Joulun ihme on nyt tapahtunut meidänkin akvaariossa: aamulla "rouva ja herra" Kuparimonni olivat täysin uppoutuneet perheenlisäyksen tuottamiseen. Kaikki pinnat (lasit, kasvien lehdet, kivet, kannot jne..) on nyt täynnä munaryppäitä. Yritin erottaa niitä erilliseen vesipaljuun jossa on suodatus, mutta munat ovat hyvin tahmeita ja tiukasti kiinni pinnoissa. Tosin huomasin niiden olevan niin sitkeää laatua, että niitä ei saa syötyä sen enempää lyyramollit kuin omppukotilokaan (yritettiin toki, huonolla menestyksellä).
Tuosta päätellen muutaman päivän kuluttua akvaariosani hyörii satoja pikkuisia kuparimonnin poikasia. Mikä nyt eteen? Miten saisin poikaset selviytymään? Akvaariossa on runsaasti ksvillisuutta eli siitä lienee apuja "vauvoille" mutta miten ruokinta? Tähän hätään en saa mistään artemian munia, pumppua, letkua ja hohkaa. Artemian tuottaminen ei siis onnistu tähän hätään. Jouluna kuteminen olikin se huonoin valinta ajankohdaksi kun kaikki kaupat ovat kiinni ja en pääse ostamaan tarvikkeita.
Onko jotain muuta tapaa saada poikasille sopivaa ruokaa?? Ovatko poikaset heti pohjakaloja eli tulisiko kyseeseen hienojakoinen pohjatabletti vai pitääkö ruoan olla "vapaasti uivaa"? Mikä on selviytymismahdollisuudet akvaariossa jossa on muutamia ahneita molleja ja tietty omat "vanhemmat" jotka tuskin kursailevat jälkikasvuaan?
APUA!! Kuparisten kutua.
5
1216
Vastaukset
- -Rihma-
Onnea perheenlisäyksestä!
Jos kyseessä on seura-akvaario ja siellä on runsaasti muitakin kaloja, kuten jo totesit vanhemmatkin voivat napsasta poikasiaan, joten poikasten hengissäsäilyminen olisi pienoinen ihme. Tietysti kasvipöheiköt ja juurakot voivat suojata poikasia, jaavansammal hyvä esimerkki hyvistä "poikaskasveista".
Pohjakalojen poikaset selviävät hyvin pölymäisellä sapuskalla, mutta se pitäis saada pohjalle ja niin ettei muut kerkeä syömään..
Helpointa olisikin kudettaa kuparimonniset erillisessä akvaariossa ja poikasten kasvaa myös rauhassa siellä. :)- Kissus
Osan kudusta sain siirrettyä vanhasta viinipöntöstä väsättyyn väliaikaisakvaarioon (n. 30-litraa). Onneksi laatikosta löytyi vielä vanha mutta toimiva suodatin jonka päälle virittelin vielä sifongista kangaspussin, jottei pikkuruiset joudu vahingossa suodattimen imuun. Kirjoituspöydän lamppu saa toimia valona sekä samalla lämppärinä eli eiköhän niitä vauvoja voine odottaa muutaman päivän kuluttua.
Kudun siirto olikin aika urakka. Akvaarion lasista kaavin irti (hyvin varoen) vanhalla pankkikortilla ja ainakin näytti onnistuvan hyvin = munat eivät rikkoutuneet kun oli erikoisen varovainen. "Mamma Kuparinen" oli pihdannut kutua jo hyvän aikaa ja sitä tulikin sitten todella paljon. Kun jokaisessa ryppäässä oli n. 30-40 munaa ja kuturyppäitä tuli äkkiäkin laskettuna yli parikymmentä, on odotettavissa suurehko määrä pikkuisia. - -Rihma-
Kissus kirjoitti:
Osan kudusta sain siirrettyä vanhasta viinipöntöstä väsättyyn väliaikaisakvaarioon (n. 30-litraa). Onneksi laatikosta löytyi vielä vanha mutta toimiva suodatin jonka päälle virittelin vielä sifongista kangaspussin, jottei pikkuruiset joudu vahingossa suodattimen imuun. Kirjoituspöydän lamppu saa toimia valona sekä samalla lämppärinä eli eiköhän niitä vauvoja voine odottaa muutaman päivän kuluttua.
Kudun siirto olikin aika urakka. Akvaarion lasista kaavin irti (hyvin varoen) vanhalla pankkikortilla ja ainakin näytti onnistuvan hyvin = munat eivät rikkoutuneet kun oli erikoisen varovainen. "Mamma Kuparinen" oli pihdannut kutua jo hyvän aikaa ja sitä tulikin sitten todella paljon. Kun jokaisessa ryppäässä oli n. 30-40 munaa ja kuturyppäitä tuli äkkiäkin laskettuna yli parikymmentä, on odotettavissa suurehko määrä pikkuisia.Mätimunat irtoavat lasista hyvin vaikkapa partakoneen terällä tai mattoveitsen terällä. :)
- Kissus
Poikaset kuoriutuivat n. 3vrk:n kuluttua eli 28.12. sunnuntaina. Osa mädistä oli ilmiesesti jäänyt hedelmöittymättä mutta hyvä niin, sillä nytkin tnkan pohjalla vilistelee äkkiarvaamalla n. 200 kuparimonnisen poikasta.
Onneksi pyhien välissä oli edes yksi kunnon kauppapäivä ja akvaariotarvikekauppa avoinna. Sain ostettua tarvikkeet artemian kasvatukseen ja viimeistään huomenna aamulla pitäisi olla eka elävä lounas tarjolla. Tuohon saakka poikaset savat selviytyä ruskuaispussina avulla. Se ei liene ongelma jos pöntön kuhinasta jotain voi päätellä :)
Osaako kukaan kertoa kuparimonnisten kasvutahdin?? Kaunakohan pitää varautua ruokkimaan ahnasta parvea ennen kuin voin alkaa etsiä kalakauppaa joka ottaa pikkuiset myyntiin? Täytynee alkaa jo tässä vaiheessa miettimään, minne sijoitan kalat koska tuo nyt käytössä oleva 30-litran saavi käy pian varmastikkin ahtaaksi.
Kotoa löytyy kyllä kaksikin akvaariota (180- ja 108 litraiset) mutta niissä on jo täysmiehitys päällä ja nuo olisivatkin siis lähinnä huikopalaa aikuisille, suurille kaloille.
Pitääköhän luovuttaa (ja samalla todeta, että:" Kun antaa pikkurillin, se vie koko käden" ) ja ostaa vielä kolman akvaario jotta pikkuiset saavat oman kodin.
Minä kyllä lupasin aikoinani miehelleni ekaa akvaariota ostattaessa, ettei harrastus karkaa käsistä ja akvaarioiden lukumäärä ei kasva, mutta minkäs teet ... ;)- -Rihma-
Nonni, siinäpä hoitamista kerrakseen. Kannattaa antaa poikasille ahkeraan sapuskaa, vähintään pari-kolmekkin kertaa päivässä jotain pölymäistä ruokaa(Jauhetut tabletit tai hiutaleet, jos ei halua artemiaa alkaa kasvatell ymsa) ja vaihtaa reippaasti vettä ettei mene vesi pilalle ruokinnan runsaudesta.
Kasvuvauhti on melko hidas, eli muutamia kuukausia noita taitannee tarvita kasvattaa. Ehdottomasti vieä yksi allas lisää. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla833153SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1382808Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "652693Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy62003Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.941630Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341366Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1011325Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1091122Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o2001068Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861044