Jos hallituksen puheenjohtajasta kaikki äänestävät tyhjää, miten asia ratkaistaan? Arpomallako?
Jos kaikki äänestävät tyhjää?
miten toimitaan?
3291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eduskunta vaaleissa niin vanha hallitus istuisi seuraavankin vaalikauden tietenkin.äänestämättä jättäminenhän tarkoittaa jaa ääntä nykyiselle hallitukselle.
No jos oletetaan että hallituksen puheenjohtajaksi on kuitenkin ehdokkaita useampikin kuin yksi niin jos kaikki äänestävät tyhjää niin sitten arvotaan.
Tietysti ihan moraaliselta näkökulmalta on arveluttavaa jos puheenjohtajalla ei ole yhtään kannatusta.
Jos ehdokkaita ei ole kuin yksi niin sitten ei tartte edes äänestää.
Onko kyseessä teoreettinen tapaus?
Käytännössähän puheenjohtajaehdokas luonnollisesti äänestää itseään, jolloin hän tulee valituksi omalla äänellään. Tuo arpominen viittaa siihen, että ehdokkaita on vähintään kaksi, ja ajatus siitä, että ehdokkaatkin äänestävät tyhjää, on aika absurdi.
Ilmeisesti kuitenkin vaalitoimitus, jossa kaikki äänioikeutetut ovat äänestäneet tyhjää, on sellainen että kyseessä on tasatilanne (0-0), ainakin laajasti tulkittuna. Tässä tapauksessa puheenjohtaja valittaneen sitten arpomalla kahden tai useamman ehdokkaan välillä.
Vastaukseni koskee lähinnä vain yhdistyksiä. En osaa ottaa kantaa esim. osakeyhtiöön, vaikka uskonkin että asia on samankaltainen siellä.