty, mutta silti siinä risteyksessä pitää [valita] oma kaista. En[kä] tarkoita mitään linja-auto pysäkkiä. Autokoulussa jauhettiin, ainakin minulle, että aina kääntyessä[käännyttäessä]tuollaisissa[tuollaisessa] risteyksissä pidetään oma kaista. Autokouluun uudestaan, jos ei muistu mieleen!'
Koetetaanpa kirjoittaa selkeitä ja oikeakielisiä lauseita!
äidinkielen tunteja, joten käy sinä äidinkielen opettaja katsomassa itse sitä risteystä, miten siinä ajetaan....oikeinkirjoitus ei onnistu....enkä halua osata.....joten menkää autokouluun
uudestaan sitä kirjoittaa.....vaan anna mielipide asiasta......äläkä takerru jonniin joutavuuksiin, en ole moneen vuoteen kirjoittanut edes joulukorttia....joten unohtuu oikeinkirjoitus
selvää. Ollaanko nyt tulossa kaupungista vai poliisiasemalta päin? Mikä vitun oma kaista? Molempiin suuntiin menee kaksi kaistaa, kai nyt jokainen ottaa sen puolen kaistan, jonka suuntaan on käntymässä.
Poliisiasemalta päin tullessa siinä on linja-autopysäkki, josta ei periaatteessa saa kääntyä.
Vai tarkoitatko kenties sitä molempiin suuntiin menevien kaistojen välistä aluetta, jossa ei ole mitään liikennemerkkejä. Kuten on anttilan kulmalla välikatu-lönröötinkatu kohdassa. Jos tarkoitat niin kumpikohan niistä on oma kaista?
sammonkadulle.......kaupungista käännyttäessä linja-auto asemalle.....!
se ongelma on? Sammonkatu jatkuu lönröötinkadun molemmilla puolilla. Eli onko siinä keskellä katua se ongelma koska siinä ei ole samanlailla ryhmitysmerkkejä kuten välikatu-lönrööttiellä?
ja kumpi kaista siinä sitten on oma, kun sitä täällä setvitään?
samalla lailla, kun ajetaan tiellä,( ratti keskiviivaan päin) risteyksessä ei ole ryhmittymismerkkiä, mutta minulle ainakin autokoulussa neuvottiin näin.....nimenomaan ajettiin niinkauan, että se minullekkin jäi päähän
parkkipaikalla!
Siellä oli keltaliivisiä vanhoja ukkoja opastamassa markettiin tulijoita parkkiruutuihin, kaikkea sitä näkee, ukot huitovat omalla elekielellään miten sattuu, kyllä oli takkuilevaa parkkeerautuminen, paremmin olisi sujunut ilman näitä huitovia ukkoja.
tarkoittaa samaa asiaa, johon minäkin olen kiinnittänyt huomioni viime aikoina useastikin.
Siis, joku on tulosuunnastaan katsottuna kääntymässä vasemmalle linja-autoasemalle ja vastaantulevien kaistalta joku myös kääntymässä vasemmalle tulosuunnastaan katsottuna ja nämä tumpelot yrittävät kiertää toistensa kulkuneuvot, vaikka autokoulussa neuvottiin tämän tapaisissa risteyksissä kääntymään oman kaistan vasemmasta reunasta (keskikorokkeen päädystä), joten tällöin näiden autojen vänkärin puolen "kulmat kohtaavat" (toivottavasti useimmiten) osumatta toisiinsa ja näin ollen ei tukita liikenteen sujuvuutta ylimääräisillä koukkauksilla.
Olipas se hankalaa selvittää ilman piirtämistä, toivottavasti suurin osa ymmärsi mitä tarkoitin....
havainnollistaa!
kettuile yhtää!