mistä kannattaa kysyä venepaikkaa kaarina-rymättylä väliltä. tarkoitus olisi siirtyä järviveneilystä saaristoon, eli vene tarvii kotisataman tuolta. palveluja en juuri tarvi, ne olisivat vain ekstraa.
venepaikkoja
turun seudulla
71916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Turussa
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?contentid=51498
http://www.pienvenesatama.fi/
http://www.portamarina.fi
Tolla on loistava sijainti ja suojainen paikka.
Moni turkulainenkin pitää tuolla, että on jo puoliksi perillä kun tosta rannasta lähtee. Tervetuloa vaan Saaristomerelle..
on Satavan Venepalvelu, googlella löytynee ja aika hyvät palvelut lähes kaikki mitä veneilijä tarvitsee.
mut miks viedä vene turkuun ( satavaan ) jos asuu vielä reissun päässä. ei se kokemus airistoa edes takas purjehtiessa parane. vene vaan valmiiksi ulospäin, toki ei lauttojen taakse niin seilaamisaikaa saaristossa ajomatkan ja airiston huomioiden 4 - 6 tuntii per reissu.
ovat vielä paljon halvempia paikkoja kun mainittu satava. satamana varmaan kyllä ihan ok sekin...
moottori- vai purjevene? Se vaikuttaa aikalailla täällä turussa siihen mihin vene kannattaa sijoittaa. Esim Turun Uittamolta ja Kaarinan Hovirinnasta on aika pitkä matelu edessä, että pääsee vaikka Airistolle purjehtimaan kunnolla.
paikkaa. eli vettä 1,3 m vähintään, vastaseen menee aika noileesti (jos ei ole tuttu venetyyppi). vaihto isompaan varmaan kohtapuoleen, mutta tuolla olisi kiva katsella ensin paikkoja.
Tuo paatti paraisten porttiin, niin tulee minun holkille kaveri :)
Kalakoulu.fi sivuilta löytyy lista turun saariston venepaikoista. En tiedä voiko tänne laittaa suoraa linkkiä, mutta googlella tai sivua selaamalla varmaan löytyy.