Pekingiiiiin

Diya

Olemme aikeissa lähteä Kiinaan/Pekingiin kesäkuun puolessa välissä.Matka olisi ensimmäinen kyseiseen maahan ja kyselenkin nyt voisiko joku neuvoa, mitä matkatoimistoa kannattaa käyttää ja kuinka paljon maksaa kymmenen päivän-kahden viikon reissu????Jos mieleesi tulee, jotain mitä pitää ottaa huomioon tai olet omakohtaisesti kokenut, niin olisin kiitollinen jos kerrot myös sen.

3

1105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyki78

      On hyvä olla opaskirja missä osoitteet löytyvät kirjoitettuina kiinaksi.Pääsee paremmin perille taksilla, kun kuski ymmärtää määränpään. Kerjäläisille ei kannata antaa rahaa vain mielummin ruokaa! Pienimmätkin ovat "mafialla" töissä. Kerran käynyt ja takaisin pitäisi päästä, tykkäsin paikasta vaikka onkin aikamoinen ero länsimaihin. Niin ja mikä tärkeintä kannaattaa varautua siihen, että naisten vessasta löytyy vain reikä lattiasta, länsimaisista ravintoloista ja hotelleista voi löytyä oikea vessakin.

    • Kiinan suomalainen (vielä 2...

      Kyllä voin suositella Kiinaa. Olen itse täällä 4,5 kk työ/lomamatkalla perheeni kanssa (tytöt 6 ja 10 v). Yllätyin Kiinan turvallisuudesta ja tietynlaisesta "kotoisuudesta". Tosin Peking oli mielestäni hiukan liian vilkas. Niinpä nuo muutkin suurimmat rannikon kaupungit. Tämänhetkinen asuinkaupunkini Chengdu on leppoisa, "vain" 11 miljoonan asukkaan kaupunki.

      Pekingissä oli mukavia pikkuravintoloita pilvin pimein. Kiinalaisethan ei mene ravintolaan ryyppäämään, siellä istutaan hyvässä seurassa ruuasta nautiskellen ja teetä juoden (tietysti teehuoneet ovat vielä erikseen). Kaikkia Kiinan keittiöalueiden ruokia löytyy: Pohjoisen chilipitoista, Kantonin hapanimelää ja mietoa, idän (lähinnä Shanghain alueen) kalapitoista sekä Sichuanin todella tulista (siis tämä on kotikaupunkini ruoka ja kun sanotaan tulista niin se on todella sitä). Suosittelen kokoelemaan Hot Pot ravintolaa. Ja silloin kannattaisi olla vähintään 5 hengen (ehkä 4 käy) ryhmässä (paras koko noin 8-10 henkeä). Hot Potissa ruoka on todella tuoretta; valmistetaan pöydässä (viimeksi paiskasivat eläviä katkarapuja satsin; noin tuoreena katkarapukin maistuu muulle kuin kumille).

      Oopperaan kannattaa sitten mennä. Kiinassa ooppera tarkoittaa monipuolista esitystä: Tulennielentää, jonglöörausta, naamareita ja paljon värejä. Käsikirjoituksesta kannattaa ottaa hiukan selvää etukäteen, että esityksen seuraaminen onnistuu. Kaikkea muutakin taidetta löytyy. Yhtenä aamuna kannattaa yrittää herätä erityisen aikaisin ja hankkiutua johonkin puistoon tai aukeamalle seuraamaan taidokkaita pappoja ja mummeleita omissa Tai Chi harjoitutksissaan. Puistoille kannattaa muutenkin pyhittää yksi päivä. Ne on kiinalaisille tärkeitä paikkoja. Puistoissa harrastetaan kaikkea ja vielä enemmän. Käytännössä käynnissä on ilmaiskonsertteja, taidenäyttelyitä, maalaus- ja kalligrafiatyöskentelyä yms yms. Kaikilla puistoilla on vähän oma luonteensa eli kannattaa selvittää vähän etukäteen. Kotikaupungin puistoista osaisin sanoa mutta en Pekingissä ehtinyt koluta enempää.

      Hutongit ovat valitettavasti menettäneet vanhaa ilmettään mutta kannattaa silti tutustua.

      Kiinan muurilla käyntiin menee vajaa päivä. Tietysti siihen voisi varata enemmänkin, mutta päivässä saa riittävän kuvan sen jättimäisyydestä.

      Oma asiansa on sitten shoppailu. Paikkoja löytyy ja jokaiseen makuun. Tosin isot kauppakeskukset ovat usein varattu eliitti tuotteille ja edullisimmat ostokset löytää sitten katuvarsien pikkupuodeista (niitä on Pekingissä varmaan miljoona, eli ihan jokaiseen ei ehdi ;-)). Pidän Pekingiä parempana shoppailupaikkana kuin Hong Kongia (erityisesti hinnat jossain määrin edullisempia). Mutta ostaessas pitää tarkasti tietää mitä hakee. Lisäksi tunntetkin merkit tekevät kiinaan tuotteistaan halpaversioita (erityisesti elektroniikka) ja takuu usein riittää kaupan etuovelle asti. Aina pitää tarkistaa ennen maksamista että tuote (varsinkin jos on laatikossa) vastaa ostettua on ehjä, toimiva ja kaikki osat mukana.

      Visa-kortti toimii rajallisesti, rahaa ei saa läheskään kaikista Visa-tunnuksella merkityistä automaateista. Kaupoissa ei toimi kovinkaan usein. Käteistä kannattaa varata.

      • liza8

        Hei kun sinulta löytyy noin paljon asiantuntemusta Kiinasta, voitko vielä vinkata jotain Hongkongista? Olen maaliskuussa menossa viikoksi ja hotelli varattu saaren länsiosasta. Ymmärsin, että turistit pyörivät kuitenkin enemmän Kowloonissa, mutta ei kai se mikään kauhea vaiva ole käydä lautalla siellä vaikka päivittäin? Kannattaako tehdä jotain "päiväretkiä" esim Lantaulle..? Kiitos jo etukäteen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3846
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      89
      2196
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1882
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1743
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1496
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      21
      1353
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1122
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1108
    9. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1002
    10. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      104
      984
    Aihe