soitin ultimatelle loka-marraskuun vaihteessa ja tilasin pumpum,sanovat että lahettävät laskun,maksa ni pumppu tulee 2-3 päivän päästä,parinpäivän kuluttua tuli kirjekuori siinä oli mainos jostain pumpusta ei laskua,kun oli kulunut 2-3 viikkoa tilauksesta soitin ja kysyin missä se pumppu viipyy.no lasku tuli ja maksoin ja asensin ohjeiden mukaan(olen laittanut ilmastointilaitteita työkseni joskus)no eihän se toiminut,nesteet vähissä tai kortti vika.soitin ultille ne sano että huoltomies ottaa yhteyttä 2 päivän sisällä.pari viikoa odotin ja soitin taas sanoivat että huoltomies on ollut lomalla!lähetin vihasen sähköpostin ja uhkasin kuluttaja asiamiehellä(johon otin oikeesti yhteyttä)seuraavana päivänä tuli vastaus,sopiiko että lähettävät uuden laitteen,sopii,no saa nähdä koska tulee.ennestään on jo lämpäpumppu mitsu joka on toiminut hyvin.niin että kannattaa miettiä mitä ostaa.
ultimate
hermot!!!!!
111810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
onnea!!!!!!!
on noita oikeitakin ilpoja, kuten mainitsemasi mitsu.
saat sentään uuden mutta minulla paska ultimate kohta kaksi kuukautta jayhden kerran saanut vastauksen jossa kertoivat että toimii hyvin,älkää hyvät ihmiset erehtykö ultimateen,jos toimii niin hyvä mutta jos ei sitten ongelma
Tiedätkö oikeasti mitä on ultimaten, mitsun ja esim panasonicin sisällä...... Saa näillä palstoilla tietysti itkeä asiasta mistä hyvänsä, vaikkei asiasta tiedä mitään.
Ultimaten toimitukset ovat kieltämättä takkuisia kuten kävi minullekkin, odotin pumppua 2 kk (ei onneksi ollut kiire). Se onkin sitten eri asia mitä laiteen sisällä on, tutkikaa...... Mikähän on paras kasaamaan samoista komponenteista
vitun sama on siellä ladan tai mersun koneisto,jos ei toimi niin ei toimi,ai sitten toimii jos tiedetään mikä koneisto
Sinunlaisille tolloille yritettiin varmaan viestittää seuraavaa, minkä olen jo tiennyt pitkään. Ilmalämpöpumppujen/järjestelmien komponentit ovat hyvin pitkälti samoja, suurin poikkeavuus on elektroniikassa. Siinä olet oikeassa, jos ei toimi, niin ei toimi. Yksittäistä merkkiä on turha tuomita.
väliä on tiedänkö mikä koneisto on vai jos tiedän niin silloin ei ole vikaa,pitää huomenna katsoa mikä on niin vika korjautuu sinun mukaan
Lainattua tekstiä Tm rakennusmaailmasta:
Pumppukauppa käy Ruotsissakin kiivaana, ja folksamin mukaan on pelättävissä, ettei valmistajien laadunvarmistus ole pysynyt myynnin kehityksen kanssa samassa vauhdissa. Halpojen komponentien jahti näkyy nyt tilastoissa. Osittain ongelma onkin alihankkijoiden: kompressorivahingot ovat tyypillisiä tietyille merkeille, vaihtoventtiilivahingot toiselle. Eniten on vikoja kompressoreissa , piirikorteissa ja puhaltimissa.
Kyse ei ole pikkuvioista-vahinkoilmoituksia tehtiin esimerkiksi ilmalämpöpumpuista 1608 ja keskimääräiset kustannukset olivat yli 1000 euroa per vahinko. Vahinkolistan kärjessä ovat-totta kai merkit jota eniten myydäänkin. Kaikki ne tunnetuimmat. Mitenkähän meillä?
panasonic, ultimate, mitsubishi elektric, toshiba.
mitsubisheissä on todettu vähiten vikoja.
yleisimpiä vikoja kaikissa on laitevikojen rinnalla asennusvirheet, valitettavasti.
pumppu tuli viikossa ja toiminut ihan moitteetta. kai niissä hyviäkin on sitte :)
tuli uusi pumppu ja se tuntuu toimivan hyvin.