Ketkä 1970-1980 -lukujen hoitomiehistä ovat edelleen hengissä ja elävät kaikessa rauhassa elämäänsä kunniallisina kansalaisina?
Onko jollain todellista eikä provotietoa?
Tai jos nimiä ei voi mainita, onko heitä edelleen merkittävissä asemissa srk:n keskuudessa jossain päin?
Onko jollain todellista eikä provotietoa?
Tai jos nimiä ei voi mainita, onko heitä edelleen merkittävissä asemissa srk:n keskuudessa jossain päin?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Nimiähän ei saa jostain kumman syystä mainita, vaikka ne SRK:n mukaan olivat niin siunauksellisia, ne hoitokokoukset.
SRK:n puheenjohtaja ja pääsihteeri ainakin ovat entisiä hoitomiehiä, samoin lukuisa joukko SRK:n johtokunnan jäsenistä, enemmistö ehkä.
Paikallis-rauhanyhdistyksistä sama juttu, en tietenkään tunne koko Suomen tilannetta, mutta uskoisin, että vähemmistönä ovat ne ry:t, joiden johdossa ei olisi enemmistö entisiä hoitomiehiä:(
Siksi koko vl-liike on edelleen samassa ummehtuneessa tilassa, johon se jäi hoitokokousten päätyttyä -siis julkisten- silloisen arkkipiispa Juvan ärähdykseen.
"Paikallis-rauhanyhdistyksistä sama juttu, en tietenkään tunne koko Suomen tilannetta, mutta uskoisin, että vähemmistönä ovat ne ry:t, joiden johdossa ei olisi enemmistö entisiä hoitomiehiä:(
Siksi koko vl-liike on edelleen samassa ummehtuneessa tilassa, johon se jäi hoitokokousten päätyttyä -siis julkisten- silloisen arkkipiispa Juvan ärähdykseen."
Täällä pohjoisessa tilanne on juuri tuollainen. Eivät uskalla erota ennenkuin riittävän luotettava nuorempi löytyy tilalle. Vahtivat vielä haudastaankin omaa mandaattiaan.
Minun viralliset hoitajani ovat elossa ja toimivat yhä vl-puhujina. Heitä on kolme.
En kerro nimiä.
Ilmoitin ne SRK:lle hiljattain.
yhä mukana srk:ssa? Oletko ollut tapahtuneen jälkeen lähemmin tekemisissä sinua hoitaneiden kanssa?
Taitavat olla nihkeitä kohtaamisia, jos niitä eteen sattuu.
Olen entinen vl ja täällä rekisteröitynyt x-vl.
Nihkeitä ovat tapaamiset tai oikeastaan erittäin pinnallisia! ;(
>Paikallis-rauhanyhdistyksistä sama juttu, en
>tietenkään tunne koko Suomen tilannetta, mutta
>uskoisin, että vähemmistönä ovat ne ry:t, joiden
>johdossa ei olisi enemmistö entisiä hoitomiehiä:(
Et näytä paljonkaan tietävän paikallisten rauhanyhdistysten toiminnasta. Johtokuntien kokoonpanot ovat ehtineet muuttua -80 luvun jälkeen useaan kertaan, välillä on ollut varmasti hoitomiehiä, välillä ei niinkään. Poikkeuksena ehkä sellaiset pienet siionit, joissa ei ole väkeä jotta johtokuntapaikkoja voisi kierrättää.
Sanotaan, että yli 100 jäsenen yhdistyksillä ei tuottane vaikeuksia kierrättää väkeä johtokunnissa. Toisaalta johtokunnissa on jo niinkin nuorta väkeä, jotka ovat vasta syntyneet 60-70 luvuilla. Joten hoitomiehiä he tuskin ovatten.
Olethan ottanut heihin yhteyttä, jotta voitte puhua asiasta ja korjata..?
henkiheimolainen.
ja sen jälkeenkin, sillä hoitomiehillä on syytesuoja sekä SRK:n, että Jumalan taholta.
Hoitovuosina syytettiin meitä jonkun ihme Kososen hengestä. Eikö se ollut aika loukkaavaa hänen jälkeläisiään kohtaan, vaikka itse Kosonen oli jo kuollut?
Entä nyt, jos syytämme jotakin veeällää (Heikki) Saaren hengestä?
Eikö se ole yhtä paha kuin silloin Kososen sotkeminen noihin henkijuttuihin?
Nyt vl:t vetävät herneitä nenäänsä, vaikka itsekin vainajien henkiä manasivat uskovaisista pois.
Ei kärsisi edes nimeä mainita!
Kukaan ei uskalla puhua nimistä. Onko tässä joku omertan laki? Vai eikö loppujen lopuksi olekaan keitään, joita nimetä? Oliko heitä olemassakaan?
Olet härmäämässä nimien kerrontaan. Kun en voi sitä tehdä, niin oletat, ettei heitä ole olemassakaan!
En tässä vaiheessa näe järkeväksi kirjoittaa nimistä. Jostakin syystä!
Laita itse edes kunnon nikkisi, niin ehkä se rohkaisee paremmin?!
Harva SRK:n lähettämäkään hoitomies ilkesi heittää saatanalle 13- ja 14-vuotiaita lapsia, mutta Keijo "Kerubi" Marjanen ei asiasta mitenkään hämmentynyt!
ne oikein täällä vetävät näitä "henkiä" tänne palstoille ja laittavat vielä vähän lapinlissää ?? Ja missä "hengessä" ?!
joten kerro, kiitos.
vaikka täälläkin häntä on sovittamattomista synneistään muistutettu jo vuosikaudet.
Vastuu on väärintekijällä -ei uhrilla, vaikka SRK/lyyleri näin hokevat!
...kyllä hyvin vastaa montaa miestä. Ei mitenkään merkittävässä asemassa.
Itse muistan vieläkin kauhulla tilaisuutta, jossa samainen hoitomies vaati isoveljeäni tilille kososlaisesta hengestä. ( isoveikka oli 15 v ja minä 12,5 v). Velipoika viittasi väärää henkeä anteeksi, minua pelotti
Keke oli paha jätkä.. oot varmaan keski suomesta?
yhteydessä häneen ! Pallo on sinulla !
Ja pesi kätensä tyylikäästi julmuuksistaan kuin Pontius Pilatus aikanaan.
käydä vähän hoitamassa.
sana neuvoo ottamaan asia puheeksi loukkaajan kanssa...hetimmiten !
Hyvä asia, että täällä ruoditaan hoitokokousasioita. Pitäisikö srk:n julkaista hoitajamatrikkeli, jossa lueteltaisiin ansioituneet hoitomiehet a:aasta ö:hön aakkosjärjestyksessä, pienen cv:n kera, syntymäajat, kunniamerkit jne...
Siis "hetimmiten!"
No miksi et noussut puolustamaan, kun näit, että ihan menee överiksi ja naurettavaksi simputtamiseksi? Eikö Sinun olisi pitänyt hetimmiten puuttua asiaan. Jos silloin yritti itse puolustautua, muistatko miten kävi?
Joten puhu pukille!
SRK heittää vastuun uhreilleen. Vissi ero.
Mitä korkeammalla henkilö on, sn julmempi oli hoitokokousaikoina.
kertoisiko joku tarkemmin näistä hoitokokouksista. mitä niissä hoidettiin???
tätä Marjasen Keijoa, ei löydy kuin poistettua viestiä. Taitaa olla yhtä vaikeeta kiinniotto kuin jonkun Milokaratsiksen.
Hoitomies (-nais)lista olisi hyvä olla olemassa lähiaikoinä käynnistyvän tutkimuksen tekijöden käyttöön. Hakomajassa oli juttua, että Lapin yliopistossa alettaisiin tekemään vl-tutkimusta, jossa myös hoitokokousasiat selvitetään.
hoitomiehiä ei ole saatu teoistaan vastuuseen, yleisesti kuitenkin ymmärretään nyt, että he saivat paljon pahaa aikaan.
Jos tämä tieto on askel kohti vl-kristillisyyden eheytymistä sillä totuus eheyttää. Surullista tietenkin on, jos pahantekijät eivät pyydä tekojaan anteeksi vaan ovat loppuun asti ylpeitä.