Riittävätkö nämä?

Virussuojana on Antivir, palomuurina ZoneAlarm, vakoiluohjelmia kyttään Malwarebytes' Anti-Malware -ohjelmalla ja rekisteriä yms. putsaan CCleanerilla.

Vieläkö pitäisi jotain olla ja jos niin mitä? Olen joskus käyttänyt Windows System Carea, mutta onko siitä jotain ekstraetua em. ohjelmien lisäksi?
3243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

spywareblaster.
asenna se ja päivittele silloin tällöin. mitään muuta ei tarvi tehdä. sen jälkeen ei ainakaan spywareohjelmilla ole löydettävää.

Äänestä
  • Protection status -sivulla näkyy että IE ja Restricted Sites ovat vain Partially Enabled. Kun menen esim. IE:n sivulle klikkaamalla Statuksen alla olevaa linkkiä ja pääsen listaan jossa on rasti ruudussa niiden kakkojen kohdalta joilla suojellaan, havaitsen vierittämällä että listassa tulee vastain punaisia nimiä joiden kohdalta rasti puuttuu. Koska näitä rastia vailla olevia on noin 300 kpl, tuntuu aika rasittavalta että jokainen pitäisi sieltä itse bongata ja rastittaa erikseen.

    Eikö ohjelmaa saa millään rastittamaan kaikkia listassa esittämiään vihulaisia jotta ne voi sitten Protect Against jne.?

    Äänestä

  • Pors. kirjoitti:

    Protection status -sivulla näkyy että IE ja Restricted Sites ovat vain Partially Enabled. Kun menen esim. IE:n sivulle klikkaamalla Statuksen alla olevaa linkkiä ja pääsen listaan jossa on rasti ruudussa niiden kakkojen kohdalta joilla suojellaan, havaitsen vierittämällä että listassa tulee vastain punaisia nimiä joiden kohdalta rasti puuttuu. Koska näitä rastia vailla olevia on noin 300 kpl, tuntuu aika rasittavalta että jokainen pitäisi sieltä itse bongata ja rastittaa erikseen.

    Eikö ohjelmaa saa millään rastittamaan kaikkia listassa esittämiään vihulaisia jotta ne voi sitten Protect Against jne.?

    Päivityksen jälkeen klikkaat: Enable All Protection.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Porsaanreikien metsästäjä kirjoitti:

Virussuojana on Antivir, palomuurina ZoneAlarm, vakoiluohjelmia kyttään Malwarebytes' Anti-Malware -ohjelmalla ja rekisteriä yms. putsaan CCleanerilla.

Vieläkö pitäisi jotain olla ja jos niin mitä? Olen joskus käyttänyt Windows System Carea, mutta onko siitä jotain ekstraetua em. ohjelmien lisäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu