Kynnys levyrakenteiseen kylppäriin

Mikä on oikea tapa tehdä kunnon kynnys kipsilevy rakenteiseen kylpyhuoneeseen?
Kylppäri yläkerrassa eli lattia ja seinät on tehty kipsilevystä. Tarkoitus on tehdä nyt tasoitteella kallistukset lattiaan. Mutta kuinka tehdä kynnys ja vesieristeen lopetus siihen?
4960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oviaukon kohdalle, seinän sisäpinnan kanssa tasan n. 40-45x25 mm ripa lattiaan kiinni. (Korkeus tietenkin riippuu kallistustasoitteen vahvuudesta). Vedeneriste nostetaan rivan päälle.
Joudut karmia asennettaessa loveamaan karmin alapäästä pienen palan pois, mutta ei se näy. Laatoitettaessa kiinnität ripaan kapeat laatanpalat kylppärin puolen etureunaan ja kuivalle puolelle tammilista, samoin päälle samaa puuta oleva lista. Sitten vielä silikoni laatan ja puulistan alareunan väliin. Älä käytä paksumpaa ripaa, ettei oven alapuolinen rako mene umpeen (=korvausilmarako). Oletuksena on, että seinän vahvuus on vähintään 92 mm.
Näin sinulla on eteisen puolelta mitattuna n. 55-60 mm korkea kynnys, joka pitää roiskevedet kylppärin puolella.
Kannattaa taittaa muutenkin vedeneriste oviaukossa sinne karmin taakse, eipä pääse pesuvedet listan takaa karkamaan seinän sisään.

Äänestä
  • Kiitti erittäin selkeästä vastauksesta!!!

    Äänestä

  • ihmeen ripa?

    Äänestä

Tee kylppärin lattia kynnyksen kohdalla noin 20-30 mm alemmaksi kuin muu yläkerran lattia. Nosta vesieriste sitten tätä vasten. Korkoero tulee tehdä kylppärin ovilevyn kohdalle. Tämä on mielestäni ainut keino jolla oven pintaan suihkunut vesi saadaan takaisin suihkuhuoneeseen eikä eteistilan parketin alle. Tasoeron voi tehdä myös varsinaisen suihkunurkkauksen kohdallekin jolloin suihkuvesi ei leviä koko tilaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kynnyskysymys kirjoitti:

Mikä on oikea tapa tehdä kunnon kynnys kipsilevy rakenteiseen kylpyhuoneeseen?
Kylppäri yläkerrassa eli lattia ja seinät on tehty kipsilevystä. Tarkoitus on tehdä nyt tasoitteella kallistukset lattiaan. Mutta kuinka tehdä kynnys ja vesieristeen lopetus siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu